Європейські стандарти управління відходами: досвід громад Чернівецької області (ФОТО)

ЦІННИЙ ДОСВІД /

У рамках реформи децентралізації в Чернівецькій області деякі об’єднані територіальні громади вже розпочали створювати ефективну систему управління відходами за європейськими стандартами. У таких громадах чітко розуміють, що відсутність плану управління відходами, несанкціоноване викидання сміття та спалювання побутових відходів мешканцями створює загрозу місцевій екосистемі та здоров’ю усіх жителів громади. Заборона на захоронення невідсортованого сміття з 1 січня 2018 року ще більше актуалізує питання поводження зі сміттям.

У 2018 році, за даними Держстату, було зібрано 11 млн 857 тис. 200 тонн побутових та подібних відходів, що в розрахунку на одну особу складає трохи більше 280 кг. І лише 16,7 тис. тонн було утилізовано, а це лише 400 г сміття на особу. Певні види відходів можуть бути небезпечними і забруднювати навколишнє середовище, спричиняти захворювання через потрапляння у воду чи ґрунт. Тому для всіх нас правильне поводження з відходами має вирішальне значення, від якого напряму залежить самопочуття і здоров’я дорослих та дітей, а отже, їхній спокій, добробут, мікроклімат в громаді.

У Сокирянській ОТГ сортувати сміття почали ще до вступу у дію нових правил поводження з побутовими відходами. Відтак тут не лише сортують, а й заробляють на смітті. Окремо збирають поліетиленову тару, картон та макулатуру, а також інші побутові відходи. Для збору сміття в громаді придбали автомобіль та 67 контейнерів. А вже відсортоване сміття реалізовують як вторинну сировину, що є найбезпечнішим і прогресивним видом утилізації відходів. Останнє сприяє зменшенню площі сміттєзвалищ, уникненню забруднення навколишнього середовища, а також економії природних ресурсів за рахунок використання вторсировини.

Завдяки закупленому пресу для поліетиленових пляшок та картону у 2017-му році вдалося здати 3126 кг пластику та 2730 кг макулатури, у сумі – це майже 30 тисяч гривень прибутку. У 2018 році здані 2841 кг пластику та 7869 кг макулатури означали для громади маже 40 тисяч гривень. А у 2019 році, станом на вересень, внаслідок здачі 3690 кг пластику та 2349 кг макулатури, бюджет поповнився майже на 30 тисяч гривень. За один раз пресом пресується майже 80 кг пластику та картону, а його потужностей достатньо для пресування тари та картону із всього району.

Прес, який замовили у Могилеві-Подільському, обійшовся бюджету у 60 тисяч гривень. «Ми збираємо пластикову тару із сітчастих контейнерів, привозимо на територію комунального підприємства, сортуємо за кольором і пресуємо у тюки вагою по 100-120 кілограмів. Коли сировини набирається достатньо, близько 5 тонн, відправляємо у Вінницьку область на переплавку», – зазначив Ігор Паранюк, майстер по благоустрою.

Отримані кошти комунальне підприємство «Сокиряни-благоустрій» використовує для покращення матеріально-технічного стану об’єктів, «наприклад, закуповують насоси для води, ремонтують обладнання, закуповують необхідні деталі», – коментує Юрій Кучерявий, директор підприємства.

В області є також приклади залучення коштів європейських донорів для вдосконалення системи управління побутовими відходами. У рамках Програми східного партнерства «Україна-Молдова» Новоселицька об’єднана територіальна громада реалізувала транскордонний проект «Крок за кроком до роздільного збору сміття». Ініціатива продемонструвала, що як у великих, та і маленьких містах та селах є попит на те, щоб впроваджувати роздільний збір сміття.

Перша фаза охопила багатоповерхівки, було збудовано 11 майданчиків, встановлено 45 контейнерів та додатково 60 сіток саме для роздільного збору пляшок. У другій фазі охопили приватний сектор. Відтак, навесні 2019 року відбулась роздача контейнерів для роздільного збору сміття мешканцям приватного сектору м. Новоселиця, які уклали відповідні угоди з КП «Новоселицька міська тепломережа». Користувачі підписали додаткові угоди до договору про вивіз та утилізацію сміття, адже раніше жителі міста залишали пакети зі сміттям на вулиці біля будинків, які збирав сміттєвоз.

«У квітні минулого року, – пояснює жителька міста Новоселиця Сніжана Тополюк, – у під’їзді з’явилось оголошення, що мешканці будинку можуть отримати контейнери для зберігання побутових відходів. Для цього потрібно підписати договір у відділі комунального підприємства. Також умовою одержання контейнеру була відсутність заборгованості за комунальні послуги». Тоді ж працівники комунального підприємства пояснили, що «сміття буде прибране лише з контейнера, з дороги більше не будуть збирати пакети з відходами», – продовжила Сніжана Тополюк.

У результаті 1600 контейнерів, вартістю 1 млн 55 тис. грн, було передано жителям приватного сектору міста. «Таким чином, – підсумовує Наталія Кіцак, начальниця фінансового відділу Новоселицької міської ради, – більше людей охоплено до збору сміття, завдяки укладеним угодам з мешканцями з’явились додаткові надходження до бюджету, а розміщення контейнерів для роздільного сміття сприяє його сортуванню жителями міста».

Деякі громади почали спільно вирішувати проблеми, пов’язані з поводженням з твердими побутовими відходами. Так, у Хотинському районі започаткували міжмуніципальне співробітництво територіальних громад в сфері управління твердими побутовими відходами. Хотинська, Рукшинська та Недобоївська об’єднані територіальні громади спільно спрямували свої сили на вдосконалення системи управління побутовими відходами.

Щороку на території м. Хотин утворюється понад 14 тис. м3 (6 тис. тонн) твердих побутових відходів. Там же розміщене паспортизоване сміттєзвалище, яке займає територію площею 5 га з терміном експлуатації до 2040 року. Проведений міською радою аналіз морфологічного складу твердих побутових відходів, що потрапляють на полігон, показав, що основними видами відходів, які утворюються на території міста, є відходи пластику, поліетилену, пластмаси, ПЕТ (21%), паперу (15%), скла (6%), деревини (6%), текстилю (3%) та інших. «Саме про цей 51% відходів, як потенційний ресурс, який може бути використаний як вторинна сировина, ми розмірковували, коли подавали проектну заявку», – зауважив Андрій Дранчук, перший заступник Хотинського міського голови. «У той же час, на території Рукшинської та Недобоївської ОТГ, на відміну від м. Хотин, управління твердими побутовими відходами було відсутнє, а мешканці здійснювали викид сміття самостійно, що негативно впливало на навколишнє середовище, оскільки кількість стихійних смітників збільшувалася», – прокоментував Андрій Дранчук.

Проект міжмуніципального співробітництва реалізовується за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку (8,151 млн. грн) та співфінансування громад-учасниць (сумарно виділено 1,084 млн. грн). У рамках проекту кожна з громад закупила по 80 контейнерів для збору твердих побутових відходів об’ємом 1100 л та необхідну техніку для налагодження комплексної системи поводження із твердими побутовими відходами: сміттєвози, трактори, ескалатори-навантажувачі. Згідно плану вивезення побутових відходів у громадах розмістили закуплені контейнери. Договори і маршрути вивезення сміття затверджено відповідно до договору про міжмуніципальне співробітництво, а саме сміття збирають два рази на тиждень.

Для підсилення місцевих політик управління твердими побутовими відходами, у громадах області значну увагу звертають на просвітницьку складову. Навчання для представників органів місцевого самоврядування, комунальних та державних установ, а також еколого-просвітницькі заходи у школах, дитячих садочках, – це один із важливих напрямків роботи з місцевими жителями за для ефективного вирішення комплексу питань, пов’язаних із збереженням довкілля.

Таким чином, досвід громад Буковини підтверджує думку, що змішані відходи – це сміття, а роздільно зібрані – це ресурси. Впровадження системи роздільного збирання сміття не лише дозволяє зменшити кількість відходів, які підлягають захороненню, а й сприяє ресурсозбереженню та бюджетним надходженням.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)

Фото автора


Коментарі:
Більше новин по темі: