Перевірки і штрафи. До чого готуватися ФОП з 1 серпня

Що зміниться для ФОП з 1 серпня у роботі з РРО, чи доведеться сплачувати штрафи за попередній рік та як уникнути проблем з фіскалізацією.

Про це розповіла в матеріалі для NV Бізнес власниця бюро Alfa Gold Олександра Герасименко.

Верховна Рада прийняла за основу законопроект 8401. В ньому йдеться, зокрема, про скасування податкового спецрежиму 2% та пільг по сплаті ЄСВ, а також передбачено повернення документальних перевірок і штрафів за порушення використання РРО з 1 серпня.

Повноцінні перевірки та штрафи повертаються

«Ймовірно, остаточний текст законопроекту ще змінюватиметься. Але немає приводу очікувати, що пільги та відсутність штрафів діятимуть і надалі, адже Україна взяла перед МВФ зобов’язання утриматися від будь-яких кроків щодо зменшення бази оподаткування», — нагадала Олександра Герасименко.

До чого слід бути готовим ФОП другої-четвертої групи у роботі з РРО, спираючись на поточний текст законопроекту. Для бізнесів, які реалізують підакцизний товар, не змінилося нічого. Всім іншим варто чекати на повноцінні перевірки та штрафи, якщо компанія досі не впровадила фіскалізацію.

За який період передбачені штрафи

Ключове питання — за який період передбачені штрафи? Точно — за роботу без РРО з 1 січня по 15 березня 2022 року, а також після 1 липня 2023 року. Щодо півтора року воєнного стану у проміжку — поки що питання відкрите.

«Наприклад, ви — маленька кав’ярня, яка відкрилася на початку 2023 року. Весь час ви працювали без фіскалізації, але до кінця червня плануєте це виправити. Уявімо, у середині липня до вас прийде перевірка. Чи має право інспектор виписати штраф за пів року роботи без РРО під час воєнного стану? На мою думку, якщо це станеться, ви повинні звернутися з актом перевірки з податковим повідомленням-рішенням до суду. Адже закон, зокрема пільга не отримувати штрафні санкції, не має зворотної дії», — розповіла експертка.

Яких штрафів очікувати

Згідно з законопроектом 8401, повертаються всі штрафи, передбачені статтею 17 закону про РРО. Це 100% вартості проданих товарів за перше невикористання РРО та 150% — за кожне наступне порушення.

«До 22 лютого 2022 року порушення у сфері РРО вважалися довготривалими. Це означало, що перше порушення — момент, коли інспектор вперше вказав вам на нього під час перевірки. А якщо і під час перевірки наступного року інспектор зафіксував ту саму невідповідність — це наступне порушення. Але наразі порушення, пов’язані з фіскалізацією, — короткотривалі. Тобто за перший чек, не оформлений належним чином, — штраф 100%. Кожний окремий наступний чек — повторне порушення зі штрафом 150%», — пояснила Олександра Герасименко.

Також накладаються штрафи за незакритий z-звіт — 850 грн, за відсутність контрольної стрічки або спотворення даних про проведені розрахункові операції — 510 грн. Якщо ви працюєте з підакцизними товарами, 5 100 грн — штраф за фіскалізацію без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

«Окремі штрафні санкції можна отримати під час камеральної перевірки, яка перевіряє факт сплати податків. Наприклад, якщо у звітності за 2022 рік ви вказали обіг 5 млн грн, а по фіскалізації — лише 2 млн, то виникне питання — де інші 3 млн? Тоді потрібно або довести, що ви отримали ці 3 млн у результаті безготівкових розрахунків, або сплатити штраф — 150% за кожен чек», — вважає експертка.

Чому варто діяти наперед

Якщо ви ще не запровадили фіскалізацію, не слід зволікати. У бізнесів, які не працюють з підакцизними товарами, з початку повномасштабного вторгнення не було документальних перевірок. Тому з липня вони — найперша ціль для візиту інспекторів.

На думку Олександри Герасименко, що довше тягнути із підключенням РРО, то більше накопичуватиметься штрафів — як ми розібрали вище, санкції застосовуються для кожного окремого чеку.

До того ж ближче до липня слід очікувати ажіотаж підключень: як показують результати опитування підприємців у телеграм-каналі «Реве та стогне ресторатор», 12% бізнесів планують перейти до фіскалізації найближчим часом, тоді як 76% бізнесів уже це зробили.

«Тому краще все спланувати завчасно. Тоді під час підключення вам не доведеться конкурувати за увагу техпідтримки розробників РРО з іншими підприємцями. Крім цього, ви встигнете розібратися з системою, поки немає штрафів — а значить, не доведеться платити за випадкові помилки», — підсумовує експертка.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації