Шлях від приміщення, де зберігається література, до відомого інформаційного хабу. Як працює Інформаційний центр ЄС у Чернівцях

Поширювати інформацію про ЄС та його політику – основна мета діяльності Інформаційних центрів Європейського Союзу. Угоду між Представництвом Європейського Союзу та Чернівецьким університетом імені Юрія Федьковича про створення Інформаційного центру ЄС на базі університету підписали в листопаді 2007 року. Це був початок розбудови мережі в Україні, бо таких центрів на той час було лише чотири, два з яких – у Києві. Сьогодні в Україні діє 27 таких інформаційних центрів.

Це проєкт Представництва ЄС і такі центри відкривались на базі навчальних закладів, бібліотек, науково-дослідних установ. Тоді нам дали один комп’ютер і багатофункціональний копіювальний пристрій. І на той час це було щось «вау!», бо різноманітні проєкти та гранти були чимось новим, – розповідає Лариса Ворнік, координаторка Інформаційного центру ЄС в Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича.

Фото: Фейсбук. Інформаційний центр ЄС ЧНУ

Перші Інформаційні центри ЄС були створені у 1963 році. Сьогодні в світі діє більше 600 центрів. Із часу створення у різних регіонах України, Інформаційні центри розповсюджують новини про ЄС та його політику, надають інформацію українському суспільству щодо європейської інтеграції, можливостей для малого та середнього бізнесу, а також сприяють участі у дебатах з європейських питань.

Наразі подача на відкриття центрів закрита. Останній відкривали в Маріуполі до повномасштабного вторгнення.

Умова співпраці була простою – брати літературу та інформаційні матеріали від Представництва ЄС і розповсюджувати її. Тобто основною задачею було інформування про ЄС і його функціонування. Так ми і почали працювати – отримували безкоштовну літературу і розповсюджували її, здебільшого якісь брошури. Ще в той час отримували диски, наприклад, з фільмами про Європейський Союз.

Фото: Фейсбук. Інформаційний центр ЄС ЧНУ

Потужним поштовхом в діяльності центру в Чернівцях стали події Революції Гідності. Після провалу підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, багато студентів вийшло на мітинг.

А в нас в той час була сувенірна продукція з логотипами ЄС та прапорці. І студенти заходили одні за одними по ці прапорці, водночас отримуючи різні інформаційні матеріали. Цікавіть до теми ЄС зростала серед молоді, а наш Центр міг задовільнити цей запит, – пригадує Лариса Ворнік.

Фото: pogliad.ua

Після подій Майдану студенти повертались до Інформцентру ЄС та почали співпрацювати, використовуючи його приміщення для проведення різноманітних заходів, вікторин на тематику ЄС.

В той період ще не були розповсюджені різноманітні молодіжні простори, тому наш інформаційний центр став таким місцем зібрань. Поступово все переросло в дещо більше, аніж просто розповсюдження інформації про ЄС. Центр залучав молодь до громадського життя, громадської активності, – коментує Лариса Ворнік.

У процесі розвитку молодіжних ініціатив, Інформаційний центр окреслив ще одну мету своєї роботи – інформування молоді про європейські цінності та принципи життя.

У цей період я сама усвідомила, що така діяльність мені дуже цікава, що мені подобається працювати з молоддю в такому інтерактивному форматі, організовуючи інтелектуальні ігри. І самій молоді в такому форматі набагато цікавіше дізнаватись щось нове, – ділиться Лариса Ворнік.

Фото: Фейсбук. Інформаційний центр ЄС ЧНУ

На активізацію роботи Інформцентру ЄС звернуло увагу Представництво ЄС. Було очевидним розширення діяльності від простого розповсюдження інформаційних матеріалів до проведення різноманітних заходів. Відповідно активізувалась і взаємодія Представництва ЄС стосовно таких центрів. Розпочались щорічні зустрічі для обміну досвідом між координаторами, спільні проєкти різних центрів.

Фото: Фейсбук. Інформаційний центр ЄС ЧНУ

Сьогодні Інформаційний центр ЄС в Чернівцях, та подібні йому в Україні, відомі щорічним заходом «День кар’єри ЄС». Так, уже шостий рік у різних містах країни відбувається серія публічних заходів, де активні й зацікавлені громадяни та громадянки можуть поділитися своїми думками та досвідом щодо впровадження стандартів і практик ЄС в Україні, дізнатися про можливості для особистісного розвитку, або ж розвитку бізнесу чи окремих інституцій.

Це не просто а-ля ярмарок вакансій, що можна було б подумати з назви. Це майданчик для обміну думками – і на актуальні суспільно-політичні теми в контексті євроінтеграції України, і про те, що дає молоді інтеграція України до ЄС. Це майданчик для інформування молоді про можливості навчання і росту, – коментує Марія Процюк, співорганізаторка цьогорічних Днів кар’єри ЄС у Чернівцях.

Лариса Ворнік та Марія Процюк. Фото: Фейсбук. Інформаційний центр ЄС ЧНУ

На базі Чернівецького національного університету проводять зустрічі з представниками відділу міжнародної співпраці університету, з іншими студентами, котрі вже мали цікавий досвід навчання в ЄС і охоче погоджуються ним поділитися, організовують зустрічі з представниками локального бізнесу, дискутують на теми української євроінтеграції з представниками різних інституцій та організацій.

Таким чином, Дні кар'єри ЄС – це й комунікація між організаторами та учасниками, налагодження контактів з активними молодими людьми, з представниками влади, громадських організацій, підприємцями.

Плюс це майданчик для практичного розвитку комунікаційних навичок і ширше, що зараз модно узагальнювати під soft skills (це вже через тренінги). А крутиться все довкола теми євроінтеграції України, звісно ж, бо саме вона відкриває багато дверей, які, наприклад, в мої студентські роки були ще зачинені чи тільки привідкривалися, – ділиться Марія Процюк.

Фото: Фейсбук. Інформаційний центр ЄС ЧНУ

Останні три роки під час Днів кар’єри ЄС Інформцентр ЄС тісно співпрацює з кафедрою політології та державного управління ЧНУ ім. Юрія Федьковича, з юридичним факультетом. У планах – більше залучати студентів з точних наук: фізиків, хіміків, математиків.

Молодь вже знає, що в Центр можна прийти зі своєю ідеєю, а ми допоможемо з організацією заходу в цікавому форматі. Також в цьому році ми почали їздити в райони. Нас запросили в школу в село Банилів-Підгірний. Загалом, хотілося б зреалізувати проєкт, націлений на роботу в селах області, де інформації щодо тематики Європейського Союзу значно менше, – розповідає Лариса Ворнік.

Фото: Фейсбук. Інформаційний центр ЄС ЧНУ

Важливим проєктом Інформцентру ЄС цього року став запуск КіноЛабораторії «Відтінки Перемоги». Вона була для тих, хто хотів пізнати основи кінематографу та доторкнутися до процесу створення кіно. У підсумку – випускники кіношколи самостійно написали сценарій, відзняли та презентували короткометражний фільм «Ми…». Глянути на великому екрані його можна буде у Чернівцях, 26 листопада, в Культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука. Початок о 18:00.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо ©
Світлини надані авторкою


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації