Координатор руху «Справедливість» на Буковині Ігор Кобеля: "Головні наші біди – тотальна корупція і війна"

Інтерв’ю з координатором руху «Справедливість» Валентина Наливайченка в області Ігорем Кобелею

НОВІ ПОЛІТИКИ /

Наступний рік буде нелегким для України з кількох причин. Невизначеними залишаються кроки американської адміністрації з обранням Дональда Трампа, мінський формат переговорів щодо Донбасу виявився неефективним, прийнято дефіцитний важкий непопулярний бюджет на 2017 рік, війні на сході України не видно кінця, назріває летальна парламентська криза, політологи вважають, що приречені на злидні громадяни знову готові вийти на вулиці. Про це говоримо з Ігорем Кобелею.

- Хто може взяти політичну відповідальність на себе за таких розкладів? Чи є такі політики? 

– Безумовно такі сили і такі люди є. Ситуацію в країні потрібно міняти кардинально, і наша політична сила до цього готова.

Рух «Справедливість» чітко позиціонував напрямки своєї діяльності й головні цілі, які ставить перед собою. На прес-конференції 23 грудня наш лідер Валентин Наливайченко представив Антикорупційну платформу для України. Цьому передував його візит до Вашингтона, де відбулися ряд зустрічей і консультацій з американськими партнерами, котрі мають позитивну думку про Валентина Наливайченка ще з часів його діяльності Генконсулом у Вашингтоні, а також коли він очолював СБУ і вів жорстку війну з проросійською «п’ятою колоною» в українській владі. З часів, коли він активно боровся за встановлення історичної правди і винних у злочинах проти українського народу під час Голодомору, у винищенні української інтелігенції, у політичних репресіях над родинами учасників опору.

І зараз Антикорупційна платформа отримала підтримку представників Сенату і Конгресу США. Фактично Україна приєднується до глобального антикорупційного консорціуму, який передбачає обмін інформацією про посадовців-корупціонерів, а також співпрацю з прокурорами США та Євросоюзу для розслідування фактів корупції. Україні необхідно завершити реформу правоохоронних органів і, що дуже важливо, створити Антикорупційний суд.

Валентин Наливайченко наголосив на необхідності посилення захисту прав журналістів, які, в тому числі, розслідують корупційні злочини. Також він наполягає на необхідності пошуку вкраденого майна і грошей України за всі роки незалежності по всьому світу незалежно від юрисдикції країн. У тому числі – і в офшорах.

Важливою ланкою тотальної боротьби з корупцією буде переслідування корупції політичної. Щоби влада не могла тримати правоохоронні органи за кишенькові, зайві функції щодо боротьби з корупцією мають бути забрані від СБУ, ГПУ, МВС і передані НАБУ, яке має бути єдиним антикорупційним органом із сильними повноваженнями.

Важливою є боротьба з корупцією, яка процвітає в забезпеченні Збройних сил України. Вона є найцинічнішою. Сюди ж треба додати контрабанду, мародерство та інші види наживи на війні. Рух «Справедливість» підготував проект закону про скасування терміну давності кримінальних злочинів, пов’язаних із наживою під час Антитерористичної операції. Координатор Руху Маркіян Лубківський презентував його ще у вересні 2016 року.


– Пане Ігоре, які перші кроки зробить Рух «Справедливість» і Наливайченко у рамках представленої Антикорупційної платформи у боротьбі з такою живучою гідрою, як політична корупція.

– Нашим лідером уже подано до НАБУ заяву про злочин – політичну корупцію у Верховній Раді. Розглядаються заяви депутата Онищенка про політичне хабарництво під час голосування у Верховній Раді та інші випадки. Відповідна заява та матеріали 23 грудня цього року передані до ФБР США. Важливо, щоб випадки політичної корупції у таких масштабах було прискіпливо розслідувано, щоб співучасників цих злочинів було допитано, а головне, ті мільйони, які роздавали для голосування, купівлі голосів у Раді, купівлі депутатських мандатів, для підкупу ЦВК, були вилучені і повернуті у бюджет. Це принципова позиція Наливайченка та його команди.

– На відміну від інших українських політиків, які вважають обрання Дональда Трампа президентом Америки не зовсім сприятливим для України, Валентин Наливайченко навпаки розраховує на співпрацю. Що Ви думаєте з цього приводу?

– Думаю, тут питання потрібно ставити так: якщо Україна буде одним із серйозних гравців у всесвітній кампанії з викорінення корупції у владі – а 2017 рік вже визначений роком міжнародної боротьби з корупцією – ставлення до України буде позитивним. Якщо потуги всього народу, який терпить економічні негаразди, розуміючи необхідність проведення політики «все для фронту, все для перемоги», якщо смерті наших солдатів на передовій не будуть нівельовані тотальною корупцією у владних ешелонах, яка підриває репутацію держави у світі, ми можемо й надалі розраховувати на такого важливого союзника, як США. Крім цього, виведення бізнесу з тіні і подолання корупції, створення прозорих умов для підприємництва та захисту підприємців усуне ризики для інвесторів і, звичайно, буде позитивно оцінено й президентом Сполучених Штатів, який прийшов із бізнесу.

До того ж, Валентин Наливайченко мав ряд зустрічей з представниками майбутньої адміністрації Дональда Трампа, з якими обговорювалося продовження нашого стратегічного партнерства. Сенат і Конгрес США найбільше дратує відсутність покарання за корупційні злочини в Україні, і над цим треба найретельніше працювати. Тільки за цей рік українськими урядовцями, за інформацією американської сторони, було розкрадено понад 5 мільярдів доларів США. Ці гроші перебувають у конкретних офшорах, і ними оперують конкретні офіційні особи України. Тому необхідно налагодити обмін інформацією між нами й відповідними міжнародними структурами та домогтися серйозних міграційних обмежень для політиків, котрі мають власність за кордоном, якщо ті причетні до корупції.

На наше переконання, позиція Дональда Трампа щодо Росії буде досить жорсткою і як політика, і як бізнесмена, і як людини, яка вміє відстоювати свій економічний інтерес. Його позиція щодо всього світу буде прагматичною і предметною, він буде абсолютно проамериканським президентом, вибудовуючи Америку для американців. Координатор нашого руху «Справедливість», досвідчений дипломат Маркіян Лубківський вважає, що нам треба думати про те, чим Україна може зацікавити адміністрацію Трампа. І головним тут буде захист американського бізнесу в Україні та створення мінімальних ризиків для інвесторів.

– Як технічно Ви зможете боротися з корупцією на війні?


– Є низка законопроектів, які в рамках роботи Антикорупційної платформи необхідно негайно прийняти Верховною Радою. Для боротьби з корупцією під час війни нам слід використовувати міжнародний досвід. Наприклад, у Хорватії під час сербської агресії були прийняті закони про покарання за злочини щодо наживи і мародерства у військовий час, причому без терміну давності. До речі, закон, презентований Лубківським, про який я вже згадував, написаний на основі досвіду саме цієї країни. Наш Уряд має негайно зробити перший крок і оприлюднити список компаній, які торгують і постачають товари на тимчасово окуповані території.
 
Має розгорнутися реальна боротьба з контрабандою. Валентин Наливайченко заявив, що нас у цьому пообіцяла активно підтримати Атлантична рада, Республіканська і Демократична партії США. Про це ж говорить і секретар РНБО Олександр Турчинов, який вважає, що необхідно перекрити увесь вантажопотік через лінію розмежування на Донбасі. Крім того, країна-агресор витрачає великі кошти й зусилля на вербування людей, у тому числі і серед дипломатів. Коли СБУ очолював Наливайченко, з такими велася нещадна боротьба. Їм пред’являли підозри й заарештовували.

– Нині, коли Ви придивляєтеся до електорального потенціалу Буковини як обласний керівник Руху «Справедливість», скажіть, чому Ви прийшли саме у цю політичну силу?

– Сказати, що я придивляюся, буде невірним. Вважаю, що знаю свій рідний край, знаю, про що думають, за що переживають, чим живуть буковинці. Я народився у Герцаївському районі, вчився і жив у Чернівцях, навіть свого часу працював в облдержадміністрації, а тоді ситуація була екстремальною – небувалий паводок завдав серйозного економічного лиха багатьом населеним пунктам, зруйнував інфраструктуру кількох районів. Це були серйозні виклики, з якими тодішня помаранчева влада і помаранчева команда достойно впоралася. Пізніше я працював у Міністерстві агрополітики, коли його очолював міністр-реформатор Олексій Павленко, який не давав вибудовувати на цій структурі корупційні схеми. За що його тоді разом з міністрами-реформаторами, як-то Абромавичус, Яресько та іншими, усунули від посад.

Чому я є членом Руху Валентина Наливайченка – думаю, на це запитання відповів вище, коли перелічував наші політичні цілі. До того ж, я високої думки про нашого лідера, який на дипломатичній роботі, керуючи СБУ, щиро служив Україні. Переконаний, у нього серйозне політичне майбутнє. Знаю, що до нашої роботи в області долучатимуться активні, свідомі земляки, що в нас із кожним днем буде все більше симпатиків. А я зі свого боку намагатимуся бути максимально корисним для людей. Те, що так далі жити, як ми живемо, не можна, думаю, розуміють усі. І покласти край такому стану речей ми можемо тільки разом.

– Серед головних буковинських проблем, які, на Вашу думку, потребують першочергового вирішення?


– Проблеми буковинців тотожні з проблемами усіх українців, головними з яких є, як я вже казав, російська агресія і політична корупція. Але є проблеми і суто територіальні та специфічні. Це злочинне вирубування лісів у наших горах, бездумний забір гравію з наших річок, які, з одного боку, можуть призвести до екологічного лиха, а з другого боку є розкраданням спільних багатств громади. Іншою проблемою є відтік кваліфікованих кадрів через безробіття і низькі зарплати. Виїжджає найактивніша частина нашої громади, молодь. Чому буковинські дороги , чернівецькі вулиці – чи не найгірші в Україні, якщо навіть митниця перераховує на це кошти? А якої шкоди завдає контрабандний вивіз того ж лісу за кордон, контрабанда цигарок? Чому зрозуміле бажання наших людей жити краще завжди наражається на протидію владних інститутів, як це було, наприклад, з увезенням автомобілів на іноземних номерах? Навіщо переслідувати громадян, які працюють і не можуть доробитися, щоб пригнати собі авто через драконівські суми мита? Замість того, аби врегулювати конфлікт інтересів у спосіб, прийнятний і для держави, і для громадянина. Я, звичайно, буду активно працювати у цьому напрямку. У Верховній Раді є розумні люди, які пропонують встановити прийнятні тарифи для розмитнення таких автомобілів. Нам слід підштовхувати таку ініціативу.

Головними ж проблемами є низький рівень життя і повальне зубожіння наших людей, низький рівень правового захисту, утиски бізнесу, розбазарювання міських і районних земель між наближеними до влади.

Наш край завжди був цікавішим, заможнішим, талановитішим за сусідні області, і це все завдяки нашому національному різноманіттю, вдалому змішанню культур. Ми маємо кращих співаків, музикантів, наші люди наділені позитивною бізнесовою жилкою.

Важливо лише усунути перепони у Києві і тут, і тут, і там вижити корупціонерів із владних кабінетів. Роботи – непочатий край, тому я дуже сподіваюся сформувати команду справжніх однодумців.

Днями у мене народився син. Я дуже хочу, щоб він ріс у благополучній мирній Україні. Як всі батьки, я хочу переможного закінчення війни за нашу Гідність і Незалежність, миру і процвітання нашим дітям.

Через кілька днів Новий рік. Хтось на Буковині вже відсвяткував Різдво, хтось невдовзі святкуватиме. Бачите, які ми різні, і це добре.

Усім буковинцям бажаю щасливого Різдва і Нового року,
солодкої куті й багатого столу, веселої Маланки – найкращого спогаду нашого дитинства.
Щастя, здоров’я і віри у майбутнє! А воно у наших руках, і ми нікому не дозволимо його у нас забрати.

Галина КРАВЕЦЬ, для БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації