Меншим за 40 гривень за долар курс вже не буде - фінансові аналітики

Незважаючи на рекордні обсяги валютних інтервенцій (останнього тижня місяця НБУ продав 1,09 млрд доларів), курс долара вже закріпився на рівні понад 40 грн. З початку цього року американська валюта подорожчала на 2,3 грн. Зростання курсу було пов'язане з підвищеним попитом на іноземну валюту, зазначають аналітики.

У перші дні червня ситуацію на ринку вдалося стабілізувати, проте подальша девальвація гривні виглядає майже невідворотною, вважають економісти, опитані " Економічною правдою" . Питання лише у її темпах, цитує публікацію Діалог.

З моменту скасування режиму фіксованого курсу офіційний долар зріс із 36,56 грн до 40,3 грн. Така тенденція виглядає неминучою в умовах, коли українська економіка споживає в рази більше імпорту, ніж заробляє на експорті товарів та послуг. У січні - квітні цього року Україна імпортувала товарів та послуг на 29,8 млрд дол., у той час як експорт становив лише 18 млрд дол.

Негативне сальдо торгівлі за перші 4 місяці року склало 11,76 млрд дол. У 2023 році цей показник дорівнював 9,75 млрд дол. У таких умовах тримати курсову стабільність вдається насамперед завдяки надходженню міжнародної фінансової допомоги: кредитів та грантів від партнерів, завдяки яким уряд фінансує всі невійськові витрати. Таку допомогу в січні-травні країна отримала на суму 11,8 млрд дол.

Наприкінці травня та на початку червня ситуація на валютному ринку загострилася. Так, за даними НБУ, чистий попит (перевищення попиту над пропозицією) на валюту за безготівковими операціями банківських клієнтів зріс на 41%. "В останній тиждень травня цей попит був на 45% вищим, ніж у перший. Такий високий тижневий попит на валюту не спостерігався з початку 2023 року", - зазначає головний експерт з макроекономічного аналізу "Райффайзен Банку" Сергій Колодій.

Інша причина підвищення попиту на валюту – сезонна. Так, залишки торішнього врожаю, який продавали аграрії, вже вичерпуються, відповідно обсяги експорту агропродукції скорочуються, через що зменшується надходження валюти в економіку. Більше того, навіть із надходженням такого валютного виторгу могли виникнути проблеми на тлі нової хвилі девальвації гривні, вважає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Паращій.

"Швидше за все, експортери затримували повернення валютного виторгу в країну в очікуванні "найкращого" курсу продажу валюти", - додає він. Енергетичний терор Росії також міг вплинути на ситуацію на валютному ринку. Зокрема, через знищення 9,2 ГВт потужностей, що генерують, Україні необхідно нарощувати обсяги імпорту електроенергії. Так, за даними НБУ, у січні – квітні на імпорт електрики з країн ЄС Україна витратила 75 млн дол. (за весь 2023 рік – 155 млн дол.).

"Однак такі обсяги відчутного впливу на ситуацію на валютному ринку не зробили - сальдо зовнішніх операцій від торгівлі електроенергією склало менше 1% чистого попиту на валютному ринку у квітні та менше 2%, за попередніми оцінками, у травні", - зазначають у НБУ.

Більш відчутний вплив на ситуацію на валютному ринку могло зробити збільшення обсягів імпорту енерготоварів – павербанків, генераторів, портативних ліхтариків тощо. Так, з середини березня до кінця квітня попит на них зріс у дев'ять разів.

Ще один важливий фактор – психологічний. На поведінку учасників валютного ринку впливають як новини з фронту, так і новини щодо ситуації в енергосистемі. Крім цього, сама по собі девальвація гривні могла спричинити підвищення попиту на валюту, що призвело до ще більшої девальвації.

Що буде з курсом до кінця літа

Ситуація на валютному ринку й надалі перебуватиме під тиском низки ринкових та неринкових обставин. Дії Національного банку, як і раніше, відіграватимуть вирішальну роль на валютному ринку. "Курс слідуватиме за активністю НБУ та його обсягами продажу валюти на міжбанківському ринку. А Нацбанк, швидше за все, продовжуватиме поточну стратегію операцій на ринку" , - зазначає керівник служби продажів казначейських продуктів банку "Авангард" Юрій Крохмаль.

Тепер подальша девальвація гривні виглядає майже невідворотною. Водночас вона відбуватиметься поступово, адже Нацбанк намагатиметься зберегти привабливість інструментів у гривні – депозитів та ОВДП.

Опитані "ЕП" аналітики очікують, що цього літа курс долара коливатиметься в коридорі 40-41 грн за долар.

"За нашими оцінками, Нацбанк тепер бачить середній курс долара по році десь у районі 40,2-40,5 гривні (попередній прогноз – 39 грн.), тому Нацбанк спокійно даватиме своєму прогнозу здійснитися з ймовірною девальвацією гривні до 42 за долар до кінця року", - додає Паращій.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації