ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Дивись:
 НОВИНИ
 СПОРТ
 ІНТЕРВ'Ю
 ПЕРСОНАЛІЇ
 АНАЛІТИКА
 ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ
 КРИМІНАЛ
 ШОУ-БІЗНЕС
 НАУКА
 ІСТОРІЯ
 ПОЛІТИКА
 СКАНДАЛИ
 ЦІКАВИНКИ
 ТЕХНОЛОГІЇ
 БІЗНЕС
 КУЛЬТУРА
 ЗДОРОВ'Я
 НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ
 ПРЕС-ОГЛЯД
 ЧЕРНІВЦІ
 ЕКОНОМІКА
 ОСВІТА
 ЕКОЛОГІЯ
 МАС-МЕДІА
 РЕЛІГІЯ
 МІЖНАРОДНІ НОВИНИ
 ПРАВО
 КОРДОН
 ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ
 ПРОТЕСТИ
 НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ
 МИСТЕЦТВО
 БЛАГОДІЙНІСТЬ
 ЧЕРВОНА РУТА 2009
 ОБЛАСНА ВЛАДА
 ВІДПОЧИНОК
 АРМІЯ
 ЖИТІЄ МОЄ
 БЛОГИ
 ОЧЕВИДНЕ-НЕЙМОВІРНЕ
АРХIВ
 
новин
веб-конференцiй
опитувань
ПРО НАС
КОНТАКТИ
ПОШУК
 


Новини від Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...
 
 
 
Loading...

Новини Чернівці та Буковинського краю. Щоденні чернівецькі новини, буковинські новини, новини буковини, прессконференції, анонси, блоги, опитування.

  Перегляд новини  /  ІНТЕРВ'Ю   >>> 14 Березня 2016

Інтерв'ю з Анатолієм Матіасом: "Як "Моссад", диверсій ми не проводимо ..."

СЕРЙОЗНА БЕСІДА / 

Заступник генерального прокурора України – головний військовий прокурор розповів "Сегодня" про розслідування найгучніших кримінальних справ, їх скандальних фігурантів, а також поділився думками про те, що може і не може його відомство
 
Це інтерв'ю кілька разів переносилося, і не з нашої вини. Здалося, що Анатолій Матіос так і не знайде для нього часу. Але допоміг вихідний.
 
Він приїхав "у громадянці" – в молодіжному шкіряному прикиді замість суворої форми, яка йому пасує і подобається більше. Зізнався, що встає рано, о 5:30, потім – заняття в спортзалі. Однак під каву з явним задоволенням викурив поспіль пару сигарет "Мальборо".
 
ТОП-ФІГУРАНТИ: З ВЕЛИКИМИ ЗІРКАМИ І В ЛАМПАСАХ
 
— Анатолію Васильовичу! Хотілося б розпитати про головні, з точки зору суспільного і журналістського інтересу, кримінальних виробництвах. Одне з них – справа за фактом загибелі 14 червня 2014 року 49 військовослужбовців в авіакатастрофі літака Іл-76 під Луганськом, в якій звинувачується генерал Назаров, на той час начальник штабу АТО...
 
— Рішенням Вищого спеціалізованого суду справу було направлено до Павлоградського районного суду Дніпропетровської області – за місцем проживання більшості потерпілих і дислокації загиблих десантників. Відбулося п'ять засідань. Допитано 54 потерпілих – родичів жертв трагедії. Всього визнані потерпілими 75 осіб. Потім буде проходити дослідження доказів, які представить державне обвинувачення. Після цього – дослідження доказів, представлених захистом підозрюваного. Потім – дебати і відповідні процесуальні дії. Яким буде судове рішення, зараз не скаже ніхто.
 
— Коли очікувати вирок?
 
— Це залежить виключно від суду. Черговість слухань визначається завантаженістю суддів, а їх там троє. На терміни вплинути не можемо. Прокурори, які підтримують державне обвинувачення, своєчасно повідомлені про дату засідання, виїжджають на місце і беруть участь в слуханні. Найближчим заплановано на 15 березня.
 
— Як поводиться генерал Назаров?
 
— Цього я не відстежую. Періодично мені доповідають про хід слухань. На думку тих, хто вивчав справу в Генпрокуратурі, воно одне з найбільш кваліфікованих і повно розслідуваних виробництв. Але дослідження, оцінка доказів, їх аргументованості, повторюю, – прерогатива суду. Державне обвинувачення має дотримуватися норм закону, а закон говорить: коли настали тяжкі наслідки, необхідно розібратися в причинах, розслідувати і визначити, чи був умисел, обставини непереборної сили. Для того і відкритий процес, щоб ніхто не сказав про суб'єктивність звинувачення, навмисному, необгрунтованому залученні до відповідальності...
 
— Чи вважаєте ви нормальне слухання справи цивільним судом?
 
— Я так не вважаю. Але виконую норму закону. Інституту військових судів зараз в Україні немає. Є система судів загальної юрисдикції, справи розглядають вони. Процедура однакова що у цивільних, що з військових злочинів. А чи будуть відроджені війссуди і коли це станеться, залежить від законодавців і політиків. Невідомо, скільки ще триватиме Антитерористична операція, як довго будуть позначатися наслідки АТО. Війссуди (трибунали) потрібно створювати, виходячи з місць найбільшої дислокації військ. Відповідну концепцію ми розробили і через депутатів представили в профільний комітет Верховної Ради. Тепер слово за парламентом.
 
— Чи розглядає Павлоградський суд позовні вимоги родичів загиблих про компенсації збитків?
 
— Потерпілі в процесі слідства їх заявили. Якщо під час судових засідань вони підтримають цивільні позови і будуть наполягати на їх розгляді, суд зобов'язаний прийняти по ним рішення. Згідно з експертизами, в результаті авіакатастрофи державі завдано збитків на 28,7 млн гривень. Це вартість збитого літака, знищеної техніки, майна. Хоча найстрашніше, що загинули люди: чиїсь батьки, чоловіки, сини, брати.
 
— Справа Назарова не перекваліфікована?
 
— Йому інкримінувалося частина 3 статті 425 КК України – недбале ставлення до військової служби. Інших складів злочину генералові не ставилося. Диспозиція цієї статті передбачає дію або бездіяльність, в результаті яких настали тяжкі наслідки. В цьому випадку: загибель людей, знищення військового майна, техніки, спорядження. Однак тільки суд дасть оцінку доказів і звинувачення, яке пред'явлене Назарову.
 
— Ваш прогноз?
 
— Від прогнозів намагаюся утримуватися. Сподіваюся, рішення суду буде законним.
 
— Хто решта 13 генералів, які залучаються до відповідальності органами військової прокуратури? Який їхній статус, посади? У чому звинувачують?
 
— Ці генерали самі обрали свій вектор долі. Їх генеральська статусність, чесно кажучи, для мене не має ніякого значення. Перед законом рівні і рядовий, і офіцер, і людина з великими зірками на погонах. Їм оголошено підозри в скоєнні тяжких злочинів і судом обрано запобіжний захід. Наприклад, генерал-лейтенант Лантвойт, керівник департаменту матеріально-технічного забезпечення Державної прикордонної служби, був затриманий влітку 2014 го на хабарі в розмірі 349 тисяч гривень. Слідство було проведено нами за півроку. Понад рік справу розглядав Дарницький районний суд Києва. Вирок – 10 років позбавлення волі з конфіскацією, розжалування і позбавленням права протягом трьох років обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій. В історії незалежної України це перший і єдиний поки випадок позбавлення військового звання генерал-лейтенанта за рішенням суду!
 
— А ще які фігуранти?
 
— Вже більше року в Шевченківському районному суді Києва слухається справа заступника голови Держслужби з надзвичайних ситуацій генерал-майора цивільного захисту Недобиткова. Він звинувачується в одержанні неправомірної вигоди в розмірі 130 тисяч гривень та 3 тис. доларів США. У цій справі давно міг бути винесений вирок. Однак у одного з суддів закінчився термін повноважень, і процес почався по-новій. Це теж реалії системи, від яких нікуди не дітися.
 
— Хтось із генералів звинувачується в державній зраді?
 
— Один з них – керівник департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави генерал-майор Служби безпеки України Бик. Крім держзради, йому ставляться перевищення службових повноважень і самовільне залишення місця служби. З грудня 2013 року по лютий 2014 років, діючи за попередньою змовою з тодішнім головою СБУ Якименко, іншими посадовими особами, він організував збір і передачу ФСБ Росії матеріалів, спрямованих на провокацію конфліктів між представниками різних політичних поглядів в Україні, розпалювання сепаратистських настроїв, дискредитацію Євромайдану. Бик надавав сусідньой державі допомогу в здійсненні підривної діяльності проти України. Справа слухається в суді. З цього ж кримінального провадження підозри оголошені ще трьом генералам СБУ, які заарештовані заочно. Це згаданий вже Якименко, його перший заступник Тоцький і начальник Департаменту захисту національної державності Ганжа. Вони в розшуку. За дезертирство притягується до кримінальної відповідальності генерал-майор Служби зовнішньої розвідки Слоненко. Справа по ньому розслідувано, обвинувальний акт переданий до суду. Оголошено в розшук колишні міністри оборони Лебедєв і Єжель...
 
— Лебедєв зараз в Росії. А Єжель, колишній посол в Білорусі, хіба не відкликаний в Україну?
 
— Адмірал запасу Єжель тривалий час знаходиться в одному з лікувальних установ міноборони цієї країни.
 
— І ніяк його звідти не дістати?
 
— Ми не проводимо диверсійних операцій на території інших країн, як, наприклад, ізраїльська спецслужба "Моссад", – це не передбачено українським законом. Сусідня Росія може захопити Крим, окупувати території Донецької, Луганської областей... Ми знаємо більше, ніж можемо озвучити. Але наші суб'єктивні знання не є доказами в кримінальному провадженні. Тобто, якщо Єжель знаходиться на території іншої держави і, судячи з офіційних повідомлень, хворіє, у нас за законом немає іншого виходу, крім як чекати, коли він одужає. Виїхати і перевірити цей факт в Білорусі – такої можливості у нас немає.
 
— А що адміралу висувається?
 
— У повідомленні про підозру вказується на неналежне виконання ним службових обов'язків при узгодженні в 2011 році переліку підлягає відчуженню майна ЗСУ. Рішення тодішнього міністра оборони призвело до неправомірного відчуження двох стратегічних бомбардувальників Ту-95МС суб'єкту підприємництва, що зумовило матеріальну шкоду державі на суму понад 24 млн грн. В ході досудового слідства було встановлено місцезнаходження літаків, комплектуючих до них, накладено арешт і попереджена подальша їх реалізація в Росію.
 
(Пред'явлені йому звинувачення Михайло Єжель спростовує, вбачаючи в них політичний підтекст. "Ніяких злочинів я не скоював, від слідства не ховаюся, моє місцеперебування прокуратурі відомо", – повідомив екс-міністр "Сегодня". – Авт.)
 
— Хто ще з воєначальників у розшуку?
 
— Екс-начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних сил України Ільїн. Цей адмірал розшукується за участь у злочинній організаціїї та дезертирство. Командувачу Військово-Морськими силами контр-адміралу Березовському, заступникам командувача контр-адміралу Шакуров і віце-адміралу Єлисєєву ставляться дезертирство і державна зрада.
 
— Була інформація, що і деякі прокурорські керівники ховаються від слідства ...
 
— Правильно. Незаконного звільнення в 2014 році колишнього народного депутата Лозинського сприяли екс-прокурор Київської області Бабенко і його перший заступник Домбровський, державні радники юстиції другого і третього класу, що відповідає званням генерал-лейтенанта і генерал-майора. Бабенко за межами України. Справа по Домбровському слухається в суді.
ГАУПТВАХТА: ЗА БУНТ НА "ШИРОКОМУ ЛАНІ"
 
— Недавній скандал в 53-й окремій механізованій бригаді, коли бійці залишили полігон "Широкий Лан", зневірившись добитися нормальних умов, став уроком для винних? Чи можна було це ПП запобігти?

— Те, що сталося в бригаді, – службова недбалість, байдужість командування до доль людей, кричуще головотяпство. Єдиний механізм швидко притягнути винних до відповідальності – довести порушення ними статутних вимог. У зв'язку з чим нами було складено 10 протоколів про адмінправопорушення щодо винних. На гауптвахту відправляють за рішенням суду. Одразу ж вступає в дію процесуальна процедура. І всі ті, хто заслужив покарання, – від заступників командира батальйону до заступників командувача оперативного командування "Схід" – взяли адвокатів. Наразі по восьми посадових осіб прийнято рішення про перебування на гауптвахті строком від 5 до 10 діб, в тому числі одного із заступників командувача ОК "Схід" і командира бригади. 14 березня очікуються рішення суду ще за двома, включаючи замкомандувача з бойової підготовки. Старші офіцери піддаються арешту і тимчасового позбавлення волі за рішенням суду. На жаль, попередити такі правопорушення ми не в змозі – органи військової прокуратури позбавлені можливості проводити перевірки в порядку нагляду. Прийти і подивитися, чи дотримуються статутні вимоги, правові, соціальні гарантії військовослужбовців, чи забезпечується особовий склад всім необхідним, військові прокурори не можуть. Понад рік тому Верховна Рада позбавила прокуратуру (включаючи військову) функції загального нагляду, тобто права і законних повноважень самостійно виявляти і запобігати факти неналежного виконання чиновниками своїх обов'язків, прийняття неправильних, неефективних, а нерідко злочинних управлінських рішень і, відповідно, своєчасно на них реагувати. Навіть повноцінно представити інтереси військовослужбовця в суді не можемо. Мова в законі йде тільки про інтереси держави, а й в цьому випадку прокуратура повинна заплатити держмито, грошей на яку держава не виділяє. Повний абсурд!.. І все ж причетні до НП в 53-й бригаді покарані. Це теж безпрецедентний випадок в історії ВСУ. Вони, правда, оскаржили таке рішення, але факт залишається фактом. Военпрокуратура Південного регіону розслідує справу про незаконне використання військових земель в сільськогосподарських цілях – державі завдано значних збитків. Міністру оборони направлено подання для проведення службових перевірок рішень по операціях із землями не лише полігону "Широкий Лан", а й іншим об'єктам.
 
— Що вас найбільше вразило в цій історії?
 
— Після того як ми відкрили кримінальне провадження і провели огляд місця події, вже на ранок там з'явилися і польові кухні, і додаткові намети. Проблема була в одному – тиловики не забезпечили завезення гарячого харчування і всього 20 кубометрів дощок, щоб люди не перебували в непролазному болоті. Вирішили, що солдати витримають все! .. Ми обов'язково доведемо справу до логічного і законного завершення. Це буде маркер того, що урок засвоєно, і не тільки в цій бригаді і окремо взятому батальйоні.
 
— Вище військове керівництво це розуміє?
 
— Після того, що сталося, Генштаб почав інспектування інших полігонів і місць дислокації військ. Але ми незручні всім, хто так чи інакше причетний до війни, забезпечення частин і підрозділів. Нас в ЗСУ дуже не люблять. Та й не тільки там. Хоча ми вимагаємо елементарного дотримання закону...
 
— Може, вас вже не бояться?
 
— Не можна домогтися дотримання закону, ґрунтуючись на страху. Були сталінські часи, коли вже так боялися, що і думати, і слова сказати не могли – і що? Закон покликаний виконувати випереджаючу, профілактичну функцію. Міра покарання і ступінь його невідворотності повинні максимально впливати на запобігання будь-якого порушення, злочини, захищати від недбалості, наміру.
 
БЕЗПЕКА: РАДІАЦІЯ, ЗБРОЯ, ДЕТЕКТОР БРЕХНІ
 
— Перш ніж увійти до свого кабінету, ви пропустили туди якогось чоловіка. Це ваш охоронець? Перевіряв, чи не з'явилася за ніч прослушка-закладка?
 
— Він перевіряв радіаційний фон.
 
— А що, були загрози?
 
— Коли обпікся раз на молоці, дмеш потім і на холодну воду. Загрози були і є.
 
— Кажуть, у вас вдома цілодобова охорона – "Альфа" прикриває?
 
— У "Альфи" – інші завдання. Охорона офіційна.
 
— Як домашні її сприймають?
 
— Вкрай негативно. Але цей захід вимушений, продиктований безпекою моїх близьких – мами і дружини.
 
— Табельна зброю з собою?
 
— Постійно. Регулярно буваю в тирі. Можу показати (знаходить на мобільному телефоні відеозапис стрілянини з обох рук. – Авт.). Наші співробітники теж регулярно тренуються, виїжджають на стрільбищі. Живемо фактично в стані війни – значить, повинні володіти різними видами зброї.
 
— Але підбираєте кадри не тільки за цим критерієм!
 
— Перевіряємо і на поліграфі. Не всі детектор брехні проходять. Нечистих на руку прокурора гарнізону та слідчого самі виявили та притягнули до кримінальної відповідальності. Таке життя. А найсерйознішим тестом для багатьох стало відрядження в район АТО. Скільки треба, стільки й сам туди буду їздити... Хоча завжди прошу Всевишнього, щоб настав мир, а понівечена земля з людьми Донбасу і Луганщини повернулася в лоно єдиної української держави.
 
— Після заяви Віктора Шокіна про відхід серед його наступників згадують і вас.
 
— Знаєте, я офіцер. У моїй біографії посад було чимало. І нинішня не є бухтою спокою. Нової роботи не прошу. Але генпрокурор у нас є – його прізвище Шокін.
 
— Які у вас взаємини?
 
— Він мій безпосередній керівник. Завжди говоримо один одному те, що думаємо, а не те, що хотіли б чути. Інтриг, брехні, фальші між нами не було і немає. Сьогодні Шокіна більше всіх критикують ті, хто вчора хвалив і захоплювався ним. Але це вже політика. Мабуть, на цій посаді її не уникнути. Віктор Миколайович завжди був готовий до таких пертурбацій. Достойно готовий. За що його теж глибоко поважаю...
 
Від помічника прокурора до ГПУ
 
Ім'я: Матіос Анатолій Васильович
 
Народився: 13.02.1969 на Буковині.
 
Закінчив Чернівецький державний університет в 1997 році за спеціальністю "правознавство".
 
Починав помічником прокурора міста Чернівці, старшим слідчим. Працював в органах прокуратури, а також Службі безпеки. Очолював обласні управління СБУ у Львові та Одесі. У 2005-му, 2011-2014 роках був відряджений з прокуратури і СБУ в Секретаріат і Адміністрацію президента України. Заступником генпрокурора призначений в червні 2014 го, з серпня того ж року заступник генерального – головний військовий прокурор. Член колегії ГПУ. Кандидат юридичних наук. Заслужений юрист України.
 
Рідна сестра – відома письменниця, народний депутат від фракції БПП Марія Матіос.
Джерело: Сегодня.ua
Переглядів (6952) Коментарів (1) Додати коментар Версія для друку
Інші новини по темі
1. Буковинців запрошують стати десантниками, або поповнити лави князівської піхоти
2. Чернівецький ОВК привітав захисників з Днем резервіста
3. У зв’язку з карантином, продовжено вступ до вищих військових навчальних закладів та подання документів
4. Рідні українських полонених вимагають зустрічі із Зеленським: "На обмін потрапляють люди, які не мають стосунку до конфлікту, а ми після кожного обміну заливаємося сльозами" (ВIДЕО)
5. Звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби відбудеться у встановлені строки, - Чернівецький ОВК
Коментарі
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...