«Охолонь, Володимире!» Що залишилося за кадром саміту НАТО у Вільнюсі — ЗМІ

Західні ЗМІ, аналізуючи події на вільнюському саміті Північноатлантичного альянсу, звертають увагу на один із ключових моментів — дипломатичний демарш українського президента Володимира Зеленського. Його пост із докорами НАТО у неготовності надати чіткі часові рамки вступу України став спробою змінити заздалегідь узгоджений порядок денний.

Джерела провідних медіа на умовах анонімності розповідають, якою відтак була атмосфера у Вільнюсі 11−12 липня, пише NV.

Пост розбрату

Чернетка комюніке саміту була готова за добу до його початку, і вже тоді сигнали з Києва свідчили, що там розчаровані, повідомляв Sky News. Документ не визначав часових меж приєднання України до блоку. За даними телеканалу, на обережних формулюваннях наполягали США та Німеччина.

Те саме підтверджує Bloomberg: «У понеділок увечері текст підсумкової декларації не було погоджено, але в ньому пропонувалися більш чіткі шляхи членства для України. Проте США та Німеччина вимагали зміни формулювань на менш приємні для України. Вони й потрапили до підсумкового документа».

Тоді Володимир Зеленський підняв ставки. У своєму Telegram він розмістив розлогий коментар, де, по суті, звинуватив лідерів Заходу у слабкості.

Такі формулювання незвичні для Зеленського, казали співрозмовники The Guardian. Як правило, під час війни він намагався зацікавити західні країни ретельно вивіреними заявами, спрямованими на завоювання широкої підтримки. «Джерела в НАТО вважають, що Зеленський в останній момент вдався до жорсткої публічної дипломатії в надії спонукати до внесення змін у підсумкову декларацію саміту», — йдеться у дописі The Guardian.

«Зайшов надто далеко»

Дипломати, з якими спілкувалося видання Politico, казали, що реакція на твіт у багатьох була — підняті від здивування брови.

«Це непродуманий і несправедливий підхід», — сказав один високопоставлений дипломат із Центральної Європи, наголосивши, що Зеленський «заходить занадто далеко».

Деякі члени делегацій, утім, зізналися, що розуміють почуття українського лідера.

«Його розчарування можна збагнути, враховуючи агресивну війну, що веде Росія», — сказав один із дипломатів. Другий високопоставлений представник країни НАТО додав: «Ми поважаємо все, що він говорить. Тому що українці перебувають у центрі війни, і цілком зрозуміло, що в них великі сподівання».

Однак особа, знайома з поточним проєктом документу, сказала тоді Politico, що союзники надсилають Києву потужний сигнал, що текст майже остаточний і Україна має його прийняти.

«Коли ситуація загрожувала вийти з-під контролю, керівник офісу Зеленського Андрій Єрмак зателефонував раднику президента США з національної безпеки Джейку Саллівану, але текст все одно було затверджено ще до приїзду українців», — пише Bloomberg.

Фото Reuters

За словами американського чиновника, з яким говорили журналісти The Washington Post, після посту Зеленського багато хто в делегації США відчував «справжню лють». Там не були готові до такого виступу, відчуваючи, що напруга зросла, а позиція, яку відстоював президент Джо Байден, стала менш збалансованою. Байден переконаний, що помилковий крок США в Україні може спровокувати Третю світову війну, але не може ігнорувати голоси на користь бажання Києва швидко приєднатися до НАТО, пише газета.

«Білий дім не хоче пов’язувати НАТО з наданням летальної зброї», — пояснив на умовах анонімності високопоставлений дипломат з країни Альянсу. Тобто, США готові виділяти мільярди доларів, але вся військова допомога має координуватися між країнами-членами поза офіційними директивами НАТО.

Заспокоюючи Зеленського

За словами дипломатів, які брали участь у переговорах, американська команда намагалася бути лаконічною, не бажаючи довго розповідати про свої погляди на прагнення України до членства. «Вони мало говорять про те, чому саме займають ту позицію, яку займають», — сказав WP інший високопоставлений дипломат НАТО. — Посилалися на хід реформ [в Україні]. Єдності в цьому питанні немає".

Джерела Bloomberg стверджують, що лідери країн Альянсу на закритій зустрічі 11 липня критикували Зеленського за різкість. Більш відвертою розмова стала після обіду.

«За словами однієї присутньої там людини, коли президент США Джо Байден поїхав відпочивати до готелю, інші лідери передали Зеленському чітке повідомлення. „Тобі треба охолонути і подивитися на повний пакет пропозицій“, — сказали Зеленському. Зрештою, Україна отримала оновлені зобов’язання щодо можливого членства та гарантії безпеки від країн „Великої сімки“. На наступний день меседж, схоже, дійшов до адресата», — пише видання.

Що було в середу

Здалося, Зеленський радикально змінив думку про рішення НАТО щодо України. Він висловив упевненість, що в Альянсі не висуватимуть політичних вимог для запрошення, зазначає Bloomberg.

Джерела The New York Times погоджуються, що атмосфера на другий день розрядилася. Зеленський повсякчас хвалив адміністрацію Байдена та дякував за допомогу, спрямовану на те, щоб зберегти якомога більше життів українців.

Фото Reuters

Представники Білого дому після саміту казали, що Києву передані величезні обсяги зброї і що саміт як ніколи наблизив Україну до членства, пише The Washington Post.

У Вільнюсі Україна вперше стикнулася з усіма тонкощами та складнощами політики НАТО як країна, яка реально претендує на членство, резюмує ВВС.

«Одним із менш помітних підсумків Вільнюського саміту є той досвід, який здобула українська влада в натівській політиці. Про це чимало говорили в кулуарах. Альянс у своїх рішеннях традиційно орієнтується на консенсус та пошук спільного знаменника. Часто цей знаменник є компромісним. Відповідно, саміт, що, на думку української сторони, мав би стати історичним, став компромісним», — йдеться у матеріалі британської медіакорпорації.


ДО РЕЧІ

Умови вступу України до НАТО в розпал війни не визначатимуть, але вимога реформ залишається

Лідери НАТО не мають наміру створювати для України аналог "Плану дій щодо членства" через Річні національні програми, як це вказано в підсумковій декларації, але серед критеріїв для виконання будуть і політичні, тобто пов’язані з реформами.

Про це йдеться у статті "Європейської правди" "Зброя в обмін на реформи: все про "гарантії безпеки" України, оголошені на саміті НАТО".

Як стало відомо "ЄвроПравді", серед членів Альянсу зріє розуміння того, що посилання на Річну національну програму (РНП) в підсумковій декларації Вільнюського саміту було помилкою, й НАТО не має наміру створювати для України "новий ПДЧ".

"Для українців ПДЧ став символом нескінченного процесу, тому від нього відмовилися", – пояснив дипломат однієї із держав НАТО.

Крім того, члени Альянсу узгодили, що точний перелік критеріїв для вступу принципово не визначатимуть під час гарячої фази війни, але принципово наполягають на тому, що до них увійдуть "політичні", тобто пов’язані з реформами – попри публічні заяви української влади.

"Всупереч численним заявам Зеленського про те, що єдиною умовою вступу України до НАТО є завершення війни, союзники у Західній Європі та США так не вважають", – йдеться у статті. Водночас цих критеріїв можна уникнути, якщо Україна почне втілювати реформи вже зараз, і цей перелік їй добре відомий.

Рішення Вільнюського саміту містить доволі позитивні формулювання щодо України. Зокрема, саміт НАТО погодився вилучити вимогу про План дій щодо членства на шляху України до Альянсу. Водночас союзники дали зрозуміти, що запросять Україну приєднатися до НАТО, "коли будуть досягнуті умови".


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації