Кількість нападів контрабандистів на прикордонників у Чернівецькій області продовжує зростати

КОНТРА і БАНДА /

Протидія охоронців державного кордону порушникам та злочинцям завжди було головною перепоною для нелегального бізнесу останніх. Сумлінне виконання прикордонниками своїх обов’язків все частіше провокує контрабандистів на більш рішучий відсіч: застосування сили та вогнепальної зброї, вдавання до погроз і залякування. Минулого року було зафіксовано 27 випадків застосування насильства по відношенню до працівників прикордонної служби, частина яких відбулись у Чернівецькій області. 9 разів зловмисники завдавали шкоди їхньому майну і ще 15 – погрожували їм.

Один з останніх подібних випадків стався на Буковині 5 жовтня 2020 року на ділянці відділу «Фальків», до якого під’їхав позашляховик і почав рухатись в бік кордону з Румунією. Рішучого водія не зупинили ані загороджувальний паркан, ані вимога зупинитись, ані серія попереджувальних пострілів у повітря. Аби зупинити зловмисника, прикордонникам довелось відкрити вогонь безпосередньо по автомобілю, в якому згодом знайшлись 7500 пачок нелегальних цигарок. Як виявляється, цього для контрабандистів достатньо, аби поставити під загрозу свої життя і життя правоохоронців.

Це вже не перший випадок стрілянини на кордоні Буковини. Півтора роки тому на ділянці Чернівецького прикордонного загону «Красноїльськ» прикордонники виявили групу осіб, які намагались переправити 20 пакунків із цигарками. Контрабандисти втекли, але незабаром вирішили повернутись, аби відвоювати нелегальний товар, погрожуючи правоохоронцям фізичною розправою і навіть намагаючись відібрати службову зброю. Вгамувати їх «ентузіазм» вдалося, знову ж таки, лише попереджувальними пострілами.

Підприємницькі потуги правопорушників і готовність вступати в силові протистояння не вгасають навіть на фоні перспективи заплатити «комісію» у вигляді власного здоров’я. Так, у 2018 році в результаті конфлікту прикордонників з місцевими жителями було поранено чергового ділка. Наряд військових наткнувся на групу контрабандистів, які переправляли через кордон партію цигарок. Контрабандисти намагались сховатись у найближчому селі, але зрозумівши, що зробити це не вдасться, заблокували позашляховик прикордонників власною машиною та порізали йому шини.

 

У 2018 році в результаті конфлікту прикордонників з місцевими жителями було поранено чергового ділка

 

На допомогу зловмисникам вийшли жителі села, у тому числі озброєні. Недоумство нерідко межує з відвагою, і, вочевидь, на справжніх «героїв» попереджувальні постріли в повітря не справляють жодного враження. Розбігатись войовничі селяни почали лише після того, як одному з них влучили в ногу. А вже потім, лежачи у лікарні, постраждалий, який відбувся одиночним наскрізним пораненням, розповідав захопливу історію про те, як прикордонник почав «стріляти з автомата» у відповідь на прохання показати документи.

На жаль, історії нападів, провокацій, погроз, залякувань та навіть вбивств прикордонників – цілком реальні, регулярні та повсюдні. Однією з головних причин їх виникнення є толерування контрабанди місцевими жителями. Залучившись громадською підтримкою, контрабандисти відчувають себе набагато впевненіше та готові «підвищувати ставки» у спробах захистити свої нелегальні прибутки. Якби кожен правопорушник знав, що не може розраховувати на поміч своїх сусідів по області, та не використовував би їх у якості живого щита між собою та правоохоронцями.

 

 

Цього року Державна прикордонна служба України запустила комунікаційну кампанію, метою якої, власне, і є показати справжнє обличчя тих, хто користуючись лояльним ставленням населення, продовжує наражати його на небезпеку . Хочеться вірити в те, що подібні ініціативи допоможуть змінити ситуацію в регіоні та зменшити рівень насильства.

Фелікс ЛІТВІН, контент редактор кампанії "Контрабанда - це протизаконна діяльність, а не заробіток"
Центру стратегічних комунікацій "СтратКом Україна"


Коментарі:
Більше новин по темі: