Статус ВПО: як його отримати та на яку допомогу в Чернівцях можна розраховувати переселенцям

З поняттям “внутрішньо переміщена особа” українці зіткнулися ще у 2014 році, коли з Донецької та Луганської областей почали виїжджати люди. Тоді в Україні були прийняті перші закони стосовно ВПО, які упорядковували виплати та іншу допомогу особам, які набули цього статусу.

ВПО: як та навіщо отримувати цей статус

Внутрішньо переміщена особа або ВПО — це людина, яка законно мешкає на території України та вимушена через озброєний конфлікт покинути домівку та шукати прихисток в іншій частині країни. ВПО може мати або не мати громадянство України, але мати законні підстави перебувати на її території.

Отримати статус ВПО можуть мешканці Донецької, Дніпропетровської, Харківської, Сумської, Херсонської, Запорізької, Чернігівської, Миколаївської та Луганської областей відповідно до наказу Мінінтеграції. Вони мають право на грошову допомогу від держави як переселенці.

В Чернівцях та області, щоб отримати статус ВПО, потрібно подати заяву на отримання довідки.

Це можна зробити двома способами:

  • через мобільний застосунок “Дія” чи вебпортал”Портал Дія”;
  • звернутися особисто до місцевого ЦНАПу, який знаходиться за адресою вул.Героїв Майдану,7 або до ЦНАПів у громаді.

Таким чином людина реєструється в системі як ВПО, їй починають нараховувати виплати, можуть надати безплатний тимчасовий прихисток та гуманітарну допомогу.

Для того, щоб отримати консультацію з приводу оформлення статусу чи отримання виплат, можна звернутися на “гарячу лінію” з 8:00 до 22:00 за телефоном 0 800 33 18 34. Дзвінки з мобільного безоплатні. Суто в Чернівцях для ВПО працю чат-бот “Турбота про ВПО”, який має на меті максимально прискорити інтеграцію переселенців в громаді.

Без отримання статусу ВПО неможливо отримати виплати від держави, грошову та гуманітарну допомогу від благодійних фондів та іноземних донорів.

Як ВПО отримати виплати в Чернівцях:
хто має на них право та як подати заявку

Отримати грошову допомогу від держави у розмірі 2000 грн для дорослого, 3000 грн для людей з інвалідністю та дітей, може кожен, хто отримав в Україні статус ВПО (довідку) та має реєстрацію в Чернівцях та області.

Також виплати як ВПО отримують ті, чиє житло було пошкоджено або зруйновано. Для цього також необхідно отримати підтвердження та потім подати заявку на відшкодування.

Для того, щоб подати заяву на отримання виплат, можна:

  • скористатися додатком “Дія”;
  • звернутися до ЦНАП.

Виплати ВПО отримують щомісяця на картку єПідтримка, яку необхідно оформити.

Для отримання компенсації за зруйноване житло також можна подати заявку через Дію, де у підрозділі “Послуги”, потрібно обрати “Пошкоджене майно”. Також це можна зробити офлайн у ЦНАП або у нотаріуса, які мають право подавати звернення від громадян. Важливо, що заяву має подавати власник, який повинен підтвердити право власності, тобто мати на руках документи на житло.

Також виплати від держави отримують роботодавці, які прийняли на роботу ВПО, причому у 2024 році ці виплати зростають. Для отримання таких виплат можна скористатися застосунком “Дія”, або звернутися до місцевого центру зайнятості, надати підтвердження, коли прийнято на роботу ВПО та що людина досі у вас працює.

Зараз Мінпраці та Мінінтеграції розпочали перевірки, стосовно правдивості таких даних, тому на “шахраїв” чекають штрафи та інша відповідальність згідно з законом.

Виплати для ВПО у 2024 році: як змінилися правила нарахування

В Україні всі виплати ВПО регулюють дві постанови - №709 та №789, які встановлюють перелік осіб, яким нараховують “переселенські” виплати та їх розмір.

З 1 березня 2024 року виплати ВПО автоматично продовжують для наступних категорій:

  • особам, які мають інвалідність І чи II групи;
  • дітям до 18 років, які мають інвалідність будь-якої групи;
  • дітям, які мають тяжкі захворювання;
  • дітям, які були позбавлені батьківського піклування та сиротам;
  • батькам, які мають всиновлених дітей та батькам-вихователям;
  • пенсіонерам, які мають дохід менший за 9444 грн.

Важливо, що тепер для того, щоб нарахувати виплати, будуть звертати увагу на сукупний дохід родини. Тобто, якщо чоловік має пенсію 13 000 грн, а дружина 5 000 грн, то дохід на одну людину становитиме меншу суму за 9444 грн, але виплату отримає лише дружина.

У Чернівцях, крім виплат для ВПО, переселенці мають змогу отримати гуманітарну, медичну та психологічну допомогу, безоплатний прихисток, допомогу у працевлаштуванні та виплати від різних міжнародних фондів.

Отримувати виплати ще 6 місяців мають змогу такі категорії ВПО, за умови що дохід на одну людину не перевищує 9444 грн та якщо подадуть відповідну заяву:

  • неповнолітні діти, які змінили місце перебування на нову громаду та переїхали туди без законного опікуна чи батьків;
  • вагітні жінки, які перебувають на 30му та більше тижні вагітності;
  • вагітні жінки, які мають І-V категорію як особи, що постраждали від ЧАЕС та перебувають на 27 й більшому тижні вагітності;
  • непрацездатні особи, які не отримують пенсію, але отримують соціальну допомогу й сукупний дохід в родині становить менш як 9444 грн;
  • родини, в якій батьки не можуть працювати, бо виховують неповнолітню дитину, яка через воєнний стан навчається дистанційно або за гібридною формою;
  • люди працездатного віку, які зареєстровані як безробітні у центрі зайнятості та мають дітей, яки мешкають разом з ними та відвідують дитсадки, школу чи ВНЗ;
  • люди, які доглядають інваліда І групи чи виховують неповнолітню дитину, яка має інвалідність або тяжку хворобу;
  • люди, які піклуються про інваліда І або II групи, які отримали інвалідність через психічний розлад;
  • люди, які піклуються про літню людину віком від 80 років.

За яких умов припиняють виплати ВПО з цих категорій:

  • виїзд за кордон та перебування за межами України понад 30 днів;
  • люди повернулися до своїх домівок, звідки вони поїхали на початку війни;
  • людина отримала вирок та перебуває за ґратами.

Відмовити у нарахуванні виплат можуть, якщо родина купувала відносно нову автівку, житло чи земельну ділянку, має заощадження більші за 100 тисяч гривень.

Таким чином стає зрозуміло, що більшість категорій ВПО, які мешкають на Буковині, втратили можливість отримувати виплати від держави. Але вони мають змогу отримати допомогу від ООН, за умови, що ніколи її не отримували та вчасно подали заявку.

Підсумовуючи, робимо висновок про те, що держава буде підтримувати тільки ті категорії ВПО, які не мають інших видів доході, крім соціальних виплат на кшталт пенсій, субсидій, стипендій тощо.

Лілія КРАВЧЕНКО, спеціаліст зі зв'язків
Українського центру соціологічних досліджень та соціальних ініціатив.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації