Bradley, Marder, Leopard. Захід пообіцяв Україні важку наступальну зброю. Як вона може вплинути на хід війни

Західні країни істотно розширили перелік зброї, яку планують постачати до України. Велика Британія і Польща уже говорять про можливість поставити перші важкі танки НАТО для ЗСУ. Чи готові союзники змінити свій підхід до підтримки України і що це змінить? Про це пише Володимир Даценко, видання Forbes.

США і союзники неодноразово казали, що планують постачати Україні західну зброю лише для захисту і не будуть передавати наступальну зброю.

Неофіційно існувало табу на певні види озброєння НАТО – танки, важкі БМП, ракети ATACMS і багато іншого. Чимало дискусій було щодо передачі Україні артилерії НАТО і систем HIMARS саме тому, що ця зброя може використовуватися як для оборони, так і для наступу.

Це табу не поширювалося на радянську техніку, адже вона не потребувала погодження з боку інших країн-членів НАТО. Проте за 10 місяців війни запаси радянських танків Т-72 і БМП в Східній Європі поступово вичерпалися. А Захід починав розуміти, що тактика стримування агресора не діє.

Чим Bradley і Marder відрізняються від іншої бронетехніки

На початку року стало відомо, що США планують поставити перші 50 важких БМП Bradley. І тут виникає логічне запитання: чому ці системи не передавали Україні раніше?

Західні союзники передали Україні досить багато типів броньованої техніки: від бронеавтомобілів типу «Хамві» і «Хаскі» до БМП М113, яких дали чимало – загалом близько 500 одиниць. Але вся ця бронетехніка має досить легку броню і не потужну зброю.

Це не означає, що її не можна використовувати в наступі. Ми бачили бойове застосування «Хамві» в атакувальних діях щодо іншої відносно легкої бронетехніки. Але це здебільшого вимушені кроки ЗСУ, адже ця техніка не призначена для таких завдань.

БМП Bradley, його зброя значно потужніша – автоматична гармата калібру 25 мм, яка здатна знищувати важку бронетехніку на відстані до 2,5 км. Фото: Getty Images

Легка броня захищає переважно від стрілецької зброї. Та й потужність власного озброєння – кулемети калібру 7,62–12,7 мм – не є достатньою для ефективного ураження оборонних позицій і бронетехніки ворога.

Бронемашини й легкі БМП типу YPR-765 і М113, ймовірніше, призначені для патрулювання, зачистки та прифронтового переміщення, ніж для атаки проти повноцінних армійських підрозділів. Саме тому цю бронетехніку можна віднести до класу оборонної зброї, а не наступальної. Хоч це й досить умовний поділ.

БМП Bradley має вдвічі більшу вагу, ніж М113, а це означає – значно більше броні. Його зброя значно потужніша – автоматична гармата калібру 25 мм, яка здатна знищувати важку бронетехніку на відстані до 2,5 км. Також є дві ракети TOW для ураження танків на відстані до 4,5 км. Тож Bradley має зовсім інший рівень захисту, дальність і потужність враження. Що дає змогу йому бути значно ефективнішим під час атаки на позиції ворога.

Слідом за США Німеччина заявила про готовність передати 40 важких БМП німецького виробництва – Marder.

Слідом за США Німеччина заявила про готовність передати 40 важких БМП німецького виробництва – Marder. За своїми характеристиками ця БМП подібна до Bradley, але має менш потужну гармату і лише одну ракету ПТРК.

Останні модифікації Bradley лише на кілька тонн легші, ніж танк Т-72. Але крім трьох членів екіпажу вони можуть перевозити шість солдат для висадки десанту.

Слідом за США Німеччина заявила про готовність передати 40 важких БМП німецького виробництва – Marder. За своїми характеристиками ця БМП подібна до Bradley, але має менш потужну гармату і лише одну ракету ПТРК.

Якщо М113 важко вийти переможцем у бою проти танків і російських БМП, то Bradley і Marder здатні знищувати і ворожі БМП, і танки. І ця зброя може істотно посилити наступальні спроможності ЗСУ, якщо її передадуть у достатній кількості.

Поки що США заявляє, що щомісячно буде готувати по 500 членів екіпажу для М2А2 Bradley. Із цього можна зробити висновок, що поставки плануються на регулярній основі і в значній кількості.

Колісний танк АМХ-10 від Франції – чому це не зовсім танк

Але і Bradley, і Marder не можуть повноцінно замінити танки на полі бою. На початку війни багато хто скептично ставився до ролі танків у сучасній війні, однак вони досі є основою наступу на укріплені позиції ворога. Адже танк має потужну гармату калібру 100-120 мм і магазин 30-40 снарядів. Тобто він може перебувати достатньо довго в бою і знищити багато ворожої техніки. І при цьому має потужну броню, яка здатна захистити екіпаж від влучання РПГ і ПТРК.

Першою країною, яка наважилась порушити табу на постачання танків НАТО, стала Франція. Макрон у телефонній розмові із Зеленським пообіцяв Україні колісні танки АМХ-10 RC. Точну кількість поки що не називають.

Це досить специфічна техніка, адже вона поєднує в собі концепцію швидкого і мобільного БТР та башти танку з гарматою 105 мм. Французькі колісні танки також називають колісним винищувачем танків.

Його вага менша, навіть за БМП Bradley – усього 17 тонн. Проте завдяки цьому колісний танк на твердому покритті може розвивати швидкість до 85 км/год. І долати відстані до 800 км.

Ймовірно, логіка його створення полягає в перевазі його швидкості над швидкістю класичних повільних танків. Але все-таки колісна формула більше підходить для посушливого клімату, і на бездоріжжі АМХ-10 може бути не надто прохідним, а його перевага в швидкості не буде реалізована.

«Велика четвірка» важких танків НАТО

У той же час поставка навіть такого екзотичного танку відкрила діалог про те, що Україні, мабуть, уже час поставляти і справжні сучасні важкі натівські танки: Abrams (США), Leopard (Німеччина), Challenger (Британія), Leclerc (Франція).

Останні два типи танків досить нечисельні й перебувають на озброєнні тільки в одній країні. Проте саме з Challenger може початися постачання важких танків.

Британія почала обговорювати можливість передачі 10 танків Challenger у наступних пакетах допомоги. Навряд чи Лондон готовий поставити багато одиниць цієї техніки, адже на озброєнні в Британії лише 227 таких танків, але, найімовірніше, це крок, аби спонукати США й Німеччину передати танки Abrams і Leopard. США має понад 6000 танків М1 Abrams, а танки Leopard стоять на озброєнні у 15 країн–членів НАТО (загалом більше 3000 одиниць).

Cучасні важкі натовські танки Leopard (Німеччина) Фото Getty Images

Польща і Франція начебто намагаються переконати Німеччину ухвалити рішення про поставку танків Leopard на найближчому форумі країн угоди «Рамштайн».

«Нещодавно ми справді ухвалили рішення про передачу такої підтримки (танків, – ред.) Україні з боку Польщі. Роту танків Leopard буде надано в рамках коаліції», – заявив 11 січня польський президент Анджей Дуда.

Танки НАТО мають значно потужнішу броню, ніж радянські російські танки. Наприклад, вага Challenger в 1,5 раза більша за вагу Т-72. І він має довшу гармату в 55 калібрів, яка здатна ефективно вражати цілі на відстані до 8 км нереактивними снарядами. Також цей танк має істотно вищий рівень технічної комплектації і ширше поле зору, ніж радянський танк.

Панорамні приціли, ефективні прилади нічного бачення і високоточні дальноміри значно спрощують процес виявлення цілі і скорочують час наведення. Під час битви танків кожна доля секунди може мати вирішальне значення.

Колісний танк АМХ-10 від Франції Фото Getty Images

Для радянських танків істотне обмеження поля зору в бою є головним ризиком бути виявленим раніше або потрапити в засідку ПТРК чи РПГ.

Якщо найближчим часом Захід прийме рішення постачати сучасні танки в Україну, це означатиме зміну підходу до підтримки України.

Натовські танки дадуть можливість сформувати потужне ударне угруповання. І це дасть зовсім інші атакувальні можливості, порівняно з тими, які мали ЗСУ під час контрнаступів на Харківщині й Херсонщині. Але також важливо, щоб цієї техніки було достатньо.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації