У Чернівцях відкрили пам'ятний знак поетесі Зельмі Меербаум-Айзінґер
7 травня у Чернівцях відкрили пам'ятний знак поетесі Зельмі Меербаум-Айзінґер. Його облаштували на вулиці Шолом-Алейхема, 29. Зельма народилася у незаможній єврейській сім’ї в Чернівцях. У 18 років стала жертвою Голокосту — її доправили до трудового табору на Вінниччині. Про вірші дівчини знали лише її друзі. Завдяки їм поезія вціліла після війни й смерті авторки. Суспільне розповідає історію поетеси.
Роки до війни
Зельма народилась у 1924 році у незаможній єврейській сім’ї. Незадовго після свого народження втратила батька. Про це йдеться у документах, що збереглись в державному архіві Чернівецької області. Сім’я проживала на околиці Чернівців. Початкову освіту Зельма здобувала у румунській школі. Потім продовжила навчання у ліцеї Гофманна, що був розташований на сучасній вулиці Лесі Українки.
У той час Зельма вступає до єврейської скаутської організації "Гошомер Гацаїр", де через кохання починає писати вірші. У дослідженнях музею історії та культури євреїв Буковини йдеться про те, що уже з 1939 року вчителі ліцею проявляли антисемітське ставлення до єврейських учнів.
Зельма була підлітком, коли розпочалась окупація Буковини. У той час у Чернівцях за наказом румунської адміністрації створили гетто. Там мали на меті зібрати усіх євреїв міста для депортації до Трансністрії. Так нацисти хотіли "очистити" Буковину.

Депортація у Трансністрію
Сім’я Зельми у 1941 році врятувалась від першої хвилі депортації завдяки авторизації тодішнього бургомістра Траяна Поповича. Таку можливість давали євреям, які володіли професіями потрібними місту. Після усунення тодішнього міського голови Поповича – авторизація втрачає свою силу і Зельма з сім'єю потрапляють у потяг до Трансністрії.
Декілька днів вона їхала в переповненому товарному вагоні. У Трансністрії вони будували військову трасу. У грудні Зельма захворіла на тиф, два тижні приховувала свою хворобу, бо таких євреїв у таборі одразу розстрілювали. Від тифу вона померла того ж місяця.




Вірші Зельми
До того, як відправитись у Трансністрію, дівчина встигла передати подрузі альбом з віршами. Та обіцяла віддати їх Лейзеру, хлопцю, у якого була закохана Зельма. Альбом вцілів.
Там збереглись понад 50 поезій дівчини. У них — символи природи, квітів, дощу. У них не йдеться про війну й окупацію. Вцілілий альбом перетворив у збірку поезій вчитель дівчини. У 1976 році він видав її друком.

Що відомо про Голокост на Буковині
- Внаслідок Голокосту в період 1941–1944 років єврейство Буковини зазнало жорстоких страждань та випробувань, величезних людських та матеріальних втрат, що остаточно підірвало суспільні, економічні, культурні позиції єврейського населення міста.
- За оцінками в 1941 – 1942 роках за Дністер було депортовано в табори приблизно 50 тисяч єврейських громадян міста Чернівці і тільки 18 тисяч вижили на каторгах.
- Євреїв з Чернівців та Буковини вивозили у Трансністрію. Це територія нинішньої Вінницької, Миколаївської та Одеської областей, яка була під контролем Румунії. Уряд Антонеску впровадив там цивільне адміністративне управління. У Трансністрії євреїв зобов'язували працювати у сільськогосподарській та промисловій сфері. Це супроводжувалось вбивствами, голодом та катуваннями. Також євреї гинули під час етапування у відкритих вагонах.
-
Роман Клічук повідомив про прийняті сьогодні на сесії рішення, які мають значення для кожного чернівчанина
-
У Чернівцях на ділянці дороги біля ТЦ "DEPO't" запровадили режим роботи світлофорів "зелена хвиля"
-
Найбільшу парковку у Чернівцях біля стадіону "Буковина" зроблять платною у вихідні
-
У Чернівцях з 15 квітня подорожчає вартість транспортної картки
-
Чернівчанка Соломія Винник здобула бронзову медаль на дорослому чемпіонаті Європи з вільної боротьби у Словаччині
-
У Чернівцях 15 квітня остаточне завершення опалювального сезону - рішення виконкому