Буковина: битви за телеефір вийшли на фінішну пряму
СПРАВИ ЛІЦЕНЗІЙНІ
Поки увага простих буковинців і владних органів прикута до війни проти росії, в місцевому політичному полі тихенько, без зайвого розголосу відбуваються події, про які знають небагато втаємничених.
А події ці настільки важливі, що їх наслідки можуть сильно вплинути на повоєнні політичні пасьянси. Недавно президент Зеленський сам нібито відмовився від ідеї провести вибори під час війни. Раніше він нагримав на регіональні еліти, щоб ті більше переймалися війною, не сміли розпилювати гроші на бордюри з тротуарами та менше думали про свою політичну долю.
Проте політична логіка невблаганна. Буковинські політики (і не тільки вони) закликають до згуртування й мобілізації зусиль, кажуть про неприпустимість конфліктів, а в кулуарах малюють схеми кампаній на наступних місцевих виборах, розставляють пішаків на політичній шахівниці, працюють над інструментами для перемоги.
В середині листопада Національна рада з питань телебачення та радіомовлення, яку в нашому краї представляє Любов Нечипорук оголосила, що 10 листопада завершила прийом заяв на конкурс на отримання ліцензії на мовлення в так званому мультиплексі МХ-5.
Нацрада повідомила й про тих, хто подався на конкурс і ось тут криється найцікавіше… На Буковині за одну-єдину ліцензію змагаються аж троє претендентів.
Двоє з них давно відомі телеканали, які у 2012-2013 роках влада Януковича просто викинула із схожого конкурсу – ТВА та С4 (тоді називалася МТРК «Чернівці»).
Десять років тому ліцензії отримали нещодавно створений «Чернівецький промінь» та нікому не відоме «Місто ТБ», сигнал якого довгі роки транслювали, подейкують, з тої самої апаратної, що й «Чернівецького променя». Тоді ця схема називалася «а ця шапка буде під огірочки…».
Схожа історія має шанс повторитися і цього разу.
Із динозаврами буковинського телебачення за ліцензію конкурує таке собі ТОВ «Перший буковинський телеканал», яке було зареєстроване… в Києві 7 листопада 2023 року. За 3 дні від свого створення «Перший буковинський телеканал» встиг не тільки печатку оформити, але й скласти й додати до Нацради заяву на ліцензію.
Єдиним засновником, власником й керівником «Першого буковинського телеканалу» значиться колишній журналіст телеканалу «Чернівці» Олександр Хмель, який вніс до статутного капіталу 150 тисяч гривень.
Наскільки «юний» конкурент забезпечений технікою, приміщенням й людьми, без чого телеканал є просто вивіскою, – запитання відкрите. Так само відкриті запитання, хто із буковинських політиків вкладається зараз чи вкладеться згодом в підтримку «Першого буковинського телеканалу»? Кому з них хочеться мати власний медіаінструмент? Сьогодні бракує даних, щоб стверджувати на користь котроїсь із команд – Олексія Бойка чи Руслана Запаранюка, адже інші гравці давно мають хоча б по одному телеканалу.
Відтак, сьогодні пан Олександр та його «ПБТ» виглядають «темними конячками», які впряглися у перегони із потужними компаніями, за якими стоять старі та добре знані буковинські політики.
Основна ж боротьба напевне розгорнеться між ТВА та С4, які мають… непросту історію господарських відносин своїх керівників. Про що йдеться?
У 2019 р. Геннадій Сергєєв (керував МТРК «Чернівці») та Вадим Пелех (керував та керує ТВА) вклали по 20 тисяч гривень й створили ТОВ «Телерадіокомпанія «ЧТ2», яка стала оператором місцевого мультиплексу, сигнал якого охоплює Чернівці та колишні Герцаївський, Глибоцький й Кіцманський райони.
Ліцензії на цифрове мовлення тоді отримали, очолювані ними телекомпанії.
Скільки вкладали співвласники в розвиток передавача, скільки їх телекомпанії платили за трансляцію сигналу минулими роками достеменно невідомо. Проте коли МТРК «Чернівці» змінила власника, а пізніше стала користуватися брендом «С4», то вочевидь змінилися й умови співпраці. Як випливає із рішення господарського суду, у 2021 році телекомпанія заборгувала за 8 місяців ТРК «ЧТ2» 320 тисяч гривень (по 40 тисяч за місяць).
То як виглядає розстановка сил перед стартом конкурсу?
Є новостворений «Перший буковинський телеканал», про який майже нічого не відомо та який імовірно має сподівання повторити «результат» десятирічної давності «Міста ТБ».
Є телеканал «ТВА», який має можливість цифрового мовлення (імовірно на комерційній основі) через оператора мультиплексу, який пов’язаний із його керівником.
Є телеканал «С4», який має можливість цифрового мовлення (на комерційній основі) через оператора мультиплексу, який пов’язаний із керівником телеканалу «ТВА».
Є одна-єдина ліцензія.
Є кілька впливових буковинських політиків, котрі зацікавлені в отриманні ліцензії «своїм» телеканалом. Чи вмикатимуть вони якісь приховані важелі впливу – цього не покаже навіть володар часу, але час таки покаже.
Є Нацрада, якій при прийнятті рішення вочевидь прийдеться зробити важкий вибір.
Сам конкурс Нацрада призначила під завісу старого року й проведе засідання про визначення переможця на 28 грудня.
Хто з власників буковинських телеканалів в новорічну ніч відкоркує пляшку шампанського, щоб відсвяткувати перемогу, а хто – куштуватиме гірку наливку переможеного, чекати залишилося не довго.
Соломія БАЛАКУЧА, для БукІнфо (с)
-
Українська влада та західні союзники негласно погодили умови переговорів з Путіним - Financial Times
-
The Economist: Що справді має зробити Україна і Захід, щоб перемогти путіна
-
Путін хоче застосувати ядерну зброю проти України у відповідь на ракетні атаки і БПЛА по своїй території. Світ вважає залякування путіна черговим блефом
-
Україна може втратити Покровськ протягом 2-3 місяців. Що кажуть на передовій - стаття Financial Times
-
Залужний виступав проти операції ЗСУ в Курській області, але Зеленський був непохитним – POLITICO
-
The Wall Street Journal вперше назвала кількість втрат на війні з українського боку