Держава планує змінити законодавство, щоб збільшити обсяги рубок лісів - Українська природоохоронна група

З 24 лютого 2022 року органи влади неодноразово намагалися змінити законодавство, щоб збільшити обсяги рубок в українських лісах. Деякі з цих ініціатив (наприклад, проект нових Правил рубок) наразі на паузі через протидію екологічної громадськості. Деякі, як-от скасування “сезону тиші”, були ухвалені.

Нещодавно з’явилася нова масштабна та загрозлива ініціатива. У вересні 2023 року Державне агентство лісових ресурсів України оприлюднило проект нових змін до лісорубного законодавства. Суть пропонованих владою змін зводиться до двох положень.

По-перше, пропонується запровадити в законодавстві “рубки, пов’язані з необхідністю оборони держави та її безпеки”. Такі рубки хочуть проводити без жодних обмежень, щоб мати можливість забезпечити військові частини деревиною. Але до таких рубок вирішили зарахувати й “рубки пошкоджених дерев”, які планують проводити з метою подальшого продажу деревини комерційним споживачам.

По-друге, пропонується докорінно змінити правила проведення рубок переформування. У теорії такі рубки мають зробити з неприродного лісу максимально подібний до природного. Але на практиці такі рубки використовують там, де інші рубки заборонені або обмежені.

Влада планує дозволити такі рубки майже в усіх лісах, навіть у старовікових.

У 2022 році рубки переформування провели на понад 6200 га українських лісів – площа, яка майже дорівнює площі Тернополя. Однак за умови зміни законодавства площа рубок переформування може збільшитися у десятки разів.

На думку природоохоронців, такі зміни можуть бути катастрофічними для наших лісів. “Якщо Міндовкілля погодить зміни – то рубки переформування перетворяться на нову схему знищення українських лісів. ДП “Ліси України” зможе на свій розсуд визнати “неправильним” будь-який ліс – навіть заповідний. Але ж заповідні території створювали саме з метою обмежити рубки і дозволити екосистемі розвиватись природним чином”, – коментує голова Української природоохоронної групи Олексій Василюк.

Окрім того, проект змін дозволить узаконити масштабні незаконні рубки переформування, які проводить ДП “Ліси України” протягом останніх років у старовікових лісах.

Ми неодноразово фіксували порушення – лісівники проводять рубки переформування у лісах, де це заборонено. Нещодавно такі рубки запланував Сколівський лісгосп на Львівщині. Якщо владі вдасться змінити законодавство, такі рубки стануть абсолютно законними, хоча й катастрофічними для природи”, – доводить біолог Української природоохоронної групи Єгор Гриник.

Провідні екологічні громадські організації WWF-Україна, Екологія-Право-Людина, Екодія та Українська природоохоронна група виступили проти таких змін до законодавства та направили зауваження до влади. На їхню думку, в умовах знищення лісів внаслідок дій окупантів, вкрай важливо забезпечити збереження лісів, не пошкоджених бойовими діями.

Чи стане успішною спроба радикально збільшити обсяги рубок лісів в України, залежить від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Поки що відомство офіційно не озвучувало свою позицію, йдеться в повідомленні Української природоохоронної групи.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації