"Вартість однієї маски - близько 200 гривень. Але я більше дарував їх, ніж продавав", - маланкар з Красноїльська розповів про традицію виготовлення масок (ФОТО)

НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ / 

Іван Тарновецький, 19-річний юнак, завершує роботу над черговою маскою. Цього року хлопець вирішив бути Дідом, хоча попередніми роками приміряв образи грізних Урсу та невблаганних Циганів. Каже, після операції лікарі заборонили підіймати важке, тому булава циганська, яка заважує до десяти кілограмів, нині не для Івана.
 
Іван готується до Маланки. Він готується до традиційного обрядового дійства, яке, ніби театральна вистава, розгортається 14 січня у підніжжі засніжених Карпат в румуномовному Красноїльську.
 
Тутешні звичаї красняни оберігають століттями. З кожною епохою видозмінюються образи, з’являються нові персонажі. Але слова пісень, танці, Урсу - правічні. І, здається, вічні. Без них не існуватиме красноїльської Маланки.
 
Напередодні Дня Святого Василія Іван Тарновецький завершив виготовлення масок Діда, Баби та Жидана. Власноруч хлопець виготовив 14 масок. Вартість однієї оцінює у 200 гривень, але, каже, що більшість авторських масок подарував.
 
Про деталі традиційного виготовлення маланкарських масок Іван розповів кореспондентові БукІнфо.
 
“Цього року я виготовляв 14 маски. На виготовлення однієї йде 2-3 години. Потім її треба сушити мінімум 2 дні, а потім треба шити і фарбувати. Після цього йде процес покриття лаком і знову треба маску сушити”, - розповідає маланкар.
 
Навчився робити маски Іван завдяки своєму дядькові. Він розкрив хлопцеві секрети традиційного ремесла.

“У цьому році я вже робив сам”, - признається хлопець.

Для виготовлення однієї маски Іван Тарновецький використовує 1 л клею ПВА, старі джинси, папір,. Також для цього ще треба мати різні форми. Розфарбовує маски гуашшю.
 
“Така у нас традиція. Образи я сам роблю. Вони є різні, але найбільше - це образи Діда, Баби та Жидана”, - розповідає хлопець.

Маланкувати у Красноїльську починають 13 січня ввечері, близько 18 години. А завершують - 14 січня о 20 годині. Всю ніч, весь день велетні-Ведмеді, чорноликі Цигани, збитошні Жидани, Королі й Королеви, Діди й Баби під наглядом Коменданта заходять до кожної хати на своєму куті і співають, танцюють, віншують. В обідню пору всі маланкарі, а їх є сотні, сходяться в центр Красноїльська. Свято триває.
 
 
 


Максим КОЗМЕНКО, БукІнфо
Фото надане Іваном Тарновецьким та автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації