Віктор Сідляр: У політику я не йшов і не піду, бо на даний момент у нас немає політичних партій, а є "клуби за інтересами".

(Продовження)

- Давайте трохи поговоримо про нинішнє оточення президента. Знаєте, в народі жартують, що сьогодні Віктор Ющенко «працює Президентом України в Секретаріаті Віктора Балоги». Можливо, десь звідси ростуть ноги певного неприйняття дій Віктора Андрійовича, оскільки це асоціюють із зовсім іншою персоною…


- Це спеціально розроблена технологія з дискредитації Ющенка. Так як Медведчук не керував Кучмою, він боявся до нього у кабінет лишній раз зайти, так само Балога далеко не керує Ющенком. А технологія така: якщо не можна «вибити з сідла» головну особу, то тоді треба «вибити» оточення. Згадайте, хто б біля Ющенка не стояв – всі були погані! Скажу більше: Віктора Балогу я справді вважаю ефективним менеджером. Мені в ньому імпонує також те, що він не продається і не йде на дешеві компроміси, протягуючи певні кулуарні рішення. Він дає Ющенкові вірну, не викривлену інформацію про суспільні речі, а тому багато кому хочеться відлучити Балогу від нього. Ось ви питаєте за команду… Так згадайте, скільки людей в команді Ющенка помінялося? Скільком людям він допоміг зробити політичну кар’єру! Маленький приклад: хто знав Анатолія Гриценка до 2004 року? Вузьке коло інтелігентів. Ющенко його бере і робить Міністром оборони. Це ж Ющенко його підняв! І що тепер Анатолій Гриценко робить з Ющенком? Якщо тебе колись підняли, то ти повинен дякувати цій людині, як вчителю. Якщо ти, Гриценко, бачиш що зараз він щось не так робить – замовкни! Ти був у його команді! Ти не маєш його публічно опускати і застосовувати таку критику і ганьбу. Бо треба було пам’ятати, що до призначення Ющенка він був ніхто і звали його ніяк. Чому він ці питання не ставив, коли був Міністром оборони?

І таких прикладів, кого з людей Ющенко «витягнув» у новий політичний пласт, дуже багато. Ось дивіться, до мене на цій посаді (Гендиректора ТОВ «Машзавод», «БукІнфо») було ряд директорів. Ви чули, щоб я колись щось погане сказав на того ж Фотокакіса, з яким боровся, на того ж Зайцева чи на Колесника? Ні. Бо я вважаю, що завдяки всім їм я піднявся на цю посаду. Так, щось вони робили правильно, щось ні… Але треба казати так – давай я зроблю краще! Але ганьбити, вибачте…
От кажуть він проти Тимошенко. Але коли стосується сім’ї, то дивіться Ющенко навіть коли виник скандал з донькою і зятем Тимошенко, попросив не роздувати цю тему і не «натравлював» міліцію проти них. Він же поступає порядно, а проти нього таке починають!

- Вікторе Анатолійовичу! Ви активний учасник Помаранчевої революції, так само ваше підприємство одним з перших підтримало Віктора Ющенка, коли той був в опалі до Президента Кучми, і не було відомо, хто переможе на тих виборах. Тому ви маєте моральне право на власні публічні підсумки минулих років президентства Віктора Ющенка і свій прогноз на майбутні вибори, які, ймовірно, відбудуться у січні 2010 року.

- За роки керівництва Віктора Ющенка Україна зробила поступ не лише в духовній сфері. Багато зроблено й для економіки. Ось дивіться, зараз люди скаржаться на поганий стан. А поверніться півроку тому, що було з Україною? Все було нормально, поки не розпочалася ця фінансова криза… Я вам скажу більше, при всій моїй критичній позиції до уряду Януковича, такого як зараз при Тимошенко не було. Вона проводить не системну економічну політику.

Я справді бажаю успіху цьому урядові, тому, що це буде і мій успіх, як керівника підприємства. Але від голих гасел, все-таки, треба колись перейти до конкретної праці! Ось зараз всі скаржаться в країні, що немає коштів. Але я вам скажу, як бізнесмен. Гроші ніде не пропали – вони просто перемістилися з одного місця в інший бік. Їх ніхто не спалив! Треба просто знайти, де є ці місця, і зацікавити, щоб ці гроші прийшли у нашу економіку. Такого ж бути не може, щоб в одну мить зникли всі гроші. Ці гроші є на Близькому Сході, Саудівській Аравії, в Індії, у Європі. Треба вміти залучити ці гроші в українську економіку, і треба навчитись вигравати у конкурентній боротьбі за ці гроші.

- Цікаво, як ви визначаєте для себе поняття «економічна криза»? Як повний крах чи як початок нового економічного відродження?

- Для когось це може і криза. Але ми знаємо, що саме у такі кризові часи перереформовувалися фінансові ресурси і статки. Одні ставали біднішими, інші багатими. Одні нації ставали слабшими, інші піднімалися. Ось питання: як Україна з цього вийде? І саме такий чіткий план я бачу у Віктора Ющенка.

- А якщо його не оберуть на другий президентський термін? Погодьтеся, це більш ніж реально…

- Звісно, на другий президентський термін він може й не стане. Але якщо наша нація мудра, а я у це чомусь вірю, то коли прийде час вибору, вона дуже уважно подивиться і зробить правильний вибір. Знаєте, чому всі «травлять» Ющенка? Бо у нього не такі й малі шанси стати президентом на другий термін. Це колосальні шанси. Якби у нього не було шансів, ніхто б на нього не звертав увагу. А так усі політичні команди обрали об’єкт – один ворог Ющенко. Чому? Якщо він такий слабкий, залишіть його у спокої, бо він не конкурент. Але насправді він конкурент, бо має сильну волю і характер. Нехай ще пройде деякий час. Нехай люди трохи розберуться і побачать, що насправді було і що є. Вони побачать, що він декларував і що досягнув.

- Ви переконані, що у президента тут буде вже й так багато «плюсів»?

- Ну я розумію… так, він казав, що «бандитам тюрми». Але, як виявилося, що йому не було з ким цим бандитів садити! Команда розбіглася! А де було взяти іншу команду? Ми з на Майдані не лише за Ющенка кричали, але й за тих людей, які його тепер кинули. А це ж теж були лідери нації. Людська свідомість трохи відстає від свідомості лідера. На те вона й лідер, щоб бачити на кілька кроків у перед. Тому ми як нація повинні розрізнити – хто є лідер, а хто «мильна бульбашка». Якщо ми як нація це побачимо, тоді у нас є майбутнє. Якщо ні – то будуть увесь час нас, як холопів, дурити. Є багато націй, які віками не можуть вибратися із злиднів. А є такі, що живуть благополучно. Вони розуміють, хто до них прийшов. У них вища культура і політична свідомість. Це проблема росту.

- Опоненти Ющенка закидають йому великі прорахунки й у зовнішній політиці. Зокрема, повний провал у стосунках з Російською Федерацією. Ті ж газові перемовини, де він, нібито, повністю втратив ініціативу переговорного процесу…

- Про який провал ви говорите?! Та не втратив він ініціативу! Я вам скажу так: Україна по справжньому стала незалежною і з нами стали рахуватися лише за президентства Ющенка. Що значить втратив? Якщо ви васал, то, звісно, йдіть на поклон кожен раз і ведіть переговори десь у туалеті чи на вокзалі, як це було. А якщо ви рівноправний партнер, то ви відстоюйте свою точку зору. Рано чи пізно треба виростати з коротких штанів. Та само дорослішають діти. Спочатку батькове слово навіть не обговорюється. Але згодом проходить час, ти виростаєш і приходить момент, коли кажеш: «Сидіть, батьку, там де сидите, а у мене своє життя». Так само це стосується країни. Якщо ми незалежні, то повинні йти не в фарватері політики. Але ви мені скажіть, невже Крим це не наша територія? Чорноморський флот… Ну хто б дозволив на своїй території для чужих кораблів швендяти туди-сюди? Якби у ваші ворота постійно сусід їздив туди-сюди?!

Про газ. Так, ми перейшли на світові ціни. Це мало відбутися. Але ніхто нам не має права диктувати, як нам бути. Проблема мови, це наші внутрішні справи! Кожен російський політик вважав за необхідне приїхати у Крим і проголошувати антиукраїнські прокламації. Ви спробуйте приїхати в Москву і щось подібне заявити! Але ж на цих просторах живе багато українців, які також можуть мати претензії на ті землі. Але ж ми туди не їдемо, не агітуємо… То в чому прорахунки? У тому, що ми хочемо бути рівноправними? Так, це певна ломка взаємостосунків. У Росії на це працює цілий апарат, у нас працює «п’ята колона».

Про економіку теж нічого поганого не можу сказати. Між Україною і Росією товарообіг не впав. Наше підприємство легко заключає контракти з Російською Федерацією і таких підприємств десятки тисяч, які працюють з Росією. Якщо ж щось не виходить, то повірте, це не політична, а економічна складова. Розумієте, бізнес - це економічна вигода. Якщо ми запропонуємо нормальні умови і якість, то з нами будуть люди працювати. Не зможуть напряму – будуть шукати обхідні шляхи, щоб наш товар пішов туди, чи їхній до нас. Бізнес завжди знайде свою щілину, якщо це вигідно. Так, важливо мати добросусідські відносини будь з ким, але ці відносини мають бути рівноправними. Але якщо ваш сусід «буйний» і весь час вас повчає, то краще побудувати з таким високий паркан. Правду кажуть: хочеш мати гарні стосунки з сусідом – май хорошу огорожу. Будете зустрічатися на нейтральній території і пити «сто грам».

- Пане Вікторе! Цікаво як ви ставитеся до політичного потенціалу нашого земляка Арсенія Яценюка? Багато хто пророкує йому наступне президентство в країні…


- Арсенія Петровича я знаю лише з кращої сторони. Я йому бажаю успіху. А які його перспективи… Скільки цих перспектив рухнуло, так, на жаль, і не опершись на ноги. Яценюк наш земляк, він справді молодий і перспективний, але я вам сказав за свої політичні уподобання. Якщо Віктор Ющенко буде балотуватися на наступний термін, я підтримуватиму його. Коли він прийме якесь інше рішення, не дай Бог, тоді я також прийматиму для себе інші рішення, як громадянин цієї країни.

- Мені зрозуміла ваша позиція. Тепер хочу перейти від великої політики, до справ місцевих, більш приземлених. Нашим читачам цікаво, чому ви так наполегливо уникаєте політики, депутатства? Адже зараз це так популярно… Всім очевидно, що ви свідомо дистанціювалися від цього процесу. Чому?


- Я нічого нового вам не скажу. В політику я не йшов і не піду. Тому, що на даний момент у нас політичних партій немає. Це «клуби за інтересами». Сама нормальна людина, яка потрапляє у цей клан, змушена потім грати за їхніми правилами. Ну візьміть наших депутатів. Коли ще була мажоритарна система, то кожна людина (депутат) ще щось могли сказати. А тепер, коли навкруги одні лише партійні бренди… Партій немає, це, вибачте, компанії за інтересами. І там один лідер керує всіма і ставить всіх, не буду казати як… Ідеологічних партій поки немає, ніхто не бореться за ідеологією. Вся суть зводиться до одного: дорватися до влади, наобіцяти людям, потім всіх обманути і знову перед новими виборами обіцяти…

- А «Наша Україна» належить до цих партій? Її зараз очолює президент.

- Так само і «Наша Україна». Вона має ті самі проблеми. Бо туди прийшли люди кон’юнктурні. Туди пішли не заради ідеї, а заради посади. А в партію чи політику треба йти для того, щоби щось і їй дати, а не лише взяти. От Степан Бандера хотів посад чи ділити майно? Чи може він жертвував собою, хотів щось залишити від себе для нації?

- Яку оцінку ви можете дати нинішньому керівництву міста і області?

- Я не хочу цього коментувати. Нехай цю оцінку дають люди. Я живу в цій області, за неї переживаю, допомагаю чим можу.

- Як на сьогодні складається ситуація навколо побудови вашого житлового містечка, яке ви намагалися побудувати на землях, що належать заводу, однак цьому всіляко противилася Чернівецька міськрада?

- Нам досі не дали дозволу на будівництво, хоча ми виграли всі суди у цьому процесі. Суди зобов’язали міську раду дати нам дозвіл, але вона не виконує рішення суду і на це немає управи. А зараз це, бачу, не варто будоражити. У нових, тобто теперішніх економічних умовах, ця можливість, фактично, втрачена. Зараз житло так рухне, що нам буде дешевше купити готові квартири, ніж будувати. Прогнозую, що незабаром станеться обвал цін на землю і нерухомість. Це мій прогноз.

Багато хто в місті понабирав землі, плата за землю значно виросла, і тепер не знають, що з цією землею робити. Зараз переглядатимуть земельні тарифи, у Чернівцях ця тема бурлить. Ми ж, на відміну, хотіли на своїй землі побудувати житловий комплекс, але нам не дали.

- Дякую за розмову. Бажаю успіху!


Інтерв’ю взяв Сергій ЗАРАЙСЬКИЙ,
власний кореспондент УНІАН у Чернівцях

Фото S.Z. з архіву «БукІнфо»


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації