Контрнаступ сповільнився. Україна змінила тактику через значні втрати техніки — New York Times

На початку контрнаступу Україна втратила багато свого озброєння та бронетехніки, пише New York Times. Втрати вдалося знизити після того, як українські командири переглянули тактику, а сама контрнаступальна кампанія сповільнилась.

Як пише видання, за даними американських і європейських чиновників, у перші два тижні контрнаступу близько 20% українського озброєння було пошкоджено або знищено. Втрати включали зокрема й надані Заходом бойові машини — танки та бронетранспортери, цитує статтю видання NV.

Рівень втрат впав приблизно до 10% у наступні тижні, що дозволило Україні зберегти більше військ і техніки, необхідних для великого наступу, який, як стверджують українські чиновники, ще попереду.

Це стало можливим зокрема і тому, що Україна змінила тактику, зосередившись більше на виснаженні російських військ артилерією та ракетами великої дальності, ніж на атаках по мінних полях супроти ворожого вогню.

«Та ця хороша новина приховує й деякі похмурі реалії. Втрати також уповільнилися тому, що сам контрнаступ сповільнився — і навіть подекуди зупинився — оскільки українські солдати борються з грізною обороною Росії», — зазначають журналісти NYT.

Як пише видання, попри втрати, українці наразі пройшли лише близько 8 з 96 кілометрів (5 із 60 миль), які вони сподіваються подолати, щоб вийти до моря на півдні та розділити російські війська на дві частини.

Журналісти зазначають, що Росія мала багато місяців, щоб підготуватися до українського контрнаступу, тож фронт тепер засіяний мінами і вкритий окопами, а до того ж росіяни активно застосовують безпілотники й ударні вертольоти.

Фото: The New York Times

З огляду на ці укріплення, кажуть експерти, не дивно, що Україна зазнає відносно серйозних втрат на ранніх етапах кампанії.

Військові експерти, з якими спілкувалися журналісти NYT, кажуть, що перші 25 км контрнаступу будуть найважчими, оскільки військам, які наступають, як правило, потрібно втричі більше сил — озброєння, особового складу або того й іншого — ніж тим, хто обороняється.

NYT відзначає ще й такий фактор, як відсутність переваги в повітрі. Там нагадали, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний висловлював розчарування тим, що Україна досі воює без західних винищувачів F-16, навчання на яких лише нещодавно схвалили США і які не будуть поставлені Києву ще протягом найближчих місяців. Це зробило українські війська вразливими перед російськими вертольотами та артилерією, зазначає видання.

Військові аналітики кажуть, що поки ще зарано робити остаточні висновки щодо контрнаступу.

«Це не означає, що він приречений на провал», — каже Каміль Гранд, експерт з оборони Європейської ради з міжнародних відносин і колишній помічник генсека НАТО.

Проте, додає він, відсутність переваги в повітрі та протиповітряній обороні, що могли б забезпечити західні літаки, означає, що «рівень втрат, ймовірно, буде вищим, ніж в інших звичайних конфліктах».

Фото: David Guttenfelder для The New York Times

Скільки техніки втратили ЗСУ в контрнаступі

Видання зазначає, що точна кількість знищеної під час контрнаступу техніки є суворою таємницею. Офіційні особи США узгодили лише відсоткові показники щодо втраченого озброєння. Тому журналісти проаналізували також дані з відкритих джерел.

За даними аналітичного порталу Oryx, який підраховує виключно візуально підтверджені втрати, зокрема 28 БМП Бредлі були покинуті, пошкоджені або знищені. Серед яких 15 — у селі в Запорізькій області 8 і 9 червня під час вертолітної атаки на 47-му механізовану бригаду ЗСУ, яка втрапила у засідку на мінному полі. Ще шість Бредлі були покинуті або знищені 26 червня в Малій Токмачці.

Як пише NYT, 47-ма бригада — один із трьох підрозділів, які були навчені й оснащені Заходом, і єдиний, який отримав Бредлі. За офіційними даними цій бригаді США передали 99 таких БМП.

Таким чином, пише видання, це означає, що майже третина цих БМП була втрачена. При тому всі з них, крім семи, були підірвані на одному полі бою.

Фото, опубліковане Міноборони РФ, на якому зображені знищені БМП Bradley і танки Leopard у Запорізькій області / Фото: Міноборони рф

Дані Oryx також свідчать, що за весь червень було втрачено 24 танки, в тому числі деякі з власних запасів України на додаток до тих, які поставили західні союзники.

Згідно з цими даними, 10 із них — танки і системи розмінування Леопард німецького виробництва. Ймовірно, вони були втрачені в бою 33-ю механізованою бригадою ЗСУ — одним із трьох підрозділів, які були розгорнуті на початку контрнаступу та які мали отримати 32 Леопарди, згідно з даними Пентагону.

Це означає, що бригада у перший тиждень боїв втратила 30% наданих їй Леопардів.

За даними української влади, наразі ЗСУ найглибше просунулись у південних районах Донецької області — проте не більш ніж на п’ять миль (8 кілометрів) від колишньої лінії фронту у Великій Новосілці. Таким чином, лишається ще 55 миль (88 кілометрів), щоб дістатися до Азовського моря — головної мети контрнаступу, що допоможе перерізати сухопутний коридор РФ до Криму.

Також українські війська просуваються на двох ділянках у Запорізькій області. Під Оріховим у Запорізькій області, куди й була кинула основна частина Бредлі та Леопардів, просування йде повільніше. Там українська армія просунулася лише на милю (1,6 кілометра), пише NYT.


ДО РЕЧІ

Найбільша перешкода для контрнаступу України – мінні поля, – Washington Post.

Для росіяни зараз в пріоритеті знищення техніки для розмінування, адже вони розуміють, наскільки воно важливе для просування ЗСУ. Також за інформацією видання, Україна отримала менш як 15% обіцяного партнерами обладнання для розмінування. Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації