Скоро зваримося? Останні роки стали найспекотнішими за всю історію спостережень

Дослідники служби зміни клімату Copernicus заявили, що останні сім років були найспекотнішими за всю історію спостережень, а 2021-й був п’ятим найтеплішим роком у деяких регіонах. Екологічні, людські та економічні проблеми, пов’язані з високою температурою, вже спостерігаються у всьому світі, зазначили вчені.

Зокрема, Європа пережила найтепліше літо, а температурні рекорди на заході США та Канаді були побиті на кілька градусів. Сильні лісові пожежі у липні та серпні спалили майже цілі міста та забрали сотні життів, пише НВ.

«Ці події є суворим нагадуванням про необхідність змінити наш спосіб життя, зробити рішучі та ефективні кроки на шляху до сталого суспільства і працювати над скороченням чистих викидів вуглецю», — пояснює Карло Буонтемпо, директор Служби зміни клімату Copernicus.

Дані Copernicus надходять від угруповання супутників Sentinel, які спостерігають за Землею з орбіти, а також вимірювань, що проводяться на рівні землі. Спостереження показали, що 2021 рік був п’ятим найспекотнішим за всю історію спостережень, трохи тепліше, ніж 2015 та 2018 роки. У сукупності останні сім років були найспекотнішими сімома роками за всю історію спостережень.

Середня температура 2021 року була на 1,1−1,2 градуси вищою за доіндустріальний рівень близько 150 років тому.

На початку року були відносно низькі температури порівняно з останніми роками, але до червня місячні температури були щонайменше серед чотирьох найвищих зареєстрованих.

Місця з температурою вище середньої включали західне узбережжя США та Канади, північно-східну Канаду та Гренландію, більшу частину північної та центральної Африки та Близький Схід.

Погодне явище, відоме як Ла-Нінья, коли температура поверхні моря стає нижчою, сприяло зниженню температури до нижчої за середню у західному та східному Сибіру, на Алясці, а також у центральній та східній частинах Тихого океану на початку та наприкінці 2021 року.

При цьому хвиля тепла охопила Середземне море в липні та серпні, особливо торкнувшись Греції, Іспанії та Італії. На Сицилії було зареєстровано 48,8 °C, що побило рекорд Європи за найвищою температурою на 0,8 °C. За високими температурами у східному та центральному Середземномор'ї пішли інтенсивні лісові пожежі, особливо в Туреччині, а також у Греції, Італії, Тунісі та Алжирі.

У Європі також спостерігалася екстремально волога погода, коли величезні повені спустошили деякі райони Німеччини, Бельгії та Нідерландів. Ці події були частиною тієї самої картини погодних систем, порушених зміною клімату.

За словами експертів Copernicus, у 2021 році зросла концентрація у земній атмосфері двох газів, які суттєво сприяють зміні клімату. Концентрація вуглекислого газу минулого року досягла 414,3 частин на мільйон, збільшившись такими ж темпами, як і 2020 року.

Але вчені відзначили, що рівень метану в атмосфері збільшився до безпрецедентного рівня приблизно 1876 частин на мільярд. Швидкість зростання метану також була вищою, ніж у 2020 році - у Copernicus сказали, що обидві швидкості були дуже високими порівняно із супутниковими даними за останні два десятиліття.

Вчені кажуть, що важливо знизити рівень метану, тому що він небезпечніший за CO2, проте зберігається в атмосфері Землі набагато менше часу.

Раніше НВ писав, що дослідники, які третій рік поспіль спостерігають за ключовим шельфовим льодовиком Антарктиди — льодовиком Туейтса, виявили у його східній частині великі тріщини.

Це може закінчитися повним обвалом шельфового льодовика лише за кілька років, попередили дослідники на віртуальному брифінгу для преси на щорічних зборах Американського геофізичного союзу (AGU).

Льодовик Туейтса в західній Антарктиді — найширший льодовик Землі, він протягнувся приблизно на 120 км. Товщина льоду становить від 800 до 1200 м. Туейтс іноді називають «льодовиком судного дня», оскільки його обвал може викликати каскад обвалення льодовиків в Антарктиді, а останні дослідження замерзлого континенту припускають, що кінець може наступити для льодовика навіть раніше, ніж очікувалося.

З 2000 року Туейтс вже втратив 900 млрд тонн льоду, річний спад льоду збільшився вдвічі за останні 30 років, і тепер він втрачає приблизно на 45 млрд тонн льоду більше, ніж отримує в результаті снігопаду на рік.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації