Рейтинг фінансової спроможності облцентрів: Чернівці на дев’ятому місці

Чернівецька міська територіальна громада (МТГ) посіла дев’яте місце в рейтингу фінансової спроможності територіальних громад обласних центрів. Про це свідчать результати дослідження Центру спільних дій.

Аналітики Центру спільних дій проаналізували, чи вистачає органам місцевого самоврядування (ОМС) грошей для виконання своїх повноважень, та створили рейтинг фінансової спроможності територіальних громад обласних центрів. Він показує, наскільки ефективно ОМС нарощували свій фінансовий потенціал у 2018 -2021 роках.

Рейтинг складений на основі 10 індикаторів, за кожен із яких присуджувався низький, середній або високий рівень спроможності. Детально ознайомитись із методологією дослідження можна за посиланням.

У 2021 році Чернівецька МТГ розділила 9-те місце з 12 можливих із Сумською та Кропивницькою МТГ. Кожна з цих громад отримала по 40 балів зі 100 можливих. Очолює цьогорічний рейтинг Дніпровська МТГ.

У 2021-му Чернівецька МТГ отримала 10 балів за два індикатори. Зокрема, аналітики високо оцінили “вартість” управлінського апарату громади. Кожному мешканцю утримувати чиновників коштує 458 гривень, тому громада отримала високу оцінку за цим індикатором. А ось якщо перевести ці кошти у відсотки, виявляється, що частка видатків на чиновників у цій громаді на середньому рівні — 9%. Цей індикатор дозволяє відповісти на запитання, чи апарат управління ТГ утримують відповідно до реальних фінансових можливостей. Зокрема, у місті Дніпро, яке очолило цьогорічний рейтинг фінансової спроможності, на утримання апарату місцевих чиновників витрачають лише 5% загального фонду бюджету громади.

10 балів громада також отримала за індикатор “Частка місцевих податків та зборів”. Він показує, наскільки громада незалежна від центральної влади та залежна від місцевих жителів – платників місцевих податків. Також частка місцевих податків та зборів демонструє розвиток бізнесу у громаді. Чим вища оцінка, тим більше у громади коштів від місцевих мешканців. Цього року цей показник у Чернівецькій МТГ складає 28%.

До прикладу, сусідня Івано-Франківська область посіла восьме місце в рейтингу й отримала найвищі оцінки за ті ж самі два індикатори, однак мала менше індикаторів з оцінкою “нуль”.

Від 2018-го Чернівецька МТГ щоразу не набирає й половини з можливих 100 балів та посідає місце в нижній частині рейтингу. У 2018-му вона була на 11-му (з 13-ти), у 2019-му — на 12-му (з 14-ти), а у 2020-му — на 9-му (з 11-ти).

Чернівецька МТГ має низький рівень дотаційності місцевого бюджету. Цей індикатор означає, скільки невикористаних грошей громада може віддати до державного бюджету, звідки вони перерозподіляються в “бідніші” громади. Чернівецька МТГ взагалі не віддає коштів до держбюджету.

Порівняно із 2020-м, цього року громаді вдалося зменшити кількість грошей, які витрачаються на зарплати. Чим вища оцінка, тим менше коштів на це йде. Цього року частка зарплати у видатках місцевого бюджету на середньому рівні — 69%.

Раніше в Центрі спільних дій аналізували, на які потреби мешканців управлінці спрямовували кошти у громадах обласних центрів. Зокрема, аналітики оцінили бюджети Чернівецької, Луцької, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської та Ужгородської територіальних громад за 2018–2020 роки.

Костянтин ШОКАЛО, Центр спільних дій, для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації