«Ретельно продумана операція». Що задумали окупанти в Херсонській області — подробиці від журналіста Костянтина Риженка

Журналіст із Херсона Костянтин Риженко переконаний, що останні два-три тижні росіяни і колаборанти в Херсонській області реалізують ретельно продуману операцію, що його насторожує.

В інтерв'ю Радіо НВ він розповів, навіщо організували «евакуацію» місцевого населення, де розміщені війська окупантів та яку владу мають колаборанти.

— Що нам відомо про «евакуацію» із Херсона? Нібито приходили СМСки з тим, що люди повинні їхати, були листівки, де написано «Збережи сім'ю, виїжджай на лівий берег». Що ви знаєте про це? Кого та як вивозять?

— Це явище відбувається останні, мабуть, два-три тижні. І що дуже турбує, воно системне.

— Що ви маєте на увазі, коли кажете, що воно системне? Про що йде мова?

— Якщо ми подивимося, як звільнялася Харківська область, було видно, що [відступ був] стихійний, було захоплено багато колаборантів, багато полонених, багато техніки.

А тут насамперед вже майже місяць триває перекидання техніки на лівий берег, виїжджають кадрові військові, які складають кістяк угруповання, яке розташоване у Херсоні. Вивозиться велика кількість різних матеріальних активів, які становлять інтерес просто у плані пограбування. І йде ціла інформаційна кампанія: знімаються ролики, друкуються газети, друкуються самі листівки.

Це все не можна зробити у межах стихійного відступу, як було на Харківщині. Це свідчить, що це якась ретельно продумана операція. І це викликає дуже велику настороженість, на жаль.

— Чого ми можемо там чекати?

— Я гадаю, це воєнна операція. Будь-якого іншого ефекту від цього очікувати неможливо. Імовірно, вони намагаються зробити інформаційну воєнну операцію, яка буде орієнтована безпосередньо на країни Заходу.

Якщо ми подивимося на характер інформаційних дій всередині Росії, як вони ставляться до свого споживача інформації, ми побачимо, що їм абсолютно байдуже, чим годувати свого внутрішнього споживача, чим годувати людей, які перебувають на окупованих територіях. Якщо їхній споживач з'їв інформацію про біолабораторії, фашистів і розіп'ятого хлопчика, то, об'єктивно кажучи, можна чітко скласти розуміння, що ту інформаційну кампанію, яку вони зараз готують, вони готують безпосередньо на країни Заходу. Це єдине, на що вони хоч якось реагують і намагаються якось не те, щоб зберегти обличчя, а відносно культурно виглядати.

Тому, з досвіду того, як вони чинять з іншими територіями України, вони підуть з Херсона, скажуть, що «дивіться, поки тут була Росія, було спокійно, обстріли були, але маленькі». А щойно вони вийдуть, буде обстріляно Херсон по стратегічних точках — ймовірно, це будуть ТЕЦ, газорозподільні системи, електричні підстанції. І само собою вони намагатимуться це обставити так, ніби це роблять ЗСУ. І намагатимуться проводити паралелі тим часом, як було добре в Херсоні, поки там була Росія, і як погано стало, коли прийшли ЗСУ.

Інфографіка: НВ

Для цього вони і намагаються насамперед зберегти матеріальні активи, які їм цікаві, та зберегти аудиторію, яку можна буде потім показувати по всіх ЗМІ та говорити: «Дивіться, велика кількість біженців із Херсона, які бояться ЗСУ, яким довелося евакуюватися».

Я спілкуюся з російськими колегами-журналістами. Починаються певні корупційні історії щодо житла для нібито переселенців із Херсонської області. У цю системну історію «воєнної операції» вже потихеньку підключається корупційна складова Російської Федерації.

— Ви сказали, що українських громадян, яких вони зараз вивозять, використовуватимуть у пропагандистських відео, ніби вони тікають від ЗСУ. А чи може тут бути щось більше? Росіяни намагалися використати українців як живий щит. І цивільних вони навпаки завозили до тих населених пунктів, які намагалися звільняти ЗСУ.

— Я не думаю, що в цьому контексті вони намагатимуться використовувати херсонців як живий щит. Вони могли це зробити набагато раніше, але навіть після так званого «референдуму» вони спокійно перекидали техніку понтонами, баржами, незважаючи на те, «мирняк», не «мирняк». Як такої мети, я думаю, не було.

Баржі — це цілі, що рухаються, і далекобійна артилерія не могла по них бити, тому що неможливо передбачити, куди має прилетіти, щоб влучити. А ствольна артилерія до Херсона поки що не дістає… Тому в теорію живого щита я не дуже вірю. Я бачу тут виключно інформаційно-політичну операцію, яка має за їхнім планом як мінімум знизити підтримку Заходу і якось поставити під сумнів дії ЗСУ.

— Чи багато українців купуються на цю, як ви сказали, сплановану російську операцію з евакуації, на всі ці листівки? Чи багато хто готовий переїжджати саме на лівий берег?

— Деяка частина людей є. Потрібно розуміти, що відчуває людина в окупації. Справа в тому, що, мабуть, жодна людина, яка не була в окупації, не зрозуміє, що відчуває людина в окупації, і як сильно спотворена призма сприйняття навколишньої реальності. Навіть попри те, що ці люди мають доступ до українських новин, вони на місці відчувають зовсім інше, ніж те, що пишуть.

Тому деякі люди піддалися паніці, деякі люди піддалися на різні провокації, які роблять самі росіяни, а їх там, на жаль, дуже багато. Вони спеціально ходять ринками, місцями скупчення людей, спеціально поширюють різні чутки, всі ці історії, де військові нібито про щось проговорилися. Це ж також спеціально спланована операція з інформаційного впливу на населення. Тому, на жаль, останні кілька днів дійсно спостерігаються черги та натовпи на виїзд.

Мені багато знайомих із Херсона пишуть, питають: що робити? Хоча це люди, які не боязкого десятка, досить серйозні речі допомагали робити, але все одно вони теж впадають у поразницькі панічні стани і губляться у своїх діях. А коли людина розгублена, налякана, нею набагато легше маніпулювати у потрібний бік.

Тому, на жаль, певний відсоток людей, які виїжджають, є. Але водночас є, напевно, відсотків 50 від кількості людей, які зараз є в Херсоні, що залишаються. І це та категорія людей, які будуть на своїй землі до кінця.

— А що ви радите своїм знайомим, які запитують вашої поради про те, що робити?

— Я їм рекомендую насамперед запастися продуктами, переїхати ближче до меж міста, що знаходяться біля річки — це мікрорайон Острів, Камишани, Білозерка, в ті населені пункти, де завжди є дуже високі ґрунтові води, там завжди є вода.

Ми вже бачимо досвід інших міст, які побували під серйозними битвами. Найбільша проблема у людей — це вода. Тому я рекомендую їм насамперед триматися ближче до води, колонок. І само собою зробити запаси продуктів, теплих речей, намагатися якось об'єднуватися, намагатися проживати разом. Так буде набагато легше в разі чого обігріватись і готувати їжу.

— Чи знають люди, які їдуть, куди вони потраплять? Ми вже бачили ті депортації, які проходили і на Донеччині, і на Харківщині. Що їм обіцяють?

— [19 жовтня] вранці надійшло перше повідомлення від фоловера, який каже, що його розлучили з його сім'єю: одну дитину відправили до Краснодара, другу до Феодосії, його самого везуть, я забув у який населений пункт. Це те, що може чекати на них. Я цю інформацію ще не перевірив, але перше повідомлення вже отримав.

Куди їх вивозять, ніхто не знає, усі кажуть, що спочатку це було просто «на відпочинок», «відпустку», «одужання», тепер уже кажуть, що це «евакуація». І здебільшого вивозять до Краснодарського краю — це з того, що вони декларують. Як воно буде за фактом, невідомо.

Повертаючись до моїх знайомих журналістів із Росії. Кажуть, що зараз там намагаються реалізовувати різні програми для нібито переселенців із «новопридбаних» областей, і ця війна набуває такого цікавого корупційного відтінку, коли їм скоріше цікавий не стільки театр військових дій, скільки можливість вкрасти на побудові житла для переселенців. Якщо помоніторити російську пресу, то видно, що зараз дуже багато уваги приділяється різним соціально-гуманітарним програмам для переселенця. Ми розуміємо, що насправді ніхто піклуватися про них не хоче, це все гарна ширмочка для того, щоб вкрасти якнайбільше грошей.

Тому поки виразно я вам не скажу, що чекає на переселенців. Але впевнений, що вони намагатимуться робити [робити так, щоб було] якнайбільше переселенців, щоб якнайбільше показати, що їм про когось треба дбати і виділяти на це гроші.

— У мене дуже моторошне передчуття через те, що відбувається. Яке передчуття у вас?

— Звісно, це жахливе відчуття. Але я все ж таки сподіваюся, що ми живемо у час інформаційних технологій і все-таки люди зможуть знайтися, куди б їх не розкидало. Поки що хоч доступ до інтернету є в усьому світі.

А людей війна сильно розкидає, це, на жаль. Поки що ми, на жаль, зробити з цим нічого не можемо.

— Що ви знаєте про пересування російських військ на правому та лівому берегах?

— Великого секрету немає, як вони спочатку й будували свою лінію оборони. Вибудовують ствольну артилерію по всьому лівому березі, скрізь, де вони дотягуються до правого берега. Це дозволить їм дуже масовано та регулярно, на відміну від систем залпового вогню, обстрілювати правий берег. Тому вони туди перекинули насамперед особовий склад, який вміє впоратися з артилерією.

А на лівий берег перекинули велику кількість «чмобіків» з досить примітивним озброєнням. Є таке припущення, що вони намагаються м’ясом заткнути ту дірку, яка утворюється у них на фронті, не для того, щоб утримати Херсон і не для того, щоб зробити там якісь перемоги; а просто для того, щоб уповільнити просування ЗСУ, яке обов’язково буде.

Питання в тому, що якщо є «чмобіки» в окопах, то це займе два тижні, а якби їх не було, просування зайняло б днів п’ять. Тому вся ця історія про перегрупування — вона виключно про те, щоб уповільнити поступ наших військ, а там, дивишся, і холод настане. Вони сподіваються, що тоді не вдасться настільки інтенсивно просуватися у режимі контрнаступу.

Моє припущення, що якби ми зараз, у найближчі п’ять днів, звільнили б Херсон і цілком фактично правий берег, то ЗСУ можуть зробити досить ефективну спробу прориву в напрямку Мелітополя і закріпитися на якомусь із плацдармів. Надалі, вже навесні, це дасть змогу нашим військам будувати контрнаступ із першою відлигою. Тому цей «фарш» у величезних кількостях, який вони кидають у окопи, поки є стратегією перегрупування російських військ.

— Ми зовсім не знаємо імен російських окупантів, які мають реальну владу. Ми знаємо Володимира Сальдо чи Кирила Стремоусова, який записує шалені відео. Чи є там якісь публічні люди, які й вирішують те, що відбуватиметься у Херсоні та на Херсонщині?

— Я б насправді не применшував впливу Сальдо та Стремоусова. Вони в деяких моментах можуть мати досить непоганий вплив. Звичайно, цей вплив контрольований ззовні, але здебільшого вони можуть вирішити досить широкий пласт своїх потреб та якихось проблем. Просто не применшуйте їхню роль.

— На що саме вони впливають? Якщо визначити ступінь їхньої відповідальності, то за що саме відповідають ці гауляйтери?

— Насамперед Стремоусов відповідає за гуманітарку та різні торговельно-економічні процеси, які він намагається вибудовувати з Кримом, з «Л/ДНР», з Росією. Незважаючи на те, що він дуже гарно бігав різними регіонами Росії, водночас він вирішував фінансові питання. Фінансова частина багато в чому зав’язана на нього.

Наприклад, є інформація про те, що Олексій Ковальов (нині покійний, колишній народний депутат України, який став колаборантом) займався безпосередньо паливом. Усю паливну структуру Херсонщини було зав’язано на нього. І ми навіть помітили, що коли його не стало, багато заправок перестали працювати, сильно порушилася логістика, тому що багато людей один одного не знали.

Сальдо, гадаю, це переважно політичний вектор. Він відповідає здебільшого за різні політичні, інформаційні проєкти та різні напівтендерні процедури щодо освоєння державних бюджетів.

Щодо решти персонажів я поки що сказати вам нічого не можу.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації