У Чорториї можуть загинути лебеді-шипуни — літня повінь порушила екосистему озер, куди вони прилітали на зимівлю

SOS! /


Повінь, яка була влітку 2020 року на заході Україні, завдала збитків не тільки людям. Лебеді-шипуни, які щороку прилітають на зимівлю до села Чортория Чернівецької області, можуть не дочекатись весни, якщо тільки в терміновому порядку не буде відновлена екосистема озер, зруйнована повінню.


Лебеді-шипуни почали зимувати тут, у Чернівецькій області, з 1987 року, і місцеві жителі вбачають у цьому певне містичне коріння. У серпні помер славнозвісний український актор Іван Миколайчук, а вже у жовтні вперше на одне з озер в його рідному селі прилетіла пара лебедів. З того часу щороку лебеді прилітають на зимівлю у Чорторию. Цьогорічна повінь змінила русло річки Черемош, яка протікає неподалік, і майже повністю зруйнувала перекриття між п’ятьма озерами, які розташовані каскадом, розповідає Іван Даскалюк — активіст, який багато років опікується лебедями.:

«Розмило ставки і берегоукріплюючі дамби, і лебедям практично немає де зимувати. Я ходив туди вчора, там дуже мало їх, десь тридцять максимум».

Ще кілька років тому жителі села та туристи могли бачити від 160 до 200 птахів одночасно, але останніми роками Іванових лебедів переслідують невдачі. У 2017 через пташиний грип загинула майже половина від усіх птахів, тепер повінь забрала їхню звичну середу зимування. П’ять колись колгоспних озер, які розміщені каскадом, складають орнітологічний заказник «Чорторийський». Окремі водойми взимку не замерзали навіть у найсуворіші морози, чим привабили у цей період лебедів. У листопаді цього року тут розпочалися роботи із капітального ремонту дамби на річці Черемош біля села Чортория, повідомляє сайт Kitsman.City.

Замовник робіт — Басейнове управління водних ресурсів річок Прут та Сірет, виконавець — Чернівецька пересувна механізована колона №76, вартість — 10 мільйонів гривень. Про це дізнаємося із документів, розміщених на майданчику держзакупівель «Прозорро». Василь Шемчук, голова Брусницької об’єднаної територіальної громади, на якій розміщено заказник, каже що виконавці робіт обіцяли і з лебединими ставками допомогти:

«Є там підрядна організація, яка ремонтує дамби, і ми договорились, що вони нам поможуть поправити той ставок, щоб там було більше води. Перетягнуть екскаватор, щоб там було русла на метр сорок до Черемоша. Думаємо, що дійдемо до рівня води, щоб воно тримало, щоб хоч метр води було».

Роботи з укріплення дамби вже розпочалися, тут працює потужна техніка, зараз головне — встигнути до морозів набрати воду у ставки. Тоді лебеді матимуть, де зимувати. Нині королівські птахи вже прилітають у Чорторию і поки що поселяються на невеличких «диких» ставках, які неглибокі і під час сильних морозів вкриваються кригою. Місцеві жителі дуже прагнуть втримати лебедів, бо це і гордість села, і туристичний об’єкт, каже Іван Даскалюк:

«Люди приходять, але їх немає, дуже мало, максимум тридцять. Вони прилітають, дивляться — води нема — і далі десь діваються… Не знаю, може, на Пруту будуть шукати місце, чи на Черемші, не знаю».

Орнітологічний заказник «Чорторийський» є одним із небагатьох місць масової зимівлі лебедів на заході України, а також єдиним пунктом гніздування шипунів на Буковинському Прикарпатті.
 

Надія ВЕЛИЧКО, Громадське радіо, Чернівці 

Фото: kitsman.city та Погляд


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації