Контрабанда по-буковинськи: Хто, де, в який спосіб бореться з контрабандистами цигарок на кордоні з Європою

КОНТРА і БАНДА /

Південно-західний кордон України, де Чернівецька область межує з Румунією та Молдовою, традиційно вважається зоною інтенсивної контрабандної діяльності. Причиною такої протиправної активності, звичайно ж, є бажання заробити на підакцизних товарах, переважно на тютюнових виробах, переправляючи їх до країн Євросоюзу. На жаль, пов’язані з нею ризики є надто незначними, аби розглядатись як стримуючий фактор. Явище стало настільки звичним, що навіть законослухняними мешканцями області сприймається ледь не як повноцінна професія.

 

 

Проблема полягає в тому, що заробляючи собі на життя, контрабандисти крадуть гроші не лише з обласного бюджету, але й особисто в мешканців регіону. Кожна пачка цигарок, яку нелегально вивезли з регіону, легко конвертується у цілком реальні кошти, які могли б піти на його розвиток: будівництво шкіл та лікарень, оновлення інфраструктури, пенсійні та соціальні виплати тощо.

Лише за минулий рік прикордонники Чернівецького загону зупинили більше 180 спроб незаконного переміщення тютюнових виробів загальною кількістю понад 800 тисяч пачок. Ще близько 260 тисяч було виявлено спільними міжвідомчими групами під час обшуків в Чернівцях та області.

Найпопулярнішими серед зловмисників ділянками є відділи прикордонної служби у Красноїльську, Селятині та Сокирянах, які було посилено додатковими мобільними та зведеними групами, екіпірованими необхідною технікою та озброєнням. Наразі ділянка кордону обладнана контрольно-слідовою смугою загальною протяжністю понад 260 кілометрів, 240 з яких прикрашає колючий дріт, 80 – спіральне загородження Єгоза-Стандарт, 160 – протитранспортний рів. Для результативного патрулювання цих територій цього року загін отримав 24 транспортні засоби, зокрема автомобілі підвищеної прохідності, квадроцикли, мотоцикли та навіть снігохід.

Ефективність роботи українських прикордонників підтверджують їх румунські колеги, які за останній час зафіксували трикратне зменшення кількості цигарок, що перевозились на їхню територію. Втім, контрабандисти постійно підвищують свою технічну підготовку, постійно вдаються до нових способів нелегального транспортування акцизної продукції через кордон,використовуючи для цього сучасне обладнання: портативні тепловізори, посилювачі звуку на відстані, радіостанції та спецодяг, який дозволяє уникати тепловізійні системи прикордонників.

Крім того, універсальний наземний транспорт – не єдиний спосіб перетнути кордон охочим підзаробити. Там, де не проїде авто, пропливе гумовий човен або пролетить літальний апарат. Так, під час обшуків в одному з сіл Чернівецької області було виявлено чотири мотодельтаплани.

 

 

Недосконалість законодавства забезпечує контрабандистам можливість зберігати товар у приватних приміщення, майже не остерігаючись можливих рейдів. Навіть якщо правоохоронцям стає відомо про таку локацію, їм необхідно отримати спеціальний дозвіл на її огляд. За той час, який витрачається на ці бюрократичні зволікання, злочинцям нерідко вдається безслідно зникнути з тимчасового складу разом зі своїм товаром. Але навіть в таких умовах прикордонникам все ж вдається демонструвати успішні результати: у лютому цього року ними було виявлено 150, 70 та 45 ящиків цигарок на ділянках відділів «Красноїльськ», «Фальків» і «Селятин» відповідно.

 

 

В Україні досі діють поправки до закону щодо так званої «товарної контрабанди», які внесли ще десять років тому. Відміна кримінальної відповідальності за контрабанду більшості товарів призвела до стрімкого зростання популярності цього явища в Україні. Лише за минулий рік співробітники Державної прикордонної служби України завадили переміщенню 12 мільйонів пачок цигарок і близько 50 тисяч літрів горілчаних виробів. У майже будь-якій іншій європейській країні – Австрії, Великій Британії, Ірландії, Німеччині, Італії, Литві, Латвії, Іспанії, Фінляндії, Словаччині, Румунії, Угорщині, Польщі – за подібні підприємницькі починання правопорушник ризикував би отримати реальний тюремний строк, а на додачу – величезний штраф. У нас же за контрабандну діяльність передбачено лише адміністративну відповідальність та виплату сміховинної суми в 300 доларів. Недивно, що таке співвідношення розмірів матеріальної вигоди та ризиків діяльності формує в правопорушників почуття повної безкарності, через що зростає кількість нападів на прикордонників. Крім того, контрабандисти не гребують залучати до своєї діяльності підлітків, наражаючи останніх на небезпеку.

 

 

З огляду на ці факти, стає очевидним, що боротьба з контрабандою на кордоні, якою б ефективною вона не була у польових умовах, без відповідних законодавчих змін не принесе бажаного результату в довгостроковій перспективі. Доки цього не відбулось, для вирішення проблеми або принаймні покращення ситуації необхідні інші підходи.

Цьогорічна ініціатива Державної прикордонної служби України із запуску комунікаційної анти-контрабандної кампанії, розрахованої на молоду аудиторію – один із таких прикладів. Можливо, коли в Україні вдасться виховати покоління, не лише імунне до жаги легкого нелегального заробітку, але й категоричне у своєму сприйнятті явища як такого, «штат» контрабандистів перестане поповнюватись новими кадрами, а зусилля прикордонників почнуть приносити не лише тимчасові результати.

 Фелікс ЛІТВІН, контент редактор кампанії "Контрабанда - це протизаконна діяльність, а не заробіток"
Центру стратегічних комунікацій "СтратКом Україна"


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації