Фірташ намагається повернути банк "Надра", забравши контрольний пакет за борги

Контрольний пакет акцій банку "Надра" вже декілька років знаходиться в заставі у невідомої компанії, яка має намір забрати банк за несплату боргу в 60 млн доларів, заявила вчора, 25 червня, тимчасовий адміністратор банку Валентина Жуковська. Термін погашення кредиту закінчився в березні, але адміністратор намагається сперечатися в Лондоні за право володіння 51% акцій банку, щоб створити умови для рекапіталізації банку за рахунок держави. На думку банкірів, таким чином група Дмитра Фірташа намагається отримати контроль над банком "Надра", пише "КоммерсантЪ-Украина".

Вчора тимчасовий адміністратор банку "Надра" повідомила про розгляд в лондонському суді з компанією, назва якої вимовляється як "Спідвейр", що володіє контрольним пакетом акцій банку. За її словами, в 2007 році ця компанія видала банку 60 млн дол, а заставою по кредиту стали 51% акцій "Надра". Ковенантами договору передбачалося, що у разі непогашення позики акції переходять у власність кредитора (погасити кредит необхідно було в кінці березня поточного року).

"Була складна фінансова операція, що має декілька рівнів, і акції весь час знаходилися в заставі у компанії "Спідвейр", - сказала Жуковська.- Ми оскаржуємо цю ситуацію з 14 травня". Вона також підкреслила, що у банку є кошти на виконання частини зобов'язань, але виконати вимоги всіх 70 кредиторів він не може. До 15 липня "Надра" запропонує установам, що видали торгове фінансування (378 млн дол) і установам, що купили облігації, (175 млн долл), а також іншим кредиторам укласти договори реструктуризації позик до 2015 року і часткового їх погашення за ринковою ціною. Без реструктуризації "Надра" не буде рекапіталізований державою на 5,5 млрд грн.

За даними НБУ, на 1 квітня банк "Надра" посідав 10-е місце за активами (28,07 млрд грн) із статутним капіталом в 390,36 млн грн. Найбільшими власниками банку були кіпрські Novartik Trading Limited (60,99%) і Manmade Enterprises Limited (30,74%). За даними банку, на 1 вересня 2008 року ним володіли Сергій Лагур (33,7%), Ігор Гіленко (33,4%), Вадим Пятов (19,6%), менеджери банку (5,1%), інвестфонди (7,8%).

У листопаді 2008 року, коли "Надра" втратив ліквідність, власник британської Group DF Дмитро Фірташ підписав договір про купівлю 85% акцій банка, яка повинна була завершитися в травні цього року. Але після негативних висловів прем'єр-міністра Юлії Тимошенко на адресу "Надра" і претендента на його акції, збори акціонерів, на яких планувалося ухвалити рішення про входження Group DF, були зірвані через втрату реєстру акціонерів. Консультанти, які вели операцію, не були ознайомлені з усіма деталями.

"Операція була дуже складна, і я пам'ятаю, що дійсно Дмитру Фірташу повинні були або продати за 60 млн дол, або подарувати компанію, яка мала право контролю над банком", - розповів один з учасників операції. "Компанія, яку ви називаєте, ще в 2006 році дала кредит реальним власникам банку, які за ці гроші викупили євробонди. Кому вона належить зараз, я точно не знаю", - сказав інший інвестбанкір.

На думку банкірів, намагаючись реалізувати право власності на 51% акцій банку, компанії, контрольовані Дмитром Фірташем, заважають рекапіталізації банка "Надра" з боку держави. "Я думаю, Фірташ хоче сам спробувати зайнятися банком, оскільки він же намагається оскаржити в Апеляційному суді Києва заборону Нацбанку на надання додаткового рефінансування "Надра", якими він хоче погасити частину зовнішніх боргів", - заявило джерело в НБУ.

У Group DF сказали, що зможуть прокоментувати заяву банку тільки 29 червня, проте раніше Фірташ повідомляв, що останні транші рефінансування "Надра" отримував під його особисті гарантії. "Хоча в банку і тимчасова адміністрація, не варто думати, що власники не впливають на процеси в банку", - заявив один з банкірів, знайомий з ситуацією в "Надра". Раніше члени правління НБУ повідомляли, що на Валентину Жуковську тиснуть і вона готова написати заяву про звільнення.

На думку банкірів, результат боротьби за "Надра" не вплине на рекапіталізацію інших банків. "За футбольною термінологією зараз м'яч на території держави, і вона повинна швидко реалізовувати свої права, - упевнений почесний президент рекапіталізованого "Укргазбанка" Василь Горбаль.- Варто віддати належне терпінню вкладників "Надра", але до моменту вирішення проблем в цьому банку рекапіталізація вже відбудеться в інших трьох банках, і технологія буде обкатана".

Нагадаємо, раніше ряд посадових осіб банку "Надра" (Київ) було звільнено через грубі порушення банківського законодавства, повідомила прес-служба кредитно-фінансової установи.

"Тимчасова адміністрація виявила неправомірні дії екс-керівництва "Надра Банку" в частині проведення ними ризикованої кредитної політики, після чого звернулася в правоохоронні органи по допомогу в класифікації допущених порушень. Ряд посадових осіб банку були звільнені з посад через грубі порушень трудового і банківського законодавства", - йдеться в повідомленні.
 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації