Повернути відчуття дому. Як громадський сектор на Буковині підтримує вимушених переселенців

Вісім років - і українці знову масово тікають від війни та окупації, залишаючи свої домівки, заради життя свого та своїх близьких. Таким виявився восьмий рік війни Росії з Україною.

З початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні перевищила вісім мільйонів людей, повідомляє Міжнародна організація з міграції (МОМ). До п’ятірки регіонів, з яких виїжджали найбільше, увійшли Харківська, Київська, Донецька, Луганська області та м. Київ. Сумарно з Києва виїхало 1,5 мільйони осіб, зі Сходу - 3,5 мільйони, з Півдня - 771 тисяча, з Півночі - 1,8 мільйони, з Центру - 77 тисяч та із Заходу - 154 тисяч осіб.

Фото: Чернівецька обласна військова адміністрація

У Чернівцях станом на 3 червня офіційно зареєстровано 40 тисяч вимушених переселенців. Про це на прес-конференції сказав міський голова Роман Клічук.

“Але насправді їх значно більше. Багато людей із Київської, Донецької, Луганської, Миколаївської та Харківських областей. Наразі є переселенці, які живуть у школах та садочках, їх до 1500 осіб”, - продовжив міський голова.

Загалом у Чернівецькій області найбільшу кількість вимушених переселенців фіксували 9 травня - майже 94 300. Станом на 26 травня їх було понад 90 300.

Більшість громадських організацій Буковини 24 лютого сконцентрувала свої сили та ресурси на допомозі людям, які тікали від бомбардувань та обстрілів. Їхні офіси перетворились в прихистки, їхня комунікація з партнерами зводилась до забезпечення потреб вимушених переселенців, їхні команди максимально розширювались завдяки великій кількості волонтерів.

З 24 лютого посилено запрацював Ресурсний центр громадської активності ГО "Чернівецьке об'єднання “Захист”.

“Зранку 25 лютого у нас уже були перші поселення. До цього ми закупили надувні матраци, але їх вистачало ненадовго. Люди прибували з домашніми тваринами, які їх проколювали. Згодом знайшлися меценати - Українська Асоціація Меблевиків, і надали організації 30 ліжок з матрацами. Відтак ми облаштували спальні місця на першому та другому поверсі нашого центру”, - розповідає Марія Нікітіна, заступниця голови громадської організації.

У Ресурсному центрі на Щербанюка, 48А люди зупинялися на добу, дві, до тижня. Він став місцем, де переселенці могли зібратися з думками, поїсти гарячої їжі та отримати час для пошуку постійного місця проживання.

“Але у нас також є люди, які жили місяць, а після того, як поїхали, знову повернулися. Це 93-річна бабуся, за якою доглядає внук. Також у нас є сім’я з п’ятьма дітьми, які живуть тут уже другий тиждень”, - зауважує Марія Нікітіна.

Зараз у прихистку проживає 16 людей. За два місяці тут вдалось допомогти із ночівлею 350-м внутрішньо переміщеним особам, що вимушено опинились в м.Чернівці та 53 домашнім улюбленцям.

Значне сприяння на початку повномасштабного вторгнення Чернівецьке об’єднання “Захист” отримало від партнерів, які підтримували організацію до цього. Діючі проєкти стали на паузу, а донори запропонували свою підтримку.

IM Swedish Development Partner, Європейський фонд за демократію (European Endowment For Democracy) та Чорноморський фонд (The Black Sea Trust for Regional Cooperation) стали фінансово допомагати із закупівлями необхідних засобів та продуктів для внутрішньо переміщених осіб.

“Наприклад, наші партнери з Румунії привезли два буси допомоги з продуктами харчування та усіма необхідними засобами. IM Swedish Development Partner виділили кошти на закупівлі продуктових наборів та засобів гігієни. Ми їх роздаємо і вимушеним переселенцям, які прибули в місто та область, а також тим, хто безпосередньо проживає у прихистку”, - розповідає Марія.

Учасники організації продовжують працювати з іноземними партнерами. Ця співпраця дає змогу підтримувати та допомагати людям, які через воєнні дії стали внутрішньо переміщеними особами. Вантажі із продуктами прибувають від французької організації ACTED.

“Вони приїхали до нас і надали продуктову допомогу. Тоді ми її роздали за два дні, оскільки було дуже багато людей, черги з 60 людей”, - пригадує Марія Нікітіна.

Для Європейського фонду за демократію ця громадська організація стала хабом, який надавав фінансову підтримку громадським активістам для релокації з гарячих точок за кордон. Співпраця з чеською громадською організацією People in Need дозволяє зараз впроваджувати проєкт з психологічної підтримки вимушено переміщених осіб, що проживають в м.Чернівці та області. Команда психологів працює для підтримки та стабілізації емоційного стану всіх, хто цього потребує - як дітей, так і дорослих.

Днями в рамках проєкту психологічної підтримки Чернівецьке об’єднання “Захист” провело перший соціально-економічний захід для внутрішньо переміщених осіб. Мешканці прихистку дізнавалися як влаштуватися на роботу в квітковому бізнесі чи відкрити власну справу. Організатори влаштували для них поїздку до одного з найбільших інтернет-магазинів України - компанії Florium. Її керівник Петро Тоненчук познайомив мешканців прихистку з усіма етапами діяльності фірми: від організованої за останніми технологіями системи логістики до вирощування саджанців.

Багатостороння діяльність громадської організації Фонд “Буковина інноваційна” з початком повномасштабної агресії також пов’язалася з підтримкою вимушено переміщених осіб. У рамках проєкту “Термінова підтримка ЄС для громадянського

суспільства”, що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу, для переселенців Буковини вдалося організувати 5 мобільних Центрів соціально-побутових послуг.

Фото: Фейсбук ГО "Фонд “Буковина інноваційна”

Партнерами проєкту стали вижницька громадська організація “Центр розвитку громад: Ідея, Дія, Результат”, хотинська комунальна установа “Агенція розвитку міста”, громадська організація “Новоселицька агенція економічного розвитку та

транскордонної співпраці” та сторожинецька громадська організація “Ми з України”. Відтак у Хотинській, Вижницькій, Новоселицькій, Сторожинецькій, Чернівецькій громадах закупили пральні машини, машини для сушіння одягу та облаштували місця для розігріву їжі.

“Це мобільні центри. Обладнання, яке закупили, буде на балансі громадських організацій. Вони оперативно можуть передавати техніку туди, де найбільш потрібно. Наприклад, є прихистки, де немає можливості випрати одяг, тому їх необхідно забезпечити відповідним обладнанням. У нас та партнерів така інформація є, ми моніторимо кількість осіб, які проживають у громаді, у прихистках та їхні потреби”, - розповідає Тетяна Мосін, керівниця проєкту, проєктна менеджерка громадської організації “Фонд “Буковина інноваційна”.

Фото: Фейсбук ГО "Фонд “Буковина інноваційна”

У рамках проєкту закупили 49 одиниць техніки, якою станом на початок червня уже користується 321 особа.

Те, що люди, які приїхали на нове місце тимчасового проживання, і громада, що їх прийняла, опинились у нових реаліях, формує потребу допомоги в адаптації обидвом сторонам. Тому вже у липні організація планує провести в громадах інтеграційні заходи із залученням психологів.

Фонд “Буковина інноваційна” також надає психологічну допомогу внутрішньо переміщеним дітям в умовах війни в Україні. Такий проєкт відбувається за сприяння ПРООН в Україні за фінансової підтримки ЄС.

Фото: Фейсбук ГО "Фонд “Буковина інноваційна”

“Наша мета - надати базову психологічну допомогу, знизити рівень тривожності. Ми проводимо заняття з психологами та організовуємо гурткові заняття з наукових напрямків, робототехніки. У роботі психологи застосовують цікаві методики із застосуванням глини, піску, пластиліну, того, що дітям корисно і цікаво. Також у нас відбуваються регулярні зустрічі з батьками”, - розповідає Тетяна Мосін.

За два місяці роботи організатори охопили близько 200 дітей та їхніх батьків. Працюють у трьох локаціях. Сам проєкт розрахований до жовтня включно, тому батьки з дітьми, які вимушено переїхали у Чернівці, можуть звернутися за підтримкою, заповнивши форму реєстрації. Організатори працюватимуть у тому прихистку, де набереться група з десяти та більше людей.

Фото: Фейсбук ГО "Фонд “Буковина інноваційна”

“Заняття розраховані на годину або півтори години, усіма матеріалами забезпечуємо. Самі заняття відбуваються у невеликих групах, обов’язково у групах є двоє дорослих та людина, яка все фіксує. Батьки бачать, що відбувається, адже вся інформація є в чатах. Кожен наш учень отримує персональні рекомендації, - підкреслила керівниця проєкту Тетяна Мосін.

Переважна більшість внутрішньо переміщених осіб (близько 70%) переїхали в невеликі міста та села. Але там не завжди можна знайти активну громадську організацію, або ж окремих громадських діячів. Тому особливо важливою зараз є підтримка тих інституцій, які працюють в малих містах та селах. Для прикладу, Сторожинецька громада з 24 лютого прийняла 2600 вимушено переміщених осіб, з них 70 осіб зараз проживають у дитячому садку м. Сторожинець. До цього року Сторожинець уже приймав вимушених переселенців зі Сходу України, на початку російсько-української війни 2014 року. Деякі з них самостійно соціально адаптувалися, стали активною частиною місцевої громади та створили громадську організацію. У 2019 році жінки, які з дітьми втекли від війни на Сході України, заснували у Сторожинці організацію “Ми з України”. Вона почала надавати психологічну, гуманітарну, інформаційну допомогу переселенцям в Сторожинецькій громаді Чернівецької області.

Фото: Фейсбук ГО “Ми з України”

Членкині організації з початком повномасштабної агресії вирішили на волонтерських засадах допомагати жінкам та дітям, адже тут у них був власний досвід 2014 року. Вони домовились з місцевим підприємцем, який надав їм приміщення. Далі почали організовувати зустрічі з переміщеними людьми. На зустрічах діти могли відволіктися, гратися чи займатися творчістю, а з матерями працював психолог. Згодом цю ідею фінансово підтримав ІСАР Єднання за сприяння ЄС.

Уже більше двох місяців організація “Ми з України” допомагає жінкам та дітям, які вимушено покинули свої домівки, адаптуватися та пристосуватися до нових умов у Сторожинецькій громаді.

Фото: Фейсбук ГО “Ми з України”

“Нам міська рада надала приміщення у бібліотеці, де ми облаштували кімнати для діток та для матерів. До нас жінки приходять з дітьми від 2 до 12 років. Дітки окремо займаються, мами окремо працюють з психологом. У нас є як групова, так і індивідуальна консультація”, - розповідає керівниця проєкту Юлія Калашнікова.

Окремо в “Ми з України” планують з липня організувати літній табір для дітей 6-12 років.

Загалом організація опікується 60-ма сім’ями переселенців 2022 року та 10-ма сім’ями 2014 року. Сумарно - це 250 людей. Тому будь-яка підтримка організації є важливою й для забезпечення комфортного перебування внутрішньо переміщених осіб в громаді. У планах в організації облаштувати центр з підтримки жінок та дітей, які вимушено переїхали жити в Сторожинецьку громаду.

В рамках партнерства в іншому проєкті за підтримки ІСАР Єднання, організація долучилась до створення мобільних центрів соціально-побутових послуг. Закуплене обладнання також буде використовуватись для проведення кулінарних майстер-класів для дітей 6-16 років: “Майстер класи покликані допомогти дітям, які постраждали від війни, психологічно розвантажитись, отримати психосоціальну підтримку”, - говорить Юлія Калашнікова.

Фото: Фейсбук ГО “Ми з України”

Тут переконані, що система надання психологічної допомоги має запрацювати на рівні громад. Місцева влада та неурядовий сектор можуть спільно розробити програму забезпечення психологічної підтримки для вимушених переселенців. До того ж тепер така ідея набула ще більшої актуальності.

“Зараз наше завдання - промоніторити місцеві соціальні програми та подати зміни, щоб отримати фінансування на надання психологічних послуг у Сторожинецькій громаді за рахунок місцевого бюджету”, - розповідає Юлія Калашнікова, керівниця організації “Ми з України”.

Фото: Фейсбук ГО “Ми з України”

Робота з внутрішньо переміщеними особами - це комплексний процес. Чудово, коли державне управління оперативно реагує та мінімізує негативні наслідки для вимушених переселенців та громад, що приймають. Але у стані війни багато процесів можуть затягуватися. Тому підтримка міжнародних партнерів та взаємна допомога всередині громадського сектору в Україні - це важлива складова успішної адаптації та інтеграції людей, які покинули минуле життя заради бажання бути в безпеці.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації