В’ячеслав ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ: «Економіку руйнує некомпетентність, корупція і безвідповідальність усіх гілок влади»

АКТУАЛЬНО /


Боротьба з коронавірусом веде нас з однієї пастки в іншу. Будемо чесними: з карантину ми вийдемо, як мовиться, голими і босими, без грошей, а багато хто – без роботи і без засобів для прожиття. Чекати допомоги від соціальних фондів марно – їх і раніше не було чим наповнювати. Обміліють місцеві бюджети, які вимушені виділяти незаплановані значні кошти на протиепідемічні заходи.


Буковина завжди була дотаційною Але ми знали, що у разі непередбачуваних подій виручать трансфери з державного бюджету. Тепер кожен регіон країни виживатиме як зможе, в залежності від того, як спрацює вціліла місцева промисловість.
 

У цей складний час робота місцевої влади зводиться до інформування населення про ситуацію з коронавірусом, до закликів самоізолюватися та повсюдно носити медичні маски.


Про економіку області та проблеми, які слід негайно вирішувати, – розмова з керівником чернівецької виробничої компанії «Техно», заслуженим працівником промисловості України В’ячеславом ДОБРОВОЛЬСЬКИМ.

В офісі, у спокійній обстановці, В’ячеслава Івановича застати неможливо – він весь у виробничих справах, бізнесових зустрічах. Тому інтерв’ю довелося записувати через телефонну розмову, буквально з коліс, поки керівник «Техно» випробовував на міцність нерви в автомобільних пробках, переважно київських (звідти і фото). Дорожні затори, де люди вимушені гаяти чимало часу, також є ознакою неспроможності влади навести порядок навіть в елементарних життєвих ситуаціях.

- В’ячеславе Івановичу, податки і зарплати фактично заморожені, оскільки виробництво і торгівля зупинені через жорсткий карантин. Водночас профілактика і лікування COVID-19 потребує значних коштів – бюджетних і приватних. Який вихід з цього замкненого кола?

- Карантин не вічний. Підприємства запрацюють. Але не всі і не в повному обсязі. Вихід з пост-коронавірусної кризи буде важким для усіх. Ні в державі, ні у нас в області для економіки і соціальних програм немає «подушки безпеки». Політики разом з олігархами знищували її усі 30 років незалежності України.

«Техно» – експортоорієнтована виробнича компанія. Ми і до епідемії, що спричинила ще й економічну кризу, відчували проблеми з реалізацією продукції на європейських ринках через штучно стримуваний владою валютний курс, який не дозволяв виконувати валютні контракти в повному обсязі та укладати нові.

Бездарне керівництво Національного банку ніби не знає азів економіки та фінансової політики. Адже планова інфляція тільки пожвавлює експорт продукції, який необхідний, бо внутрішній ринок у нас мало об’ємний. А це – валютні надходження в державний бюджет з усіма іншими позитивами для країни. Я криком кричав на всіх рівнях у Києві, що не можна тримати низький валютний курс. Але можновладці вирішували особисті бізнесові питання, намагаючись збагатитися шляхом продажу через офшори своїм же закордонним партнерам державних цінних паперів під нечувані у світі відсотки. В результаті полягла вся експортоорієнтована промисловість України, яку зараз важко відновити.

Чого нам чекати від валютного курсу в майбутньому, коли доведеться ці папери викуповувати назад? От тоді у нас буде найсильніший економічний вірус за всю новітню історію України. З двох одне: або державою усі ці роки керували і зараз керують некомпетентні чиновники, або це спланована змова на знищення України.

- Повернемось до області та вашого підприємства. Як зараз виживає ваша виробнича компанія?

- До економічних негараздів додалася пандемія. Цехи закриті – карантин. «Техно», як і інші підприємства області і країни, відправило працівників в оплачувану відпустку зі збереженням робочих місць. Але наші фінансові резерви не безмежні.

В Сполучених Штатах на біржу праці протягом одного тижня звернулося 3,5 мільйони робітників. Уряд Трампа виділив 2 трильйони доларів для підтримки бізнесу. У мене багато друзів, бізнес партнерів в США. Вони кажуть, що від уряду уже почали надходити кошти на розрахункові рахунки підприємств для підтримки товаровиробників за затвердженою владою формою заявки. Але про це детально в іншій розмові. Ви будете вражені і здивовані.

Нас чекає вибух безробіття. Тим більше, що в Україну повернулося багато заробітчан, які працювали за кордоном, а сюди надсилали гроші. Тепер вони без роботи і без грошей. Уже зараз 2 мільйони українців опинилися взагалі без зарплати.

Ми готові до таких соціальних викликів? Ні. Як виживати людям, підприємствам, цілим галузям, чим наповнювати бюджети в умовах неминучого обвалу економічно-фінансового сектору? На ці життєво важливі для країни питання у державної влади та місцевої відповіді не було і немає.

Оптимальний вихід з ситуації або хоча б сценарій, як здолати кризу з найменшими втратами, мали б вказати фахівці з державотворення, але їх залишилося одиниці. Та й тих влада не чує. Або отримує команду не чути від зовнішніх та внутрішніх «диригентів».

Особисто я до влади за допомогою і преференціями ніколи не звертався, у відповідь мав лише шалений тиск контролюючих і фіскальних органів. Але у часи важких випробувань ми все ж хотіли б сподіватися на владу та керівників держави, на їхні мудрі і виважені рішення щодо вітчизняного товаровиробника. Адже ми усі розуміємо – нема національного товаровиробника, сільгоспвиробника – немає науки, медицини, армії, немає держави. Це відомо школярам початкових класів. Система державного управління повинна спрацювати бездоганно, бо на неї покладено захист громадян і захист України в цілому.

Нинішні проблеми вимагають реальних швидких рішень, а не тільки розмов про карантин.

Зрозуміло, що розвиток національного товаровиробника, нашої економіки не дуже схвалює світова спільнота, бо ми станемо потужними конкурентами. Але, на жаль, у нас цього ніхто не розуміє.

Сьогодні взагалі нема кому братися за економіку. Вся країна, Буковина зокрема живе коронавірусом і прийдешніми виборами. На нинішніх керівників держави надії усе менше, зважаючи на їхні непрофесійні рішення, особливо кадрові.

- Чому так?

- Тому що у нас спотворена система влади усіх її гілок. У владні кабінети за партійними квотами заводять некомпетентних представників олігархічного, політичного класу винятково для лобіювання інтересів їхніх ватажків. А також, як показує досвід останніх п’яти років, і впливових зовнішніх фінансових структур, чиїх представників ми зараз ніжно називаємо соросятами і відносимо до них також команду 95-го кварталу. А ми усі, що не кажіть, таки мали велику надію на президента Зеленського.

Ці горе-політики створили таку виборчу систему у ради всіх рівнів, що проста дієва людина, справжній лідер, який здатен щось змінити в країні на краще, не може потрапити в політику і у владу. Бо не хоче кланятися партійному царьку, місцевому або вищого рівня, щоб опинитися у партійному виборчому списку і за ним пройти у ради.

Погодьтеся, що справжніх лідерів суспільство само повинно запрошувати у політику, а не вони мають принижуватись на виборчих кампаніях перед усілякими партійними бонзами. Переконаний, нас врятує тільки мажоритарна система виборів, коли незалежний політик буде відстоювати інтереси своїх виборців і перед ними звітуватиме про свою роботу. Має бути прийнятий дієвий закон про вибори.

Щодо конкретно Буковини, то вважаю, що саме некомпетентність та безвідповідальність влади – основна причина стабільного погіршення економіки області. Минулого року наші промислові підприємства зменшили реалізацію продукції більш ніж на 12%, порівняно з 2018 роком. Усі галузі демонстрували згортання виробництва продукції разом з падінням обороту роздрібної торгівлі. На третину впали обсяги виконаних будівельних робіт. Соціально-економічні показники-2020 будуть взагалі вбивчими.

- З чого потрібно розпочати владі, щоб подолати економічні проблеми?

- З конструктивного покрокового плану розвитку аграрної, харчової промисловості. А експортоорієнтовані виробництва взагалі мають бути на особливому контролі уряду, міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Натомість, приміром, у нас в області з року у рік переписують зі стелі і затверджують відірвану від життя Стратегію розвитку буковинського краю. Знаю, що влада збирала наради, круглі столи з обговорення ситуацій в певних галузях. Зокрема щодо туризму, який ніби здатен врятувати нашу економіку. Нинішня пандемія і цілком вмотивований острах майбутніх епідемій змушує забути про туризм як основу добробуту буковинців. На жаль, на рівні пустопорожніх розмов залишилися зустрічі влади з лісівниками і деревопереробниками області. Ми, виробничники, втратили усілякі надії отримати від влади конструктивні виважені рішення.

В силу різкого падіння купівельної спроможності наших людей поглиблюється занепад торгівлі. А саме від неї з області поступають до зведеного бюджету чи не найбільші надходження від усіх галузей народного господарства. А ще – з бюджетної сфери, з податку на додану вартість, тобто із зарплат держслужбовців і до них прирівняних.

Про які видатки з місцевих скарбниць ми взагалі можемо говорити, якщо у нас в області податкові надходження від бюджетної сфери становлять 29,8% (1 524,9 млн. грн.), від промисловості – 10,8% (550,8 млн. грн.), а від торгівлі – 9,4% (481,1 млн. грн.).

Можете собі уявити, які у нас будуть зараз місцеві бюджети і як вони фінансуватимуть соціальні програми?

Мене дуже дивує, що влада усіх рівнів протягом останніх 15 років планує дохідну частину бюджету від митниці і радіє, що митники забезпечують третину доходів держави (хоча це тільки видима їх частина). Це все одно, що лікувати онкохворих морфієм. Ази економіки: якщо митниця сплачує великі податки в держбюджет, то це означає одне – ми розпродуємо державу. Митниця повинна забезпечувати регулювання потоків товарів, згідно законів України, та збирати експортне та імпортне мито. Для цього вона й існує. Але у нас безліч підприємців підтвердять, і «Техно» у тому числі, що через спотворену митну політику неможливо завести обладнання для розвитку виробництва, інші необхідні групи товарів. От і зараз надходить інформація, що на митних постах стоять життєво потрібні в лікарнях апарати штучної вентиляції легень, бо їх не можуть розмитнити.

- Народні депутати ухвалили запропонований урядом пакет законодавчих змін, щоб підтримати українців і вітчизняний бізнес під час боротьби з коронавірусною епідемією. Це справді допоможе?

- Влада оголосила своїм пріоритетом підтримку і збереження бізнесу, обіцяючи певні пільги. Я ще не ознайомлений з порядком надання такої допомоги. Інші країни надають суб’єктам реального сектору економіки безповоротну фінансову допомогу, безвідсоткові кредити, звільняють бізнес від частини податків. У нас же великим антикризовим досягненням вважають продовження на кілька місяців мораторію на проведення планових неподаткових перевірок.

Погоджуюсь з висновками провідних незалежних експертів країни, що нас очікує значне падіння ВВП і значне безробіття. Тому зараз для країни головне – не втратити робочі місця, найперше у виробничому секторі, вберегти від краху підприємства. Для цього варто звільнити бізнес від податків на зарплату і на соціальні відрахування.

Водночас місцевій владі потрібно планувати видатки без будь-яких благ на своє утримання, спрямовувати їх не на купівлю собі елітних автомобілів, а на підтримку підприємств, які забезпечать людей роботою, бюджети – податками.

Будучи депутатом Чернівецької обласної ради минулого скликання, всіляко допомагав малому та середньому бізнесу (а він є основою життєдіяльності Буковини) з отримання гірничого відводу, з інвестиційної діяльності. Але стикався з ситуацією, для мене цілковито неприйнятною, коли депутати, держслужбовці свідомо перешкоджали бізнесу своїми діями і рішеннями. Мені було дивно, як можна так безвідповідально поводити себе щодо виробничників, які своєю працею забезпечують сплату податків усіх рівнів.

Хоч зараз готовий долучитися до команди фахівців з написання конструктивного плану розвитку України, за усіма галузями економіки.

Маю багато друзів, колег в уряді, у Верховній раді. Пропоную їм цікаві законопроекти, прийняття яких в модному для них турборежимі дасть можливість налагодити виробництво експортної продукції, щоб Україна конкурувала на світових ринках. Тоді наша держава отримуватиме валюту не від МВФ, до якого ми завжди звертаємося з простягнутою рукою, а від промислових підприємств, які виробляють експортоспроможну продукцію. Наслідки нинішні економічної кризи були б для нас не такими болючими.

Вдумайтеся, протягом 25 років наша промисловість отримувала кредити під грабіжницькі 15-25% річних. Це ж який треба мати прибуток від діяльності, щоб погашати такі великі відсотки?! Цим цілеспрямовано нищили малий та середній бізнес, сільське господарство. Під такі відсотки неможливо розвиватись. Виживали тільки олігархи, які приватизували прибуткові державні підприємства, під себе писали закони і отримували дотації з держбюджету. До речі, вони формували бюджет, а також перекривали його дефіцит завжди за рахунок зовнішніх запозичень, забороняючи своїми недолугими законами та нормативними актами іншим конкурентним підприємствам здійснювати інвестиційну діяльність в України.

- Шкода, що у цей важкий час паралізована представницька влада краю в особі Чернівецької обласної ради.

- Хто сказав, що робота обласної ради паралізована? З якої причини? Є аж два заступники голови облради, на місці виконавчий апарат, постійні профільні комісії. Вони отримують в повному обсязі зарплату. Ніщо не заважає депутатам обласної ради виконувати свій обов’язок перед буковинцями, вирішувати нагальні соціально-економічні проблеми. От тільки питання, чим вони реально можуть допомогти Буковині і буковинцям при тотальній корупції і безвідповідальності.

І наостанок. У державі карантин, вся промисловість зупинена, окрім кількох галузей, та й ті працюють не на повну потужність. Робітники у відпустках, багато хто за свій рахунок чи взагалі звільнився. При цьому чиновники, подивіться, – усі на посадах, ніхто не звільнений. Що вони роблять, ким керують? Це говорить про те, що і до карантинного буму, і після нього у нас в країні не цінують тих, хто сплачує податки, формує внутрішній валовий продукт і на кому тримається Україна. Цю ситуацію треба змінювати.

ДОВІДКОВО:

Виробнича компанія «Техно» розпочала діяльність 32 роки тому. За цей час на пустирях збудовано понад 16 тисяч квадратних метрів промислових площ, оснащених сучасним обладнанням і європейськими технологіями.
 
Сьогодні «Техно» – це 6 різнопрофільних підприємств, які забезпечують роботою на даний час близько 600 працівників (раніше їх було більше тисячі) у деревопереробній, металообробній, будівельній, транспортній сфері, випуску пластмасових виробів та будівельних матеріалів. Укладено багато міжнародних контрактів, але сьогодні їх виконання під великим питанням з огляду на зовнішні та внутрішні негативні чинники. Експортує продукцію до країн Євросоюзу, чим забезпечує валютні надходження в бюджет держави.

Розмову записала
Світлана ІСАЧЕНКО 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації