Журналістка Світлана Ісаченко про “Страшний сон Запаранюка”

Правоохоронні структури вчергове імітують гучну боротьбу з розкрадачами лісових ресурсів, а не реально борються з ними.

Проте перше слово в наведенні порядку в лісовому господарстві області зобов’язаний сказати власник лісів – Чернівецька ОДА/ОВА. До Осачука це так і не дійшло.

Чи вистачить розуму і сміливості у Запаранюка? І чи стане новий голова виконавчої структури області на захист буковинських лісів, які уряд намилився передати в одні приватні загребущі руки «друзям януковича»?

14 липня Держприкордонслужба України – Західний кордон зупинила біля Банилова-Підгірного (територія діяльності ДП «Чернівецький лісгосп») лісовоз, вщент завантажений колодами ялиці вищого класу якості. Колоди були не марковані. Без електронних чипів (бирок), які при відправленні лісопродукції з лісосіки зобов’язаний був набити на кожну з них працівник лісгоспу і внести відомості про якісні і кількісні параметри в спеціальну електронну систему, яка дозволяє контролювати і відслідковувати, що і скільки заготовляють постійні лісокористувачі. Наразі конкретно – Чернівецький лісгосп. Відповідно, потім Чернівецьке обласне управління лісового та мисливського господарства (ЧОУЛМГ) повинно контролювати, скільки лісопродукції і за якою ціною лісгосп продає.

Діловий ліс без чіпів на дорозі загального користування (поза лісфондом), завантажений на лісовоз, а не на якусь там фіру, – це на 99% професійно крадений ліс. Але за тієї умови, що лісовоз завантажили колодами безпосередньо на верхніх чи нижніх складах лісгоспу (1% припадає на ситуацію, коли лісгосп перевозить колоди у свої ж деревопереробні цехи, тобто лісозаготівельна продукція циркулює в межах виробничих підрозділів лісогосподарського підприємства).

Словом, прикордонники засвідчили, що водій лісовозу не мав документів на товар, який перевозив ще й без маркувальних бирок. Правоохоронці переконані, що ліс крадений: «За попереднім підрахунком, об’єм НЕЗАКОННО ЗРУБАНОГО лісу-кругляку становить близько 30 куб. м».

Помножте 30 на 6 тис грн (вартість на аукціонах куба хвої класу А і В) і отримаєте немалу цифру лівої винагороди учасників оборудки тільки з одного КАМАЗу.

«По даному факту до Нацполіції направлено повідомлення про виявлення ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу». На даний час правоохоронці з’ясовують всі обставини даного правопорушення», – йдеться в офіційній заяві правоохоронних структур.

«Нарешті побачили одну машину, хоча їх сотні їздять з лісу», – пишуть люди в коментарях на фб під цим офіційним повідомленням і називають конкретні прізвища лісових крадіїв.

В Чернівецькому лісгоспі і в обласному лісовому управлінні запевняють, що правоохоронці, грубо кажучи, брешуть, не розібравшись в тому, що насправді сталося на дорозі біля Банилова-Підгірного.

Версія лісівників така: «Затриманий ліс належить приватному підприємцю зі Сторожинеччини Штефюку, який займається оптовою торгівлею деревиною і будматеріалами. Він вчергове виграв колоди на аукціоні, придбав їх взагалі не в нашій області і невідомо звідкись їх привіз. Оскільки це вже його власність, бирки з колод знято, вони там не потрібні. Провина Штефюка в тому, що він не виписав накладну водію на перевезення лісу. До цього і присіпалися правоохоронці, які зараз трусять усі лісосіки Чернівецького лісгоспу, вишукуючи свіжі пні».

Запевняю, офіційно ніхто нічого не знайде і повідомлення від 14 липня про затримання на буковинських дорогах лісовозу з немаркованим лісом залишиться, як завжди, без будь-якого подальшого офіційного результату гучних перевірок.

Тому що правоохоронні структури вчергове імітують гучну боротьбу з розкрадачами лісових ресурсів, а не реально борються з ними.

Це змова правоохоронців з лісівниками і деревопереробниками чи їм реально бракує клепок – не суть важливо.

Їхньої фантазії вистачає лише на зупинку машин з немаркованими лісоматеріалами, що, врешті, завжди обертається пшиком. Завжди.

Ось і зараз той зі Штефюків, кого прикордонники спіймали на перевезенні лісу без належних документів, надасть на свій захист купу паперів щодо своєї участі в аукціонах і доведе в усіх судах, що він легально виграв і оплатив цю партію колод. А звідки і куди він далі їх перевозив (міг везти з Вижниці, Путили чи взагалі з іншої області) – нікого не стосується. Відсутність накладних у водія – це ніяк не ст. 246 КК України.

Проте з незрозумілих причин та сама Нацполіція чи прокуратура з усіма своїми спеціалізованими підрозділами щодо боротьби з корупцією і розкраданням державного і комунального майна вперто не бажає помічати інших схем розкрадання державного ресурсу. Причому ці схеми задокументовані і буквально світяться на поверхні.

Я вже писала, спираючись на офіційні документи Державного агентства лісових ресурсів України, про те, що Берегометський і Путильський лісгоспи продають пиломатеріали їх власного виробництва приватним фірмам-нерезидентам за ціною, набагато нижчою, аніж є аукціонна ціна лісоматеріалів, що пішли на їх виготовлення (не враховуючи інші виробничі витрати). Це свідчить, в першу чергу, про економічно неефективне для власника лісів, тобто для держави, використання лісового ресурсу зазначеними лісгоспами.

Ще більш промовистою і простою у використанні (отже і у виявленні) є процвітаюча в Сокирянському лісгоспі схема розкрадання високоцінних дерев і лісоматеріалів твердих порід шляхом заміни їх на папері м’якими неліквідними лісоматеріалами осики, берези.

Тобто по факту і за матеріалами відводу на ділянці – висококласний дуб, а в матеріалах на виході лісосічних робіт – сама осика.

І цього ніхто не бачить – ні аудитори ДАЛРУ, ні керівники ЧОУЛМГ (зі звільненим Гончаром на чолі, який цю схему кришував), ні ті самі правоохоронці.

Річ у тім, що навести порядок з економічно ефективним використанням лісового ресурсу області (у тому числі припинити крадіжки лісу) зобов’язаний в першу чергу власник цього ресурсу.

А власником від імені держави виступає якраз Чернівецька ОДА/ОВА. Зараз в особі її голови Руслана Запаранюка.

Ні Сергій Осачук, ані будь-хто з його попередників (за винятком Романа Ванзуряка) боявся у ліс навіть носа сунути (хіба на фуршетах у лісівників і у вольєрі сторожинецьких зубрів).

А питання зараз стоїть як ніколи гостро. Оскільки через плани уряду Шмигаля Буковина взагалі втратить усі важелі контролю і впливу за промисловим використанням своїх лісів. Шмигаль оголосив про передачу усіх державних лісів країни в користування одному ПАТ з подальшою корпоратизацією підприємства. Проект постанови оприлюднено.

Чернівецька обласна рада затято мовчить, хоча громади області однозначно будуть з цього у збитках.

Мовчать усі як один буковинські нардепи, разом із "видатним" (на словах і на пальцях) захисником гуцулів Максимом Заремським. Водночас багато народних депутатів з інших областей, переважно багатих на ліси) вже давно сказали своє обурливе і аргументоване слово.

Чи стане новий голова виконавчої структури області на захист буковинського лісу, який уряд намилився передати в одні приватні загребущі руки «друзям януковича»?

Особисто я кажу ствердне «ні». Але як ніколи хочу помилитися.

Світлана ІСАЧЕНКО, журналістка
Персональна сторінка у Фейсбук (с)


Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації