Сумна історія про старовинний чернівецький будинок – свідка давніх християнських традицій площі Пресвятої Марії

НАША ІСТОРІЯ /


Цікаві події відбуваються в нашому старовинному чудовому місті. У 2012 році громадськість міста порушила питання про повернення історичної назви площі Пресвятої Марії, яку до 600-річчя Чернівців назвали площею Турецької криниці (в мовленні – Турецькою), та про будівництво пам’ятної каплиці на честь двох храмів Успіння Пресвятої Богородиці, які знаходились тут у ХVIII-XIX століттях.

 

На громадській раді з питань охорони культурної спадщини 17 квітня 2012 року представники громадських організацій посилалися на книгу австрійського історика Р. Ф. Кайндля «Історія Чернівців» 1908 року, де автор в ілюстрації №14 подав картину австрійського художника Ф. Х. Кнаппа, яку підписав так: «Князівська крайова церква Успіння Марії. Водохреще біля криниці у 1860 році».

 

На картині зображено площу Пресвятої Марії, на якій Митрополит Євген Гакман проводить обряд Водохреща, біля Князівської церкви Успіння Богородиці та Князівської (пізніше Турецької) криниці. Князівської тому, що їх побудував господар Молдови князь Микола Маврокордат (1670-1730) з відомого князівського грецького роду Маврокордатів.

 

Поруч із ними – будинок (нині адреса вул. Турецька, 32), який зберігся досі без змін і став орієнтиром у доведенні на громадській раді того, що подія відбувалась саме на площі Пресвятої Марії. Присутні на громадській раді побачили, як виглядала зображена поруч з будинком дерев’яна церква Успіння Богородиці, на честь якої названа площа з давніми християнськими традиціями (при Австрії – Marien Platz, при Румунії – Piata Sf. Marii).

 

У теперішній час поруч із цим будинком ведеться будівництво готельного комплексу, який зводить товариство з обмеженою відповідальністю «Граніт плюс» за проектом архітекторки Л. В. Вандюк.

Проект готельного комплексу передбачає поглинання новим будівництвом старовинного будинку по вул. Турецькій, 32 – нова будівля готелю приєднується впритул до старого будинку. Також, за проектом, на старовинному будинку планують перебудувати конструкцію покрівлі і разом з новим будинком покрити одним спільним дахом.

У зв’язку з цим виникає багато питань.

Чому знищується будинок по вул. Турецькій, 32 – колишня австрійська адміністративна та житлова споруда, зведена ще в кінці ХVIII століття, пам’ятка архітектури, взята під охорону держави як пам’ятка культурної спадщини місцевого значення, за якою значиться охоронний номер?

Чому руйнують будинок, який знаходиться на старовинній площі міста, що входить до історико-культурної заповідної території міста Чернівці, створеної згідно рішення Чернівецької міської ради від 18.05.1995 року?

Може, це робиться навмисно, щоб громадськість не змогла довести правду про те, що на площі знаходились храми Успіння Богородиці у ХVIII-XIX століттях, і побудувати пам’ятну каплицю на честь них, про будівництво якої порушувалось питання на містобудівній раді в серпні 2014 року?

Шість громадських організацій міста – Чернівецьке обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка, Буковинське крайове Братство Апостола Андрія Первозванного, Чернівецький відділ Союзу українок, Чернівецька обласна організація Ліга українських жінок, ГО «Чернівецьке міське товариство політв’язнів та репресованих», ГО «Товариство «Український Народний Дім в Чернівцях» – у вересні цього року звернулися з листом до департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин з проханням зберегти цей будинок та заблокувати роботи по приєднанню старовинного будинку до будівництва нового готелю.

Вони просили також надати інформацію про те, коли проект нового готельного комплексу подавався на містобудівну раду, чи погоджувався нею, чи відрізняється робочий проект від того, що розглядався на містобудівній раді? А також надати дозвільні документи на будівництво готельного комплексу та містобудівні умови.

13 жовтня 2017 року з департаменту надійшов лист-відповідь за підписом директора департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Я. Д. Городенського, де написано, що рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 25.09.2007 року ТзОВ «Граніт плюс» дозволено реконструкцію власних приміщень першого поверху житлового будинку на вул. Турецькій, 32 з прибудовою до них (?!) готельного комплексу.

Це тільки в нас дозволяється до першого поверху старовинного триповерхового будинку, взятого під охорону держави, як пам’ятка культурної спадщини місцевого значення, за яким значиться охоронний номер, прибудовувати триповерховий сучасний готельний комплекс.

Скажіть, чи ви не побачили, що над першим поверхом зведені ще два – другий і третій; що там знаходяться квартири інших власників? Ви не знаєте, що будинок – спільна власність всіх мешканців?

Чому не будувати готельний комплекс окремо від цього будинку?

У листі-відповіді ні слова не сказано про подання проекту реконструкції першого поверху будинку з добудовою готельного комплексу на містобудівну раду. Видно, проект ніколи не розглядався і не погоджувався містобудівною радою.

Дозвільні документи та містобудівні умови громадським організаціям не надані.

Написано тільки, що на замовлення ТзОВ розроблено робочий проект на реконструкцію власних приміщень першого поверху житлового будинку на вул. Турецькій, 32 з прибудовою до нього готельного комплексу, який погоджений в установленому порядку, отримав позитивний експертний висновок філії державного підприємства «Чернівцідержбудекспертиза».

Цей висновок стосується тільки будівництва споруди нового готелю.

В кінці листа повідомляється, що робочий проект реконструкції першого поверху житлового будинку на вул. Турецькій, 32 з прибудовою готельного комплексу в департаменті містобудування відсутній, оскільки проектна документація на будівництво об’єктів НЕ ПОТРЕБУЄ (?!) погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.

Що значить не потребує погодження? Ви хочете нас запевнити, що така реконструкція не потребує погодження?

У Чернівецькій міській раді проводяться містобудівні ради, є відділ охорони культурної спадщини, які погоджують проекти.

Де, в якій державі, в якому місті на старовинній міській площі, що належить до заповідної території, до першого поверху старовинного історичного будинку (пам’ятки культурної спадщини місцевого значення, взятої під охорону держави) прибудовують сучасні триповерхові готельні комплекси?

Дивує також позиція архітекторки Л. Ф. Вандюк. Вона повинна знати, що площа належить до заповідної території, що будинок – пам’ятка культурної спадщини місцевого значення. Коли в неї замовляли проект реконструкції першого поверху з прибудовою готельного комплексу, треба було ознайомити власників, що це пам’ятка, відмовитись і зберегти історичний будинок.

Архітекторка Л. В. Вандюк будує на площі будівлі, які не сприймаються чернівчанами. Вже достатньо будівництва круглої аркади з фонтаном, зведених там, де знаходились два храми Успіння Богородиці у ХVIII-XIX століттях.

Про бажання власників побудувати триповерховий готель у вигляді реконструкції першого поверху вказаного будинку повинні були знати керівництво департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин і відділ охорони культурної спадщини.

Де гарантія, що при такому свавіллі власники першого поверху вказаного будинку та нового готелю не викуплять квартири на верхніх поверхах і, коли весь будинок стане їх власністю, не приєднають його остаточно до нового готелю.
 

Старовинний чернівецький будинок уже, на наших очах, перестає існувати як пам’ятка, як свідок тих часів, коли на площі була церква Успіння Богородиці, біля якої Митрополит Євген Гакман проводив Водохреща. Наші православні свята та наших митрополитів зображали на своїх картинах і згадували у своїх історичних працях австрійські художники та історики! Тільки самі українці їх не шанують.

Перед початком реконструкції цієї площі у 2006 році департамент містобудування повинен був звернутися до істориків про написання історичної довідки про площу. Тоді не було б стільки порушень. Площу Пресвятої Марії не назвали б Турецькою, а її історичну забудову, зокрема будинок на вул. Турецькій, 32 – пам’ятку архітектури ХVIII століття, взяту під охорону держави як пам’ятка культурної спадщини місцевого значення, тепер би не нищили, а берегли.

Пропоную надати будинку по вул. Турецькій, 32, тісно пов’язаному з історією площі Пресвятої Марії та Чернівців, статус пам’ятки культурної спадщини національного значення.

Ілля МАР’ЯНЧУК
Газета «Відродження» від 26.10.2017, № 22

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації