Французький філософ та драматург Бернар-Анрі Леві: "Україна виграє цю війну тому, що її суспільство має мораль і має душу"

Уривок з інтерв"ю виданню "Новое время" французького філософа та драматурга Бернара-Анрі Леві. 27 жовтня Бернар-Анрі Леві представить світові свій новий фільм Чому Україна (Pourquoi l’Ukraine), присвячений восьми рокам української незалежності — від Революції Гідності до масштабного вторгнення російської армії в Україну. У фільм увійшли як кадри хроніки, яку Леві знімав під час Майдану в 2014 році, так і події, що Леві зафіксував на плівку протягом останніх місяців — оборону на підступах до Миколаєва, наслідки масових вбивств та злочинів проти людства в Бучі, непокору в Києві та спротив Одеси.

— З Другої світової війни минуло лише трохи більше, ніж 70 років, чому ж антиєвропейські та антидемократичні цінності знову на марші? Де суспільства Європи звернули не туди, на вашу думку?

— Ті самі мотиви, що призвели до початку Першої та Другої світових воєн у ХХ столітті, призвели й до цієї. Сьогодні ми втретє переживаємо кризу демократичних та ліберальних цінностей. Суспільства Європи втомилися від демократії, ми, як виявилося, втомилися від свободи. Тим вища цінність боротьби українського народу, ви надихаєте, повертаєте життя духу демократії. Воюючи проти нинішньої Росії та Путіна, ви не тільки борете зло, але надихаєте та запалюєте вогонь, про який ми давно забули, звично гріючись у його променях. Ви — нові європейці, які прийшли розбудити нас.

— Що, на вашу думку, станеться зі світом і Європою, якщо Україна не виграє цю війну. І що станеться, якщо вона її виграє?

— Україна виграє цю війну. Питання у ціні, у життях людей, у житті та здоров'ї українських дітей. Але Україна виграє, тому що її суспільство має мораль, має душу. Знімаючи цей фільм, я провів багато часу з українцями як з цивільними, так і з військовими, вони мають найсильнішу зброю у світі, і це не HIMARS, а той факт, що вони знають, за що вони воюють, у чому сенс їхньої боротьби. Таку зброю неможливо перемогти. Тому Україна виграє війну, немає жодних сумнівів.

— Що стало вашим найсильнішим емоційним досвідом в Україні, починаючи з 24 лютого 2022 року?

— Насамперед, це звичайно Буча, а з іншого боку — гідність та сила бійців, що зараз перебувають у Гуляйполі та на інших фронтах цієї війни. Бучу неможливо забути, вона карбується в пам’яті будь-якої людини, яка побувала там у перші дні, до кінця життя. Обличчя людей, які пережили російський фашизм, незабутні. З іншого боку, хоробрість людей у ​​Гуляйполі, їхні очі, їхня сміливість, їхнє бачення ситуації війни теж залишаться в моїй пам’яті назавжди.

— За часів Майдану та війни 2014 року ви виходили на площі українських міст і важливі та надихаючі слова для українців. Що сьогодні важливо говорити французам, іншим європейцям про Україну?

— Коли я був на Майдані в Києві, або виходив на площу у Кривому Розі, рідному місті президента Зеленського, на всіх інших площах українських міст, я звертався до українського народу і ніколи не думав про людей у ​​Європі. Я думав про українських чоловіків та жінок на фронті, у боротьбі за європейське майбутнє їхньої країни, я хотів їм донести своє бачення Європи майбутнього, в якій вони мають своє важливе місце. Я виступав на Майдані за кілька днів до масових розстрілів. Для мене було моральним зобов’язанням сказати цим молодим людям, що брали на себе ризики смерті і готові були вмирати з прапором об'єднаної Європи у руках, що вони є в серці Європи.

Сьогодні я говорю з французами, з американцями — мій фільм буде показаний восени цього року на засіданні Генеральної асамблеї ООН, у Конгресі США. Я скажу цим людям, що цивілізація — це міста. Ті спільноти та громадяни, які створюють міста. Це відносини, які пов’язують людей усередині цих міст. І серед цих цивілізованих міст безперечно є місце містам України. А Київ — це місто, яке сповнене того сенсу, що ми вкладаємо у слово цивілізація, того сенсу, що ми вкладаємо у слово громадянство. Він і є та цивілізація, про яку ми звикли говорити в термінах античності, в термінах римських міст-спільнот.

— На вашу думку, коли закінчиться ця війна, і чим вона закінчиться?

— Вона закінчиться перемогою України, вона закінчиться капітуляцією Путіна, а він капітулює, оскільки його армія буде нездатна, а головне — не захоче більше воювати. Коли це станеться — важко сказати, але я менш песимістичний, ніж усі коментатори, яких я чую. Всі говорять про те, що це буде довга війна, що вона триватиме роками, але я не вірю в це. Я вірю, що вона закінчиться швидше, ніж усі очікують.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації