Останні вісім років — найспекотніші за історію спостережень, рівень моря зростає все швидше, а для багатьох льодовиків пройдено "точку неповернення"

Останні вісім років були найспекотнішими за всю історію спостережень, заявила 6 листопада Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) у доповіді, присвяченій відкритті щорічної конференції ООН зі зміни клімату в Шарм-Ель-Шейху.

«Екстремальна спека, посуха та руйнівні повені торкнулися мільйонів людей і завдали мільярдних збитків цього року. Явні ознаки та наслідки зміни клімату стають дедалі драматичнішими», — сказано у публікації, пише видання Meduza.

На думку ВМО, в 2022 році середня глобальна температура буде приблизно на 1,15 градуса вище за середню температуру доіндустріального періоду 1850-1900 років. Ймовірно, цей рік займе п'яте чи шосте місце у списку найспекотніших за історію спостережень, проте «тільки питання часу, коли настане ще один теплий рік», сказано в доповіді.

В організації констатували, що з 1993 року швидкість підвищення рівня моря подвоїлася, а з січня 2020 року рівень моря зріс майже на 10 міліметрів. Танення льодовиків в Альпах у 2022 році стало рекордним: на це вплинули низький сніговий покрив наприкінці зими, неодноразове випадання пилу із Сахари та тривалі та інтенсивні хвилі тепла. «Вперше в історії навіть у найвищих пунктах вимірювань сніг не пережив літнього сезону, і тому не відбулося накопичення свіжого льоду», — йдеться у публікації.

Концентрації основних парникових газів продовжують зростати та досягли рекордних рівнів, йдеться у доповіді. За словами генсека ВМО Петтері Тааласа, «для багатьох льодовиків точку неповернення вже пройдено, і танення триватиме сотні, якщо не тисячі років, що матиме серйозні наслідки для водної безпеки».

За останні 30 років темп підвищення рівня моря подвоївся. Хоча ми все ще вимірюємо його в міліметрах на рік, у сумі це становить від половини до одного метра на сторіччя, і це довгострокова та серйозна загроза для багатьох мільйонів жителів прибережних районів та низько розташованих держав», — сказав він.

У ВМО нагадали приклади екстремальної погоди у 2022 році: посуху у Східній Африці, рекордні дощі та повені у Пакистані, серію руйнівних циклонів на Мадагаскарі та у Південній Африці, екстремальну спеку в Європі.

«Занадто часто найбільше страждають ті, хто найменш відповідальний за зміну клімату, як ми бачили на прикладі жахливої ​​повені в Пакистані та смертоносної тривалої посухи на Африканському Розі. Але навіть добре підготовлені спільноти цього року постраждали від екстремальних явищ, про що свідчать затяжні хвилі тепла та посуха у значній частині Європи та південного Китаю», - сказав професор Таалас.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш назвав доповідь «хронікою кліматичного хаосу» та закликав учасників конференції у Шарм-Ель-Шейху «відповісти на сигнал тривоги від планети дією — амбітною та реальною дією в галузі клімату».

У програму конференції 2022 року вперше було офіційно включено обговорення механізму компенсацій збитків від змін клімату для країн, що розвиваються — це сталося в результаті «інтенсивних переговорів», повідомляє ВВС News.

Як пише Reuters, у попередні роки розвинуті країни перешкоджали проведенню офіційних обговорень; ще навіть на конференції 2021 року США та ЄС заблокували створення такого фонду.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації