Палять будинки і авто, підкидають похоронні вінки: Буковину охопила хвиля нападів на голів місцевих громад

Чернівецьку область охопила хвиля нападів на голів територіальних громад. Хто і навіщо вдається до кримінальних способів розправи із головами громад, кому посадовці органів місцевого самоврядування не вгодили, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".

"Утримують гектари землі, але не сплачують нічого"

У Страсний тиждень невідомі кинули "коктейль Молотова" в гараж голови Чагорської територіальної громади Георгія Коблюка. Вогонь від легкозаймистої речовини миттєво пошкодив вхідні двері. Пан Георгій самостійно ліквідував загоряння. У поліції на цей інцидент відреагували відкриттям кримінального провадження.

Цей неприємний інцидент пан Коблюк твердо пов’язує зі своєю професійною діяльністю. Чоловік каже: до таких злочинів його недоброзичливці вдаються вже не вперше. Раніше одному з депутатів сільради спалили автомобіль, згодом така ж неприємність спіткала юриста, який відстоював інтереси громади в судах. А ще невідомі зловмисники спалили заклад громадського харчування в селі Молодія, який належить дружині пана голови.

Палять авто, будинки, підкидають вінки: Буковину охопила хвиля нападів на голів громад

"Мене на останніх виборах обрали 83 відсотки населення громади. Я вважаю, це дуже великий показник підтримки, – каже він у коментарі "МБ". – У нашій громаді багато приміських сіл. І виходить так, що є багато підприємців, які мають майно, і мали би сплачувати гроші за землю. Але тут починаються в мене з ними конфлікти – через сплату податків. Бо ж намагаються ухилятися... Не може бути так, що підприємець утримує два гектари комерційної землі, і до сьогодні не сплачує жодної копійки. На таких підприємців ми скаржимося в прокуратуру, подаємо в суди. Відкривають щодо них провадження. Але в них є такий супротив: чому дотепер не треба було сплачувати, а як прийшов Коблюк, то вже треба?".

Голова громади повідомив, що має також конфлікт з одним із підприємців, який взяв у експлуатацію готельний комплекс і не сплатив пайову участь на розвиток інфраструктури.

"Подали на нього в прокуратуру, дійшло до Верховного суду. У нього була заборгованість у бюджет громади в розмірі 208 тисяч гривень. Також пішли погрози...", – додав Г. Коблюк.

"Ну, не може бути так, що, коли заклад робить собі корпоратив, то на фотографіях у соцмережах – 60 працівників, а коли ми подаємо документи в податкову, то офіційно там працює лише шість осіб, – продовжує він. – Всі мають сплачувати податки згідно з чинним законодавством".

"Мають працювати для людей, а не виконувати чиїсь замовлення"

У лютому цього року невідомі пошкодили автомобіль "ВАЗ", що належить голові Берегометської громади Сергію Боднарюку. Зловмисники повісили вінок на лобове скло та пробили його ломом.

Палять авто, будинки, підкидають вінки: Буковину охопила хвиля нападів на голів громад

Посадовець тоді розповів "МБ" подробиці цього інциденту: "Приблизно о 01.30 ми почули, що наша німецька вівчарка почала гавкати у вольєрі. Ми з дружиною почули такий "хлопок". Як виявилося, ломом пробили лобове скло. Ще й чомусь запрацювала "аварійка". Коли вийшов на вулицю, побачив, що там пробито арматурою скло в машині. А на склі – вінок із написом "Думай, що робиш", – сказав голова ОТГ.

Посадовець також пов’язує цей інцидент зі своєю професійною діяльністю. Щоправда, досі не знає організаторів та виконавців цього злочину.

"Значить, я комусь наступив сильно на хвіст. Якщо таке пишуть, значить, я працюю нормально", – додав Боднарюк.

У поліції повідомили про відкриття кримінального провадження щодо цього інциденту.

А ось міський голова Заставни Василь Радиш уже тричі ставав жертвою злочинних нападів. Так, у травні 2018 року невідомі підпалили ресторан "Мисливський рай", який належав сім’ї мера тодішнього райцентру. В лютому 2019 року двоє невідомих намагались підпалити приміщення магазину ритуальних послуг, що належить родичам Радиша. А минулого року в службовому кабінеті мера Заставни виявили пристрої для прихованої аудіо- та відеофіксації.

Палять авто, будинки, підкидають вінки: Буковину охопила хвиля нападів на голів громад

Посадовець звинувачує правоохоронців у бездіяльності. При цьому стверджує, що своїх недоброзичливців знає в обличчя.

"Злочинців досі не знайшли. Навіть не дали мені відповідь, – розповів "МБ" Василь Радиш. – Я державний службовець. Знайшли "прослушку"? Ну, може, мають право. Я зробив запит – дайте мені рішення суду. Який саме орган встановлював? СБУ, прокуратура? Немає відповіді. Сьогодні зробив повторний... То вони експертизи проводять вже рік... Але я ж знаю, хто поставив!".

"Пов’язую все це виключно із професійною діяльністю, – каже посадовець. – Скажу м’яко, треба, щоб правоохоронні органи не виконували ті забаганки, а займалися тим, за що їм платять зарплату. Вони мають працювати для людей, а не виконувати чиїсь замовлення".

"Голови громад мають вміти комунікувати"

Ігор Баб’юк, директор Буковинського центру виборчих технологій

"Про ризики таких інцидентів ми неодноразово попереджали голів новоутворених громад ще кілька років тому. Держава створює об’єднані громади для того, щоб потім громада сама собі шукала джерела фінансування. Тобто вона дає можливість їм заробляти за рахунок розвитку підприємництва, за рахунок земель, майна, але залишає свої "утримання". Треба також розуміти, що нове територіальне об’єднання – це об’єднання декількох сіл, які часом навіть ворогували між собою. Тут може бути багато причин, і не обов’язково це стосується якихось підприємців. Це можуть бути навіть села, які позбавлені уваги.
Конфлікти в громадах – досить часте явище. Але вирішення цих проблем найбільше залежить від мистецтва голови комунікувати. Якщо, наприклад, в громаді не розроблена система комунікації з громадськістю, не створений механізм участі громадян, тоді воно виливається або в приховані погрози... Або, якщо цей рух матиме велику підтримку, то це може призвести навіть до місцевих локальних "майданів".

Тарас Халавка, експерт із питань місцевого самоврядування

"Такі ситуації свідчать про те, що в громадах існує певний спротив діяльності голів. Принаймні, Чагор говорив про те, що цей інцидент пов’язаний зі сплатою податків. А це насправді – болісне питання. З одного боку, громада хоче отримати побільше грошей до бюджету, а з іншого, підприємці хочуть менше платити. Але це нехороша ознака, коли доходить до таких "розбірок". Насправді ці дискусії й проблеми мали би вирішувати у цілком цивілізованому полі. І тут треба залучати більше консультацій з бізнесом, мешканцями. Можливо, це дозволило б понизити градус протистояння. Бо це погана ознака, коли щодо представників, яких обрали громадяни, здійснюються такі напади".


Коментарі:
Більше новин по темі: