«Чернівцітеплокомуненерго» свідомо готували до банкрутства – Василь Зазуляк

Сьогодні відбулася пресконференція заступника Чернівецького міського голови Василя Зазуляка та керівника «Чернівцітеплокомуненерго» Ігоря Ніколенка. Йшлося про результати незалежного аудиту МКП «Чернівцітеплокомуненерго». Перевірку здійснювала незалежна аудиторська компанія, відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів фінансової звітності.

Василь Зазуляк зауважив, що всю інформацію щодо аудиту, передадуть у відповідні правоохоронні органи.

– Хочу зазначити, що для нас робота по цьому комунальному підприємству є стратегічно важливою, адже йдеться про забезпечення чернівчан теплом. Є багато напрацювань на майбутнє. Вчора на сесії ми бачили багато популізму, коли ті люди, які за останні три роки не змогли на себе взяти відповідальність, підіймати поступово тариф, призвели до того, що довелося підвищити ціну відносно різко.

Мені особисто телефонували багато чернівчан, питали як бути малозабезпеченим громадянам. І міський голова вчора повідомив, що буде проведена відповідна робота і всі люди, для яких тарифи будуть непосильними, отримають підтримку міської ради. Плече підставимо тим потребуючим, хто відповідально сплачував за тепло. Ми провели аналіз по боргах та бачимо, що пенсіонери з останнього платили. У той час, як заможні люди, які мають по декілька квартир, мають великі борги.

Загалом після вивчення результатів аудиту, у мене таке відчуття, що підприємство готували до банкрутства, і в когось були плани забрати майно «Теплокомуненерго» за безцінь, – зазначив Василь Зазуляк.

Заступник Чернівецького міського голови Василь Зазуляк та керівник «Чернівцітеплокомуненерго» Ігор Ніколенко дають пресконференцію

Керівник «Чернівцітеплокомуненерго» Ігор Ніколенко, повідомив, що сума заборгованості підприємства за енергоносії становить біля 260 мільйонів. Сума заборгованості споживачів перед підприємством становить біля 90 мільйонів.

– У результаті перевірки було виявлено викривлення фінансової звітності на підприємстві. Першочергово йдеться про наступне. Так вартість основних засобів на підприємстві станом на 31 грудня 2020 р. становить 77 мільйонів 243 тисячі гривень. Тобто, це 89 котелень, 92 км мереж, котли, все обладнання, яке є становить 77 млн грн. Тут особливу увагу звертає аудиторська компанія на те, що дана балансова вартість не відповідає дійсності і вони рекомендують негайно провести переоцінку основних засобів. Адже сума заборгованості наша за енергоносії значно вища, ніж балансова вартість підприємства. Має бути оцінка відповідну ринкової ціни. Потрібно провести переоцінку і вона має бути набагато вищою, ніж маємо зараз, - сказав Ігор Ніколенко.

Посадовець додав, що немає оцінки й ліквідаційної вартості основних засобів: «Мережі, котельні котли з первісною вартістю 28 млн 17 тис. грн повністю зношені та мають нульову балансову вартість. Все це обладнання постійно використовується у роботі. В разі нульової вартості, підприємство мало провести переоцінку вартості і далі проводити на нього амортизацію. А це не виконувалося і власне негативно впливає на фінансовий стан. Також маємо факти, що устаткування первісною вартістю 3 млн 84 тис. грн законсервоване і не амортизується. Відповідно до міжнародних вимог майно, яке законсервоване, має обов’язково амортизуватися».

Посадовець зазначає, що більше 600 одиниць устаткування були отримані та зараховані на баланс підприємства за мінімальною вартістю (0,01 коп.). А, отже, можливе знецінення основних засобів, що може свідчити про штучне заниження вартості підприємства.

– В чому тут основна проблематика? А в тому, що основні засоби (в тому числі теплові мережі та інші виробничі об’єкти) були отримані від Чернівецької міської ради за вартістю, що не відповідає достовірній оцінці. Знову ж таки потрібно проводити переоцінку, – зауважив чиновник.

Відтак Ігор Ніколенко розповів й про 31 млн 925 тис.грн – вартість прав постійного користування земельними ділянками на підставі нормативно-грошової оцінки земель населених пунктів.

– «Чернівцітеплокомуненерго» має у постійному користуванні земельні ділянки, на яких розміщено виробничі об’єкти та мережі. В окремих місцях розмір таких ділянок сягає 30-40 соток. Всі ділянки в межах привабливих районів міста. Зрозуміло, що коли занижено відображена вартість таких прав на земельні ділянки, потенційно може виникати зацікавленість в банкрутстві підприємства та викуп за заниженою вартістю. Для коректного відображення справедливої балансової вартості прав на земельні ділянки буде оголошено тендер на незалежну оцінку і в майбутньому скориговано вартість активів, – пояснює посадовець.

Наступною проблемою є виявлення майже 14 мільйонів (13 млн 878 тис. грн) як суму резерву сумнівних боргів, термін непогашення яких складає понад 3 роки.

– Цю суму вже дуже важко стягнути з боржників за терміном давності. Тобто внаслідок неякісної роботи з боржниками, не подання заяв до суду, підприємство зазнало у даному випадку збитків на 14 млн грн. Зараз підприємство активізує роботу щодо боргів, яким вже більше 1 року, а таких є 33 млн 266 тис. грн, щоби в майбутньому не допускати таких проблем. Додам, що сума відстрочених податкових активів в звітності занижена на суму 2 млн 498 тис. грн. Виявлено викривлення фінансової звітності під час перевірки - через некоректне обліковування у звітності резерву сумнівних боргів та основних засобів виникли відстрочені податкові активи.

Зазначене приводить до недостовірного відображення результатів господарської діяльності підприємства. Відповідно, можуть виникнути проблеми при розрахунку (здійсненому на підставі недостовірних даних) по відшкодуванню з бюджету різниці між тарифом та економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг теплопостачання, - констатує Ігор Ніколенко.

Зазначимо, що згідно аудиту, власний капітал «Чернівцітеплокомуненерго» від’ємний та складає мінус 29 млн 310 тис. грн.

– Всі ці результати, безпосередньо, наштовхують на думку, що терміново буде необхідно провести із залученням представників міської ради, повний аудит підприємстсва. Адже цей аудит проводили відповідно до тих документів, які надало підприємтство. І я певний, що при повному аудиті інформації буде ще більше. Плануємо провести його у липні, - обіцяє Ніколенко.

Посадовці зауважують, що підприємство має залежність від позикових коштів та значну заборгованість перед кредиторами за поставлений газ та енергоносії: І наводять приклад: якщо в даній ситуації, коли некоректно відображено справедливу вартість активів підприємства, прийшлось би продати все майно - все одно б не вистачило, щоб покрити всі борги.

Що стосується вартості аудиту, то вона становить близько 180 тис. грн. і оплачується з коштів «Чернівцітеплокомуненерго» .

На запитання, чи не боїться влада зіткнутися із ситуацією неплатежів за спожите тепло та можливу масову відмову від послуг «Чернівцітеплокомуненерго», Василь Зазуляк відповів:

«Так чи інакше всі ці витрати лягають на споживачів. Просто питання, чи вони лягають на власне користувачів центрального опалення, чи на всю громаду. Якщо взяти 2019-2021 роки, то орієнтовно 200 млн грн з міського бюджету, які могли б піти на зовсім інші цілі, використувалися б як фінпідтримка саме для «Теплокомуненерго». Тому чи так, чи інакше, громада втрачає великі кошти. Тут питання більше справедливості. Щоб все-таки малозабезпечені отримали допомогу, а ті, хто спроможний платити, сплачували згідно тарифу. Знову ж таки, повторюся, найбільше боржників – саме тих, хто має можливість заплатити за надані послуги. Це так звані «ділки», які дуже часто мають багато майна, але думають, що мають право не платити. Вважаю, що неправильним є той факт, що вся громада втрачає величезні кошти на фінпідтримку. Умовно 200 млн грн – це чотири вулиці Рівненські. Уявляєте скільки за три роки ми могли б зробити?».

Що стосується до можливих масових відмов від послуг комунального підприємстсва, то міська влада готова до модернізації.
– Якщо буде відбуватися термомодернізація, то нам треба розуміти, що котельні не будуть потребувати великих потужностей. Треба підходити правильно до модернізації котелень. Щоб ми могли зменшувати їхні потужності, - каже Василь Зазуляк.

До речі:

У коментарі «БукІнфо» керівник «Чернівцітеплокомуненерго» Ігор Ніколенко, розповів, що кошти на модернізацію планують залучити з Європейського банку реконструкції та розвитку. Щодо своїх цілей на посаді, то Ніколенко хоче перевести на автоматизацію близько 20 котелень.

«Це дасть змогу підприємстсву економити кошти під час опалювального сезону близько 4 млн грн. Також хочу провести ремонт мереж, щоб спокійно пройти наступний опалювальний сезон», - сказав він.

Альона ЧОРНА, спеціально для БукІнфо (с)
Фото авторки


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації