Завдяки ентузіастам на Руському цвинтарі в Чернівцях прибрали та впорядкували більше тридцяти історичних поховань знаменитих українців

НАША ПАМ'ЯТЬ / Цьогорічна акція «Упорядкуємо пам’ять та пам’ятки», організована Комітетом з догляду за українськими історичними похованнями, що відбулася 27 березня 2010 року, не була велелюдною. На заклик Комітету відгукнулися депутати Першотравнеовї районної ради, активісти Молодіжного союзу «Наша Україна» та Чернівецької міської учнівської ради. Саме завдяки цим справжнім ентузіастам відновлення нашої історичної пам’яті було прибрано та впорядковано більше тридцяти історичних поховань на Руському цвинтарі в Чернівцях.

Смисловою віссю, довкола якої розгорталася акція, стали три увінчані тризубами надгробки, які чудом вціліли в часи комуністичного режиму і вже в силу своєї унікальності є, по-суті, пам’ятками всеукраїнського значення. Про два з них – члена Української Національної Ради Антона Лукашевича та відомої української письменниці Євгенії Ярошинської – було відомо вже віддавна, натомість третій, на могилі члена Української Національної Ради Теодора Іваницького, було виявлено активістами Комітету поблизу Хреста репресованих лише в минулому році. Надгробок Теодора Іваницького потребує негайної реставрації, тому обов’язком і міської і обласної влади є виділення коштів для цього.

До могил історичних діячів, якими традиційно опікується Комітет з догляду за українськими історичними похованнями, цього разу додалися нові пам’ятки. Надгробки члена Головної Руської Ради 1848 року Павла Максимовича та Миколи Гакмана, керівника буковинської делегації, яка на початку 1849 року провела у Львові переговори з Головною Руською Радою, одного з творців українського національного проекту на Буковині Григорія Воробкевича, першого директора української гімназії в Кіцмані та перекладача творів Шевченка німецькою мовою Сергія Шпойнаровського, відомого підприємця і громадського діяча, «ревного патріота Руси-України» Ігнатія Власюка, котрий першим в Чернівцях встановив над своєю крамницею на вулиці Панській вивіску українською мовою, полеглого в боях під Станіславовим сотника артилерії Української Галицької Армії Володимира Тотоєскула, майора Української Галицької Армії Андрія Кадайського, управителя соляної копальні в Качиці Яна Ферча, консула Української Народної Республіки в Чернівцях Михайла Догомилі.

Всі перелічені вище і ще багато інших надгробків отримали гідний вигляд напередодні Великодних свят. Особливо ретельно довелося прибирати зруйнований пам’ятник стародавнього шляхетського роду Саноцьких, старійшина якого, Андрій Саноцький, заповів викарбувати про себе величні в своїй простоті слова: «Громадянин міста Чернівців». Сьогодні перевернутий надгробок і розтрощена плита з епітафією Андрія Саноцького є німим докором і варварству наших сучасників, і бездушності міських чиновників, які не роблять нічого для відновлення цієї пам’ятки.

Тож щира подяка належить всі учасникам акції на Руському цвинтарі, які своєю працею довели, що саме вони є справжніми громадянами міста Чернівців, які цінують минуле нашого міста і прагнуть передати його традиції наступним поколінням чернівчан.

Громадський комітет з догляду за українськими історичними похованнями

На фотографіях:

1. Надгробок поета, громадського діяча, педагога і свіщеника Григорія Воробкевича
2. Надгробок професора богослов’я, члена-засновника товариства «Руська бесіда» Миколи Гакмана.
3. Надгробок директора української гімназії в Кіцмані, поета та громадського діяча Сергія Шпойнаровського
4. Надгробок полковника Івана Калмуцького, буковинського героя війни з Наполеоном 1813 року
5. Надгробок голови товариства «Український Народний Дім», члена буковинської православної консисторії Мелетія Галіпа
6. Надгробок письменниці Євгенії Ярошинської
7. Надгробок підприємця і громадського діяча Ігнатія Власюка
8. Надгробок консула УНР в Чернівцях Михайла Догомилі
9. Надгробок першого українського героя Першої світової війни – буковинця Івана Вишньовського
10. Надгробок громадського діяча і сотника Української Галицької Армії Володимира Тотоєскула
11. Унікальна для Чернівців шахтарська могила управителя соляної копальні в Качиці Яна Ферча
12. Надгробок директора кошикарської школи в Сторожинці, депутата буковинського сейму, члена Української Національної Ради Теодора Іваницького
13. Надгробок «громадянина міста Чернівців» Андрія Саноцького до прибирання
14. Надгробок «громадянина міста Чернівців» Андрія Саноцького після прибирання.



Комітет з догляду
за українськими історичними похованнями
м.Чернівці

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації