Місце загибелі Тараса Бульби може бути неподалік Новодністровська. Зникаючі села

НЕВІДОМА ІСТОРІЯ / 

Всім нам добре відомо, що історія – це наука, яка вивчає минуле людства, покладаючись при цьому на письмові та матеріальні свідчення минулих подій. Із усіх відомих історичних «фактів» лише незначна кількість може бути повною мірою перевірена і підтверджена. Більшість науковців, які займаються вивченням історичних документів, погоджуються, що сучасний погляд на життя в той чи інший спосіб впливає на нашу інтерпретацію та бачення минулого. Тому на одну й ту саму історичну подію може існувати декілька різних точок зору, кожна з яких є по-своєму цінною.


Ось і 10 червня наші журналісти вирушили до села Нагоряни Могилів-Подільського району Вінницької області (від Новодністровська це близько 30 км), аби почути про одну із версій загибелі історичного персонажу Тараса Бульби.

Нагоряни — село в Україні, в Могилів-Подільському районі Вінницької області. Населення становить 351 особу. Поблизу села знаходяться Нагорянські печери та ботанічний заказник місцевого значення Нагорянський. На річці Дністер в районі села розташована Дністровська ГЕС-2. Нагоря́нські пече́ри — геологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Мальовничий скельний вихід на поверхню вапняків крейдяного віку з карстовими печерами на лівому березі р. Дністер. Площа 1 га. Природоохоронний статус — з 1969 року (рішення облвиконкому від 30.07.1969 р. № 441 та від 29.08.1984 № 371). Перебуває у віданні держгоспу «Дністер».
 
Нагорянські печери належать до епохи середнього і верхнього палеоліту. В скелі видовбані отвори різних розмірів, за версією дослідників, у них проживали неандертальці. У центральній частині скелі розташована печера, в якій проводилися народні збори, а також зароджувалася сім’я екзогамія типу пуналуа (punalua). Крім того, на території печер знаходився монастир, який став козацьким осередком. За свідченнями істориків, Нагорянські печери — місце збору Гайдамаків. На стінах скелі є зображення козака. Автором цієї роботи став один із монахів монастиря. На скелях зображено найдавніше в світі малюнкове письмо — піктограмне (40 тис. років тому). Про це пише Вікіпедія

Тож погожого недільного ранку, взявши до рук відеокамеру, провідника-оповідача Ігоря Швеця з міста Сокиряни, який свого часу поглиблено вивчав історію (закінчив історичний факультет ЧНУ ім.Ю Федьковича) та Валентина Марполя з міста Новодністровськ, який в своїй юності багато разів був в цих місцях, ми вирушили до села Нагоряни. Пан Ігор радо погодився озвучити свою версію щодо того, що саме тут могла відбутися загибель історичного персонажу Тараса Бульби, наводячи досить змістовні докази.

І поки підіймалися мальовничими схилами до скелястих печер, щоб побачити на власні очі цей самий вирізьблений малюнок козака, неможливо було не зупинятися на кожному кроці, аби подивитися навкруги, адже направду природа тут чарує. А от коли перебуваєш уже у самій печері, то просто перехоплює дух. Ти розумієш, що торкаєшся руками прадавньої історії, і нібито відчуваєш і наповнюєшся тією енергетикою, яка панувала тут декілька століть тому.

Вже піднявшись на саму верхівку гори враження змінились на дещо реалістичні і досить сумні. На вершині скелі, де знаходяться Нагорянські Печери, розляглося невеличке село Нагоряни. Раніше тут проживало близько 400 людей, на сьогодні ця кількість становить лише 130!

Минаючи закинуті хати, де раніше жили люди, приходить чітке усвідомлення того, що села в Україні зникають з лиця землі. Пошуки прадавньої історії вивели нас у історію майбутнього нашої країни. Неможливо підібрати потрібних слів для того, щоб описати ті відчуття, які власне проживаєш від побаченого. Лише переглянувши відеосюжет ви зможете оцінити реальність того, що відбувається на сьогодні з нашою країною. 
 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації