Чорнобиль. 35 років потому

35 років тому сталася Чорнобильська катастрофа, яка змінила назавжди життя мільйонів людей та історію нашої країни. Ця трагедія не лише вразила Україну та сусідні з нами держави, – вона вплинула на весь світ.

Після вибуху на четвертому реакторі Чорнобильської атомної електростанції радянська влада намагалася замовчати цю трагедію, а коли цього не вдалося зробити через всесвітній розголос, свідомо применшувала її наслідки, зокрема, величезне радіоактивне забруднення.

В той час, як з відкритої рани реактору в атмосферу продовжували виділятися радіоактивні речовини, в Україні не були скасовані першотравневі святкові демонстрації. 1 травня 1986 року рівень радіації в столиці України перевищував норму більше ніж у 1100 разів, а по Києву крокували колони усміхнених демонстрантів – дорослих і дітей, які на своїх транспарантах дякували компартії за щасливе життя, - зазначає на своєму сайті Олександр Турчинов.

Бажання керівників того часу пропіарити до чергової святкової дати “здобуті масштабні результати” призвели до трагедії світового масштабу. Некомпетентність, зверхнє ставлення до людей, показуха, окозамилювання та намагання видати бажане за дійсне – це надзвичайно небезпечна вибухова суміш, яка може призвести в будь-який момент до катастрофи.

Сьогодні, вшановуючи пам’ять тих, хто загинув, рятуючи країну і світ, хто ліквідовуючи наслідки цієї катастрофи втратив життя та здоров’я, важливо пам’ятати про можливу ціну популізму та непрофесіоналізму. На жаль, висновки ми робимо не завжди. Пам’ятаймо!

"Місце пам'яті та сили". Розповідаємо, чим зараз живе Чорнобильська зона.

'Місце пам'яті та сили'. Розповідаємо, чим зараз живе Чорнобильська зона. Фото і відео

26 квітня в Україні вшановуватимуть 35-ті роковини Чорнобильської катастрофи. Життя у вже колишній зоні відчуження кипить. Там взялись за ремонт центральних доріг, думають, що робити з дахом готелю "Полісся" у Прип’яті, оскільки взимку він тріснув через великий снігопад.

Напередодні річниці ми побували на ЧАЕС і розповідаємо в матеріалі OBOZREVATEL, яка наразі ситуація на місці трагедії та що нового придумали для туристів.

У 2019 році четвертий реактор ЧАЕС накрили спеціальною аркою, яка отримала назву "Укриття-2". Її мета – стати майданчиком для подальшого розбору місця вибуху 1986 року. Тут під уламками перебуває близько 150 тонн радіоактивного палива.

об'єкт ''Укриття-2'' на Чорнобильській АЕС

Щоб потрапити під "укритий" реактор, потрібно пройти дозиметричний пост. Далі надягнути спеціальні бахіли, респіратор та рукавиці. Звичайна медична маска не підійде.

Цивільні люди сюди потрапити не можуть – сюди є лише хід працівникам ЧАЕС.

"Усередині не бігати, нічого не підіймати із землі", – одразу попередив заступник технічного директора ЧАЕС Сергій Кондратенко.

Найбільший "ворог" тут – це пилюка, яка може стати смертельною. Працівники пояснюють, якщо щось відпаде із замурованого реактора – підійметься радіоактивна хмара. Щоб її вивести, доведеться все приміщення дезактивувати – а це час та великі затрати.

Четвертий реактор Чорнобильської АЕС
Арка накрила четвертий реактор ЧАЕС

Під накриттям 61-метровий реактор виглядає меншим, ніж здається. Усе через панелі, якими оздоблені стіни. Їхній блиск грає злий жарт – здається, що будівля не така і велика.

Людей пустили під новий саркофаг ЧАЕС

Повернутись з-під укриття можна також тільки через дозиметричний пост. Бахіли та респіратори потрібно викинути. Їх потім утилізують. А рукавиці виперуть та віддадуть працівникам на станції.

Хоч об'єкт офіційно і закритий, нині тут продовжує працювати понад 2,6 тис. людей. 95% з них живуть у Славутичі чи Чернігові. Приїжджають на роботу вахтовим методом. На коронавірус хворіє близько 350 осіб.

Мертве місто Прип'ять зустрічає дощем та періодичними викриками гідів, які контролюють туристів, щоб ті не лізли в будівлі.

Готель ''Полісся'' у Прип'яті

Остання новина з Прип'яті – взимку тріснув дах найвідомішої будівлі міста-привида – готель "Полісся". Аномальний снігопад також наробив біди у ще кількох будівлях.

''Така ситуація в багатьох будинках – вони фактично розвалюються. Ніхто їх не ремонтуватиме, бо потреби немає,'' – розповіли представники Держагентства з управління зоною відчуження.

 Мозаїка у Будинку енергетиків в Прип'яті

Однак тепер на деяких стінах міста з'явились нові графіті. Це проєкт "Ковчег Чорнобиля" художника Дениса Копилова. Він зобразив різних тварин зі всього світу в різних куточках міста.

''Ковчег Чорнобиля" художника Дениса Копилова

У Прип'яті людей можна зустріти тільки у трьох точках. Досі тут працює спецпральня, водокачка та контрольно-пропускний пункт. Решта, кого тут можна побачити, – це туристи.

Туризм у Чорнобильській зоні, а особливо в Прип'яті, за останні п'ять років набрав масових масштабів.

Гід Маргарита почала працювати з відвідувачами зони два роки тому. Каже, що приїхала на екскурсію до подруги 2017-го. Жінці настільки сподобалось, що вона залишилась тут. До цього працювала вчителем молодших класів у селі в Здолбунівському районі Рівненщини.

"Мені так сподобалось тут, що я вирішила залишитись. Я тут була 3 липня на екскурсії, і через рік 3 липня підписала контракт на роботу", – розповіла жінка.

Вулиці покинутої Прип'яті

І справді – у Прип'яті чути тільки крики гідів, які шукають "своїх" туристів, та шум двигунів мікроавтобусів.

"Ми хочемо донести всім, що Чорнобиль безпечний. Він є свідченням того, що українці подолали проблему та контролюють ситуацію. Зона змінюється. І наше головне завдання, аби в неї з’явився новий сенс і вона перетворилася із зони відчуження на зону відродження", – пояснив заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Богдан Боруховський.

За його словами, відвідування зони відчуження – це не просто відвідування туристичного об'єкта, це емоції.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації