У Чернівцях відкрили пам'ятний знак поетесі Зельмі Меербаум-Айзінґер

7 травня у Чернівцях відкрили пам'ятний знак поетесі Зельмі Меербаум-Айзінґер. Його облаштували на вулиці Шолом-Алейхема, 29. Зельма народилася у незаможній єврейській сім’ї в Чернівцях. У 18 років стала жертвою Голокосту — її доправили до трудового табору на Вінниччині. Про вірші дівчини знали лише її друзі. Завдяки їм поезія вціліла після війни й смерті авторки. Суспільне розповідає історію поетеси.

Роки до війни

Зельма народилась у 1924 році у незаможній єврейській сім’ї. Незадовго після свого народження втратила батька. Про це йдеться у документах, що збереглись в державному архіві Чернівецької області. Сім’я проживала на околиці Чернівців. Початкову освіту Зельма здобувала у румунській школі. Потім продовжила навчання у ліцеї Гофманна, що був розташований на сучасній вулиці Лесі Українки.

У той час Зельма вступає до єврейської скаутської організації "Гошомер Гацаїр", де через кохання починає писати вірші. У дослідженнях музею історії та культури євреїв Буковини йдеться про те, що уже з 1939 року вчителі ліцею проявляли антисемітське ставлення до єврейських учнів.

Зельма була підлітком, коли розпочалась окупація Буковини. У той час у Чернівцях за наказом румунської адміністрації створили гетто. Там мали на меті зібрати усіх євреїв міста для депортації до Трансністрії. Так нацисти хотіли "очистити" Буковину.

У 18 років стала жертвою Голокосту: у Чернівцях облаштували пам'ятник поетесі Зельмі Меербаум-Айзінґер
Справа: Зельма / Держархів Чернівецької області

Депортація у Трансністрію

Сім’я Зельми у 1941 році врятувалась від першої хвилі депортації завдяки авторизації тодішнього бургомістра Траяна Поповича. Таку можливість давали євреям, які володіли професіями потрібними місту. Після усунення тодішнього міського голови Поповича – авторизація втрачає свою силу і Зельма з сім'єю потрапляють у потяг до Трансністрії.

Декілька днів вона їхала в переповненому товарному вагоні. У Трансністрії вони будували військову трасу. У грудні Зельма захворіла на тиф, два тижні приховувала свою хворобу, бо таких євреїв у таборі одразу розстрілювали. Від тифу вона померла того ж місяця.

У 18 років стала жертвою Голокосту. У Чернівцях облаштували пам'ятник поетесі Зельмі Меербаум-Айзінґер
Суспільне Чернівці
У 18 років стала жертвою Голокосту. У Чернівцях облаштували пам'ятник поетесі Зельмі Меербаум-Айзінґер
Суспільне Чернівці

Вірші Зельми

До того, як відправитись у Трансністрію, дівчина встигла передати подрузі альбом з віршами. Та обіцяла віддати їх Лейзеру, хлопцю, у якого була закохана Зельма. Альбом вцілів.

Там збереглись понад 50 поезій дівчини. У них — символи природи, квітів, дощу. У них не йдеться про війну й окупацію. Вцілілий альбом перетворив у збірку поезій вчитель дівчини. У 1976 році він видав її друком.

У 18 років стала жертвою Голокосту. У Чернівцях облаштували пам'ятник поетесі Зельмі Меербаум-Айзінґер
Суспільне Буковина

Що відомо про Голокост на Буковині

  • Внаслідок Голокосту в період 1941–1944 років єврейство Буковини зазнало жорстоких страждань та випробувань, величезних людських та матеріальних втрат, що остаточно підірвало суспільні, економічні, культурні позиції єврейського населення міста.
  • За оцінками в 1941 – 1942 роках за Дністер було депортовано в табори приблизно 50 тисяч єврейських громадян міста Чернівці і тільки 18 тисяч вижили на каторгах.
  • Євреїв з Чернівців та Буковини вивозили у Трансністрію. Це територія нинішньої Вінницької, Миколаївської та Одеської областей, яка була під контролем Румунії. Уряд Антонеску впровадив там цивільне адміністративне управління. У Трансністрії євреїв зобов'язували працювати у сільськогосподарській та промисловій сфері. Це супроводжувалось вбивствами, голодом та катуваннями. Також євреї гинули під час етапування у відкритих вагонах.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації