Дністровська ГАЕС: Правда і блеф Семена Ізраїлєвіча, або чому Тигрюля втратила перед виборами совість і пам’ять…

ПОЛІТИЧНА АМНЕЗІЯ / А ви знаєте, що наш прославлений і Заслужений енергетик України голова правління компанії Укргідроенерго Семен Ізраїлевич Поташник, котрий отримав з рук попереднього Президента України  найвище звання Герой України і золоту Зірку Героя, виявляється, «таки любит повздорить»?

Ой, а не даремно крутилася кілька останніх відвідин Буковини, із зальотом (тобто гелікоптером) на Дністровську ГАЕС наша «ледя Ю». І точно! Включаю 14 січня близько обіду телевізор на 5 каналі і вухам своїм не вірю: у центральному телеефірі наша Тигрюля всі заслуги з продовження фінансування по запуску першого агрегату Дністровської ГАЕС і загалом вирішення питання з фінансування стратегічно важливого об’єкту не лише для України, а й для Східної Європи скромно взяла на себе. Семен Поташник «красіво з намьокамі пєрєдал» ці заслуги до рук прем’єрші. Тим хто розуміє, не страшно було дивитися проплачену біло-сердешною гвардією постановку, де вряди-годи, як блазень маявся голова Сокирянської райради Вася Козак. Але ж не всі розуміють сучасну політичну клЯсику…

Звісно, що Семен Ізраїлєвіч не був би самим собою, якби у прямому ефірі, не залишив малопомітної стежинки для свого можливого відступу. «Ну вдруг Юля нє побєдіт, а? А с чєм чорт нє шутіт?» - подумав наш Герой, і придумав класну фразу, що «дякує всім без виключення гілкам влади, але особливо Юлії Володимирівні Тимошенко». Юля не була б Тиглюлею, якби скромно не опустила очі і прийняла цей солодкий словоспів виключно у свої об(о)ійми.

Подивився я це все дійство і вирішив, поки пам’ять не зрадила, написати кілька слів для читачів БукІнфо, щоби вони, бува, не подумали, що передвиборче телевізійне шоу нашої прем’єрші може інколи нести зерно правди. Бо якщо називати речі своїми іменами - будівництво Дністровської ГАЕС втілюється і продовжується завдяки вчасному втручанню саме Віктора Ющенка!

Сьогодні, коли успішно здійснюється будівництво Дністровської ГАЕС на Буковині, з'являється багато бажаючих перерізати «червону стрічку» і запустити в дію цю «будову століття». Дехто в передвиборній істерії, маніпулюючи громадською думкою, на всю країну заявляє про успішний запуск найпотужнішої в Європі Дністровської ГАЕС, не оминаючи спроби записати це собі в актив, водночас оминаючи той факт, що насправді нічого ще не запущено, а лише виконано перший етап на першому з 7 гідроагрегатів. Нагадаю: проект станції розроблений у 1984 році, будівництво основних споруд ведеться з 1988 року. Проектна потужність станції у турбінному режимі складає 2268 МВт, у насосному режимі - ЗОЮ МВт (сім гідроагрегатів по 324 МВт).

Дністровська ГАЕС запроектована для вирішення завдань покриття 25-30% перемінної частини навантажень об'єднаної енергосистеми України. Впродовж тривалого часу будівництво ГАЕС було призупинено, і лише після втручання Президента Віктора Ющенка роботи на цьому об'єкті були продовжені.

Кілька офіційних штрихів до цього твердження. Ще 31 липня 2007 року прес-служба Президента України Віктора Ющенка повідомляла, що Кабінет Міністрів і Фонд державного майна низкою останніх рішень щодо розпоряджання державним майном стратегічного значення фактично порушили засади державної політики у сфері енергетичної безпеки, визначені на засіданні Ради національної безпеки і оборони 9 грудня 2005 року і введені в дію відповідним Указом Президента України. Зокрема, заступник секретаря РНБО звернув увагу на розпорядження уряду (№ 410-р від 13 червня 2007 року), відповідно до якого будівництво стратегічно важливого об'єкта - Дністровської гідроакумулюючої станції, в яку вже вкладено 1,5 млрд. гривень - передано від державної компанії «Укргідроенерго» до ВАТ «Дністровська ГАЕС». Заступник Секретаря РНБО відзначав, що таким чином «створено додатковий механізм позаприватизаційного відчуження держмайна» і «виконавча влада ігнорує визначені на вищому керівному рівні основні напрямки державної політики у сфері енергетичної безпеки України».

19 липня 2008 року Президент України Віктор Ющенко відвідав Дністровську гідроакумулюючу електростанцію і ознайомився з ходом будівництва на Дністровській ГАЕС, зокрема, завершенням спорудження першого гідроагрегату станції. В.Ющенко наголосив, що Кабінет Міністрів має опрацювати питання дання державних гарантій для отримання кредиту ДГАЕС від Світового банку на суму 500 млн. грн. на завершення будівництва першого гідроагрегату до 1 грудня 2008 року. Глава держави відзначив важливість своєчасного фінансування усіх етапів будівництва першого гідроагрегату Дністровської ГАЕС, кільки він має забезпечувати стабільність роботи всієї енергетичної системи України, створювати її частотний та аварійний баланси та регулювати потужність енергосистеми нашої держави.

Вже через кілька днів, 24 липня 2008 року, як зазначено на офіційному сайті Президента, Віктор Ющенко під час щоквартальної прес - конференції заявив: «Ми вже рік говоримо про енергетичну політику і формування більш незалежної енергетичної національної політики. У цьому контексті я бачу кілька об'єктів, які треба забезпечити фінансуванням або фінансовими гарантіями в бюджеті 2008 року. На перше місце я ставив би завершення будівництва першої черги Дністровської ГАЕС. Хотів би ще раз сказати вам: у Європі є сім ГАЕС, найбільш потужна будується в Україні. Це Дністровська ГАЕС, яка збудована приблизно на 85-87%, якщо ми говоримо про першу чергу. Якщо і говоримо про потужність ГАЕС, вона нам замінює будівництво ох нових ядерних блоків. Це найбільш унікальна гідроакумулююча станція, яка є сьогодні на європейському континенті». «Ми повинні досягати енергетичної самоспроможності. Тому цей об'єкт, у якому замішані колосальні приватні інтереси, які я переконаний, у ближчі кілька тижнів, ми відметемо. І там буде присутність виключно держави, там буде стояти виключно державна монополія, тому що йдеться не тільки про генерацію, йдеться про унікальну регуляторну функцію, яка стосується всього ринку. І цю функцію, на моє глибоке переконання, повинні робити не приватні особи, а держава. У цьому її місія».

Так ось, повертатиму пам’ять нашому прем’єрові цитуванням офіційних документів:


УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 1863/2005

Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 9 грудня 2005 року «Про стан енергетичної безпеки України та основні засади державної політики у сфері її забезпечення»

Відповідно до статті 107 Конституції України постановляю:

Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 9 грудня 2005 року «Про стан енергетичної безпеки України та основні засади державної політики у сфері її забезпечення».

У зв'язку з рішенням Ради національної безпеки і оборони України:

1. Схвалити Основні напрями державної політики у сфері забезпечення енергетичної безпеки України (додаються).

2. Визначити пріоритетними завданнями державної політики у сфері забезпечення енергетичної безпеки України: (…)

7) добудову Дністровської та Ташлицької гідроакумулюючих станцій;

(…) 3. Кабінету Міністрів України:
1) забезпечити за участю Національної академії наук України доопрацювання проекту Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, передбачивши впровадження енергозберігаючої моделі економіки, варіанти її реалізації залежно від темпів економічного зростання, фінансових можливостей держави та змін у зовнішньоекономічній кон'юнктурі, та подати його на розгляд до 1 червня 2006 року;

(…) 13. Затвердити План заходів щодо забезпечення енергетичної безпеки України (додається).

(…) 15. Контроль за виконанням цього Указу покласти на Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

 

Президент України Віктор ЮЩЕНКО
27 грудня 2005 року


Йдемо далі.


ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 27 грудня 2005 року № 1863/2005

ПЛАН
заходів щодо забезпечення енергетичної безпеки України

(…) 3. У галузі електроенергетики:

пункт 8) введення в експлуатацію на Дністровській гідроакумулюючій електростанції гідроагрегата потужністю 324 Мвт;
Міністерство палива та енергетики України, НАК «Енергетична компанія України» спільно з ВАТ «Укргідроенерго»

Термін – протягом 2007 року (!!!)

(…) пункт 11) будівництво повітряної лінії електропередачі Дністровська гідроакумулюча електрична станція – Бар напругою 330 кв;

Глава Секретаріату Президента України О. РИБАЧУК


Як кажуть у такому випадку – без слів… Так, так, панове. «Розпіарений» перед виборами, в акурат на День енергетика 22 грудня 2009 року, пуск першого гідроагрегату Дністровської ГАЕС за участю прем‘єр-міністра Юлії Тимошенко мав відбутися ще у 2007 році, за час її першого прем’єрства. Але ж тоді у неї такого стимулу і бажання фінансувати, чомусь, не виникало! Попри Укази Ющенка та рішення РНБОУ. Але тепер яка шалена активність! Тепер на пуск першого агрегату наша підприємлива прем’єрша "чомусь" (?!) аж у Новодністровськ привезла із собою побратима-бютівця мільярдера Костю Жеваго. Цікаво, може для того, щоби той мав можливість  особисто окинути своїм господарчим оком «майбутній об’єкт приватизації», якщо наша Тигрюля (не дай Бог) надіне на голову шапку Мономаха?


* * * * *

Цього дня, 14 січня, у прямому ефірі Чернівецького обласного радіо про ці всі речі з обуренням дій Тимошенко також нагадав слухачам голова Чернівецької облдержадміністрації Володимир Куліш. Він, до речі, повідомив цікаву річ – виявляється, що у липні 2008 року, за дорученням Президента Віктора Ющенка він був у Києві співголовою на засіданні РНБОУ спільно з колишнім представником Президента України на Чорнобильській АЕС, новопризначеним заступником секретаря РНБОУ Сергієм Парашиним. Тема засідання стосувалася якраз добудови Дністровської ГАЕС і додаткових завдань Уряду у цьому напрямку. Але як я вже написав, у нашої прем-ЮЛІ тоді були зовсім інші плани…

 


Андрій ПОДІЛЬСЬКИЙ, БукІнфо (с)
Фото з архіву сайту


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації