Верховна Рада призначила новий склад ЦВК

ВИБОРИ БУДУТЬ / 

Верховна рада України призначила новий склад Центральної виборчої комісії (ЦВК), передає
кореспондент РБК-Україна.

У ході представлення кандидатів голова комітету ВР з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич зазначив, що під час перевірки не виявлено підстав для недовіри кандидатам до ЦВК.

"Серед запропонованих кандидатур немає тих, хто працював у попередньому складі Центрвиборчкому, визначені кандидати володіють значним практичним досвідом та досконалим знанням українського та міжнародного виборчого права. Всі запропоновані особи є професійними правниками. Окрім того, в поданні президента дотримано принцип гендерної рівності: серед кандидатів представлені 8 жінок та 6 чоловіків", - розповіла представник президента у ВР, депутат Ірина Луценко, представляючи подання голови держави.

Отже, новими членами Центрвиборчкому призначені:

Алла Басалаєва (280 голосов "за");
Наталя Бернацька (307 "за");
Михайло Бербенський (286 "за");
Андрій Євстігнєєв (309 "за");
Ірина Єфремова (307 "за");
Ольга Желтова (305 "за");
Олег Конопольський (288 "за");
Світлана Кустова (306 "за");
Ольга Лотюк (296 "за");
Віталій Плукар (302 "за");
Євген Радченко (289 "за");
Тетяна Сліпачук (317 "за");
Леонтій Шепілов (308 "за");

Тетяна Юзькова (307 "за").

 

Відзначимо, в комісію призначено 14 нових членів, термін повноважень ще двох членів триває, і одне місце в комісію залишається вакантним.
 
ВВС: У чому була проблема з ЦВК?

Михайло Охендовський (на фото) очолював ЦВК з 2013 року, а загалом працював у комісії з 2004 року. 

У 12 з 15-ти членів старого складу ЦВК семирічний строк їхніх повноважень сплив у 2014 році. Ще в одного період на посаді мав би завершитися у 2017 році.

Це стосувалося зокрема і голови Центрвиборчкому Михайла Охендовського, який очолив комісію за президентства Віктора Януковича, а також заступників керівника ЦВК.

Водночас, щоб не зривати процес президентських, а потім і парламентських виборів у 2014 році, Верховна Рада дозволила працювати старим членам ЦВК і після завершення строку їхніх повноважень.

Ситуація затяглася й через відсутність домовленостей між фракціями Верховна Рада роками не могла призначити 13 нових членів ЦВК.

При цьому список нових кандидатів був вперше сформований президентом ще у 2016 році.

Утім, опозиційні сили заявили, що серед тих кандидатів більшість - "креатури" пропрезидентської фракції "Блок Петра Порошенка" та самого президента, що зробить Центрвиборчком повністю підконтрольним главі держави.

З подачі Андрія Парубія Верховна Рада розширила склад ЦВК з 15 до 17 членів. Спостерігачі кажуть - зробили це депутати з серйозними порушеннями процедур. А це, на переконання опозиційних політиків, порушило б принцип, за яким у ЦВК мають бути пропорційно представлені всі парламентські сили.

"Опозиційний блок", наприклад, вимагав, щоб у новій ЦВК було двоє його представників, тоді як у першому списку кандидатів від "Опоблоку" не було взагалі нікого.

Так само не було там і висуванців від "Батьківщини" і "Радикальної партії".

На початку 2018 року президент сформував новий список, де вже з'явилися кандидати від "радикалів" в "Батьківщини".

Однак тоді виявилося, що на 13 вакантних посад є 14 претендентів, одного з яких довелося б викреслити.

Загалом, диспозиція була така: шість кандидатів були висунуті фракцією БПП, троє - "Народним фронтом", та по одному - фракціями "Самопоміч", "Батьківщина", "Радикальна Партія" і групами "Воля народу" і "Партія "Відродження".

Кандидати в члени ЦВК в сесійній залі під час засідання Верховної Ради України 5 липня 2018 р. Тоді за них так і не проголосували
Вирішити, хто ж саме не потрапить до оновленого ЦВК, депутати не могли протягом всього року.

Востаннє Верховна Рада планувала сформувати новий Центрвиборчком у липні, однак тоді політики вкотре не змогли домовитися.

Зрештою, переговори по ЦВК перенесли на осінь.

Ситуація зрушила з мертвої точки у вівторок, коли Верховна Рада блискавично ухвалила внесений лише за день до цього закон про збільшення кількості членів ЦВК з 15 до 17.

Це дозволило нікого не викреслювати зі "списку 14" й навіть розширити його.

Автор законопроекту Андрій Парубій пояснив, що "ця формула є оптимальним, коректним шляхом розв'язання проблеми оновлення ЦВК".

Він додав, що "свого часу цифра 15 була просто скалькована з Російської Федерації і не має жодного принципового значення".

Утім, критики закону про збільшення кількості членів ЦВК відзначають, що його ухвалили з процедурними порушеннями - зокрема, Рада не дотрималась норми про два тижні на подачу правок та альтернативних законопроектів.

А це у перспективі створює небезпеку визнання процедури призначення нових членів ЦВК неконституційною. У середу Юрій Бойко з "Опозиційного блоку" вже пообіцяв, що його фракція звертатиметься до Конституційного суду через незаконне, на його думку, розширення складу Центрвиборчкому.
 
Оновлений склад Центральної виборчої комісії (ЦВК) розпочне свою роботу через один тиждень.
 
Про це журналістам розповіла народний депутат Ірина Єфремова (на фото), яка була обрана членом комісії, передає кореспондент РБК-Україна.

"Скоріше за все, ми розпочнемо роботу через тиждень. Це відбудеться коли ми складемо депутатське повноваження, приймемо присягу. Безумовно, подивлюсь кабінет, познайомлюсь з усіма членами комісії", - повідомила Єфремова.

За її словами, на порядку денному нового складу ЦВК стоїть проведення виборів у територіальних громадах.

"Дуже ретельно вивчу питання про те, щоб в ОТГ відбулись вибори. Це ті вибори, що заблокувала минула виборча комісія", - додала вона.

Нагадаємо, закон, що передбачає збільшення кількості членів Центральної виборчої комісії з 15 до 17, опублікований в офіційному виданні Верховної ради, газеті "Голос України". Закон набуває чинності з дня його опублікування.

У вівторок, 18 вересня, Верховна рада прийняла в першому читанні за основу і в цілому законопроект №9090 "Про внесення змін до статті 6 закону" Про Центральну виборчу комісію ". Закон передбачає, що кількість членів Центрвиборчкому збільшується з 15 до 17.

Раніше РБК-Україна повідомляло, що у Верховній Раді України допускають звернення до Конституційного суду для оскарження розширення ЦВК до 17 членів. 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації