Експерти пояснили, що буде, якщо РФ підірве Запорізьку АЕС

На тлі російських погроз підірвати заміновану Запорізьку атомну електростанцію у Міністерстві захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України розповіли, до чого може призвести такий крок.

Як повідомляється, для оцінки можливих наслідків катастрофи експерти відштовхувалися від характеристик, зафіксованих під час аварії на Чорнобильській АЕС.

За їхніми словами, важливим чинником порівняння є кількість ядерного палива, пише НВ.

На четвертому енергоблоці, що вибухнув у 1986 році, було близько 2000 паливних збірок, тоді як на ЗАЕС у шести реакторах і сховищі відпрацьованого палива їх до 18 000. Таким чином, ймовірні наслідки підриву росіянами електростанції в Енергодарі можуть бути у 10 разів більшими, ніж у Чорнобилі.

Можливі наслідки для екології та людства:

  • Площа потенційної зони відчуження становитиме — до 30 000 км2 (як 10 Чорнобильських зон відчуження),
  • Запорізька область фактично буде втрачена для проживання та сільського господарства,
  • Площа потенційної забрудненої території - до 2 000 000 км2 (площа трьох Україн),
  • Від вітру залежить ступінь зараження інших територій України, Росії, Білорусі та Європи,
  • Кількість ліквідаторів — від 1 млн осіб,
  • Загиблих — десятки тисяч, залежно від кількості людей на території Запорізької області,
  • Кількість евакуйованих/відселених осіб — від 2 млн осіб,
  • Забруднене на неосяжну кількість років Дніпро,
  • Викид радіоактивного цезію-137 у кількостях, небезпечних для здоров’я людей, ґрунтів, водойм. На Україну припаде основна частина викидів.

«Важливо розуміти, що викид радіоактивного цезію за можливої аварії у Запоріжжі буде одноразовим, і те, куди він попрямує, залежатиме від метеорологічних умов», — зазначають фахівці.

При цьому до аварії на ЗАЕС може призвести не тільки її навмисний підрив, а й влучання будь-якого снаряду, або навіть масштабна пожежа.

Наразі російські окупанти розмістили свою військову техніку у машинному залі першого енергоблоку, де знаходиться турбогенератор та зберігається велика кількість легкозаймистих технічних масел. (десятки тонн).

В Енергоатомі раніше оприлюднили заяву начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту РФ генерал-майора Валерія Васильєва, який пригрозив, що якщо російським військам доведеться відступати з ЗАЕС, то вони залишать там «випалену пустелю».

Також зазначається, що у Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що окупанти справді замінували ядерний об'єкт. У зв’язку з цим голова Верховної Ради Руслан Стефанчук закликав світову спільноту відповісти на погрози РФ, оскільки на кону не лише доля України, а й усієї планети.

Запорізька АЕС є найбільшою у Європі.

ЗС РФ захопили її ще у перші тижні повномасштабного вторгнення, 4 березня. Внаслідок цього співробітники електростанції опинилися у заручниках.

Окупанти використовують її для прикриття своєї військової техніки, оскільки ЗСУ не можуть завдавати ударів у відповідь, щоб не пошкодити ядерні реактори.

При цьому війська РФ самі неодноразово влаштовували провокації з обстрілами ЗАЕС.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації