У джунглях Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію

У джунглях Амазонії знайшли величезне стародавнє місто, яке протягом тисяч років ховалося у пишній місцевій рослинності. Це відкриття змінює наші знання про історію людей, що жили у цьому регіоні.

Будинки та площі в районі Упано на сході Еквадору були з’єднані вражаючою мережею доріг і каналів, пише BBC News Україна.

Ця місцевість лежить у тіні вулкана, завдяки чому вона має родючі ґрунти, але він також міг призвести до знищення місцевих громад. Хоча давно було відомо про міста у високогір’ях Південної Америки, як-от Мачу-Пікчу в Перу, проте досі вважали, що в Амазонії люди були кочівниками або жили в крихітних поселеннях.

"Це місто старіше, ніж будь-яке інше відоме нам поселення в Амазонії. Ми маємо європоцентричний погляд на цивілізацію, але ця знахідка свідчить про те, що ми повинні змінити наше уявлення про культуру та цивілізацію", - каже професор Стівен Ростейн, керівник відділу досліджень у Національному центрі наукових досліджень у Франції, який очолював дослідження.

"Воно змінює те, як ми бачимо амазонську культуру. Більшість людей уявляють невеликі групи голих людей, які живуть у хатинах і розчищають землю - однак тепер ми бачимо, що стародавні люди жили в складних урбаністичних суспільствах", - каже співавтор дослідження Антуан Дорісон.

За словами археологів, місто побудували приблизно 2500 років тому, і люди жили в ньому близько 1000 років.

Важко точно оцінити, скільки людей жило там у певний час, але вчені кажуть, що це були десятки тисяч, якщо не сотні тисяч.

Археологи поєднали розкопки з дослідженням території площею 300 квадратних кілометрів за допомогою лазерних датчиків, встановлених на літаку, які могли ідентифікувати залишки міста під густою рослістю та деревами.

мапа

Технологія LiDAR виявила 6000 прямокутних платформ розміром приблизно 20 м на 10 м і висотою 2-3 метри. Вони були розташовані групами по три-шість штук навколо площі з центральною платформою.

Вчені вважають, що багато з них були житловими будинками, але деякі з них використовували для церемоній. Один комплекс, біля Кіламопе, містив платформу розміром 140 м на 40 м. Вони побудовані шляхом врізання в пагорби та створення платформи землі на вершині. Багато платформ з’єднувала мережа прямих доріг і стежок, одна з яких простягалася на 25 км.

Доктор Дорісон каже, що ці дороги стали найбільш вражаючим елементом відкриття.

"Мережа доріг дуже складна. Вона простягається на величезну відстань, усі вони пов’язані. І є прямі кути, що дуже вражає", — каже він і пояснює, що набагато важче побудувати пряму дорогу, ніж таку, що вписується у ландшафт. Він вважає, що деякі з них мали "дуже велике значення", можливо, пов’язане з церемоніями чи віруваннями.

Вчені також виявили дамби з канавами по обидва боки, які, на їхню думку, були каналами, що допомагали відводити надлишки води в регіоні.

Також вчені знайшли ознаки загрози містам – деякі рови перекривали під’їзди до населених пунктів, і це може бути свідченням загрози з боку сусідніх племен.

джунглі
Археологи знайшли дороги, стежки та канали, що з’єднували платформи, що свідчить про те, що заселена була велика територія. Фото: Stephen Rostain, BBC News

Дослідники вперше знайшли докази існування міста в 1970-х роках, але тепер, після 25 років досліджень, нарешті завершили комплексне дослідження.

Воно продемонструвало велике, складне суспільство, яке виглядає навіть більшим, ніж добре відомі суспільства мая в Мексиці та Центральній Америці.

"Уявіть, що ви відкрили іншу цивілізацію, подібну до мая, але з зовсім іншою архітектурою, землекористуванням, керамікою", - говорить Хосе Іріарте, професор археології в Університеті Ексетера, який не брав участі в цьому дослідженні.

Деякі знахідки є унікальними для Південної Америки, пояснює він, вказуючи на восьмикутну та прямокутну платформи, розташовані разом.

За його словами, спільноти людей були добре організовані та пов’язані між собою за допомогою довгих доріг між поселеннями.

Про людей, які там жили, і про те, якими були їхні суспільства, наразі відомо небагато.

На платформах знайшли ями та вогнища, а також глеки, каміння для подрібнення рослин і спалене насіння.

Люди в районі Кіламопе та Упано, ймовірно, здебільшого займалися сільським господарством. Вони їли кукурудзу та батати, і, ймовірно, пили "чичу" - різновид солодкого пива.

Професор Ростейн каже, що на початку кар’єри його відмовляли від проведення цього дослідження, оскільки вчені вважали, що в Амазонії не жили жодні стародавні групи людей.

"Але я впертий, тому все одно це зробив. Тепер я маю визнати, що дуже щасливий, що зробив таке велике відкриття", - каже він.

Наступним кроком для дослідників буде з'ясувати, що розташовано на прилеглій території площею 300 квадратних кілометрів, яку ще не дослідили.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації