Минулого року ДП «Ліси України» отримали 62 000 кубометрів незаконної деревини. У їхніх планах ─ узаконити схему. Природоохоронці б’ють на сполох

Природоохоронці виявили, що в 2023 році ДП «Ліси України» провело як мінімум 204 незаконні рубки переформування на Львівщині та Тернопільщині. Це – понад 62 тисячі кубометрів незаконної деревини. Контролюючі органи ігнорують масштабні порушення, а лісівники планують узаконити такі рубки.

Українське законодавство передбачає десятки різних видів рубок, серед яких – рубки переформування. Такі рубки заборонено проводити в лісах, які складаються більш ніж з одного виду дерев або де ростуть дерева різного віку. Однак ДП «Ліси України» систематично порушує ці вимоги закону.

Згідно з даними Української природоохоронної групи, лише в 2023 році ДП «Ліси України» провело понад 200 незаконних рубок переформування, отримавши приблизно 1800 фур з незаконним лісом. Одна за одною такі фури розтяглися б на майже 30 кілометрів.

Це лише частина незаконних рубок переформування, що їх провели лісівники в державних лісах на заході України в 2022-2023 році. Така незаконна деревина супроводжується всіма дозволами, хоча й виданими з грубим порушенням, а також часто потрапляє на ринки ЄС. Незаконність таких рубок підтвердило навіть Міндовкілля – відмовивши в погоджені нових планів рубок переформування в деяких лісах Львівщини!

Незважаючи на очевидне порушення законодавства, природоохоронці скаржаться на бездіяльність контролюючих органів. «Ми неодноразово повідомляли про незаконні рубки переформування і Держекоінспекцію, і Державне бюро розслідувань. Однак жодних рухів з їх сторони не побачили. Вірогідно, вони просто покривають іншу державну структуру – ДП «Ліси України», ─ вважає Єгор Гриник, біолог Української природоохоронної групи.

Таким чином, жоден з лісових чиновників, найімовірніше, не понесе відповідальності за масштабні незаконні рубки переформування під час повномасштабної війни.

Ще з осені 2023 року Державне агентство лісових ресурсів намагається узаконити незаконні рубки переформування, що їх проводить підпорядковане агентству ДП «Ліси України». Для цього лісівники розробили проєкт постанови Кабміну. Наразі цей документ проходить затвердження в Кабміні.

Окрім узаконення порушень, природоохоронці бачать у документі й інші проблеми. Наприклад, на думку Всесвітнього фонду природи (WWF-Україна) та інших організацій, проектовані зміни до законодавства загрожують старовіковим та іншим цінним лісам України. Однак поки що влада не реагує на очевидні загрози.

«Міндовкілля може з легкістю «завернути» проект постанови підпорядкованих йому лісівників, адже проект дозволить рубати будь-який ліс без жодної аргументації, просто, щоб заробити. А основне завдання міністерства ─ це охорона довкілля, а не масштабна лісозаготівля. Але досі ми не бачимо його публічної позиції. Є ризик, що Міндовкілля підтримає лісівників» ─ вважає Петро Тєстов, керівник експертного відділу в Українській природоохоронній групі.

Українська природоохоронна група − команда фахівців, що працюють над питаннями практичної охорони природи. Ми − лідери за площею створених в Україні об’єктів ПЗФ: щонайменше половина всіх заповідних площ, створених в Україні за останні 6 років, відбулися завдяки нашій Групі.

Петро ТЄСТОВ, керівник експертного відділу Української природоохоронної групи: +380 68 934 95 74
Єгор ГРИНИК, біолог Української природоохоронної групи: +380 67 891 12 77


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації