«Для створення якісних проектів потрібні зусилля – не думайте відразу про гроші», - засновник ГО «Вікімедіа Україна», активний редактор «Вікіпедії» Юрій Пероганич

ЕКСКЛЮЗИВ / 

Онлайн-енциклопедія «Вікіпедія» стала одним із головних довідково-інформаційних ресурсів. Побутує уже навіть напівжартівлива порада: «Жити потрібно так, щоби про тебе знала «Вікіпедія». Як працює цей потужний інформаційний механізм, яка його роль для України та як кожен зацікавлений читач може долучатися до команди редакторів «Вікіпедії» - про це кореспондент БукІнфо поспілкувався із засновником ГО «Вікімедіа Україна», активним редактором «Вікіпедії», генеральним директором Асоціації підприємств інформаційних технологій України Юрієм Пероганичем.

- Створення якісної інформації та її професійне поширення: що для цього потрібне?

- Якщо говорити про поширення професійної інформації, наприклад – пропагування української культури, утвердження мови в інформаційному просторі тощо – варто зрозуміти один момент: це доступне багатьом, але не всі мають можливість цим займатися. Поясню: є якісь елементарні потреби (на які потрібно заробити фінансові ресурси). І в частини людей фактично весь їх час іде на заробляння, відповідно – у системі їх інтересів питання культури буде не в пріоритеті, у них всі сили ідуть на заробляння. В питаннях культури (як і в багатьох інших галузях зараз) великий масив роботи здійснюють волонтери. Ось, до прикладу, багатьом відома українська вільна енциклопедія «Вікіпедія». У світі даний проект – своєрідна платформа змагань між націями за спроможність створити культурний продукт, українці за цим показником – 12-ті у світі. Аби фінансувати цей проект за державний кошт – хіба потрібно витратити увесь бюджет. Адже щодня у середньому відбувається 5000 редагувань статей – то скільки мало би бути редакторів у штаті? Потрібно зрозуміти одну важливу річ: якщо хочете, щоби ваша культура зберігалася, в історію вписувалися нові імена, а всі вагомі здобутки фіксувалися – цим треба займатися. І не думати відразу про вигоду – є такі речі, які робляться не за гроші.

- З якою інтенсивністю працює «Вікіпедія» і хто контролює інформацію, що додається користувачами?

- Якщо говорити про кількість статей, то їх всього зараз близько 650 тисяч, в день додається до 150 нових статей. Редакторами працює команда волонтерів, і переважно всі – на постійній основі, ця справа затягує. Чому? Бо в один момент приходить розуміння, що ти робиш щось таке, що буде не просто збережене в інформаційному просторі, воно доступне для перегляду практично по всьому світу – досить лише набрати назву статті у пошуковику. Це велика спокуса насправді – мати можливість створювати інформацію на професійному рівні. Хоча розуміємо, що з розвитком інформаційних технологій (в тому числі і соціальних мереж) інформаційна монополія зникла – іноді високоякісний блогер популярніший за газету обласного рівня. Але записи оновлюються і губляться у потоці інформації, а має бути щось таке, що запам’ятовується і залишається.

Насправді «Вікіпедію» редагує невелика кількість волонтерів: на 5000 читачів припадає один редактор. Світовий досвід цієї енциклопедії показує, що найактивнішими є ті народи, які змушені відстоювати свою культурну самобутність (каталонці до прикладу, баски).

- А як можна долучитися до створення статей і як обійти помітку біля створеної статті «неперевірена версія»?

- Створити нову статтю у «Вікіпедії» зараз можна і без реєстрації. Що для цього потрібно? Передусім упевнитися, що такої статті ще немає. Якщо немає – заповнюєте інформацією усі поля, що висвітлилися, і натискаєте кнопку «зберегти». Але в статті справді з’явиться помітка «неперевірена версія». Якщо вас ця помітка непокоїть і ви хочете отримати стабільну версію, потрібно звернутися до патрульних «Вікіпедії» - це команда перевірки. Для цього досить задати у пошуковику «Вікіпедія патрульні», вам видасть список з нікнеймами – можна звертатися до когось одного, або ж надсилати посилання з проханням прочитати вашу статтю відразу кільком. Шлях до написання повідомлення: «Обговорення» - «Ще» - «Додати тему». І редактором, і патрульним нашої енциклопедії стати насправді неважко – потрібні лише грамотність, бажання та обізнаність у тій темі, яку ви збираєтеся висвітлювати.

Одна з проблем, яка існує у «Вікіпедії» - інформаційний вандалізм, проте на кожен конкретний випадок ми намагаємося зреагувати максимально швидко, адже в такому випадку, коли зумисно нищаться матеріали сторонніми особами, досить відмінити редагування.

- Юрію Йосиповичу, як Ви прийшли у проект і чим на той момент керувалися?

- Спочатку я в 2004 році створив статтю, її витерли. В 2009 році я знову створив кілька статей про потужні підприємства країни (якими керували мої друзі),і коли дізнався, що статті знову кандидати на вилучення – мусів долучитися до обговорення. Адже друзям я розповів, що статті створені. Далі я дізнався базові правила, які не були мною дотримані на момент створення статей (посилання на незалежні джерела, а не на сайт організації, наприклад), а ще пізніше я захопився редагуванням – і цей вірус мене вразив, я і досі це не можу полишити. Через якийсь час я став ініціатором і засновником ГО «Вікімедіа Україна», яка є сестринським проектом. Працюючи в «Вікіпедії», я одного разу зрозумів просту річ: для мене краще не самому писати статті, а витрачати цей же час на залучення нових людей. Це спрацювало, але завдяки тим тренінгам, семінарам, які ми організували. Для створення важливих проектів потрібні зусилля – не думайте відразу про гроші. «Вікіпедія» не є шляхом для збагачення, але вона – потужний інструмент інформаційного розвитку країни. Адже у час розвитку електронної інформації – якщо в країни не буде якісної енциклопедії – про який прогрес може йтися?

Культурне волонтерство і зацікавленість у просуванні певної теми насправді мають рушійну силу. З розвитком інформаційних технологій з’являється чимраз ширший інструментарій на підтвердження цієї тези. Глобальні цілі даються малими кроками – підтвердженням цьому є енциклопедія «Вікіпедія», долучитися до команди якої можна справді просто, і вирішальними критеріями є, вочевидь, обізнаність та ентузіазм.

Розмовляла Іванна СТЕФ'ЮК, спеціально для БукІнфо (с)
Фото автора
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації