ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Дивись:
 НОВИНИ
 СПОРТ
 ІНТЕРВ'Ю
 ПЕРСОНАЛІЇ
 АНАЛІТИКА
 ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ
 КРИМІНАЛ
 ШОУ-БІЗНЕС
 НАУКА
 ІСТОРІЯ
 ПОЛІТИКА
 СКАНДАЛИ
 ЦІКАВИНКИ
 ТЕХНОЛОГІЇ
 БІЗНЕС
 КУЛЬТУРА
 ЗДОРОВ'Я
 НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ
 ПРЕС-ОГЛЯД
 ЧЕРНІВЦІ
 ЕКОНОМІКА
 ОСВІТА
 ЕКОЛОГІЯ
 МАС-МЕДІА
 РЕЛІГІЯ
 МІЖНАРОДНІ НОВИНИ
 ПРАВО
 КОРДОН
 ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ
 ПРОТЕСТИ
 НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ
 МИСТЕЦТВО
 БЛАГОДІЙНІСТЬ
 ЧЕРВОНА РУТА 2009
 ОБЛАСНА ВЛАДА
 ВІДПОЧИНОК
 АРМІЯ
 ЖИТІЄ МОЄ
 БЛОГИ
 ОЧЕВИДНЕ-НЕЙМОВІРНЕ
АРХIВ
 
новин
веб-конференцiй
опитувань
ПРО НАС
КОНТАКТИ
ПОШУК
 
Новини від Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...
 
 
 
Loading...

Новини Чернівці та Буковинського краю. Щоденні чернівецькі новини, буковинські новини, новини буковини, прессконференції, анонси, блоги, опитування.

  Перегляд новини  /  КОРДОН   >>> 3 Грудня 2018

Життя у Красноїльську – між Маланкою та контрабандою (СПЕЦРЕПОРТАЖ)

ЧИМ БАГАТІ... /


Селище Красноїльськ на Буковині відоме своєю унікальною Маланкою і постійними "контрабандними війнами". Воно розташоване поблизу кордону з Румунією. У цьому селищі проживає багато етнічних румунів і майже все місцеве населення розмовляє румунською мовою. Відоме воно своєю багаторічною традицією святкування Маланки, а також постійними конфліктами місцевих мешканців із правоохоронцями через контрабанду сигарет. 

 

ПЕРСПЕКТИВНА ТУРИСТИЧНА ГРОМАДА

 

Саме селище є центром Красноїльської об’єднаної територіальної громади. За статистикою, на території у майже 20 тисяч гектарів проживає понад 10 тисяч осіб.
«Красноїльська ОТГ утворилася наприкінці 2016 року і вже встигла немало зробити, – розповідає директор Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування Тетяна Татарчук. – Ремонти шкіл, садочків, доріг, тощо відкрили школу мистецтв».
Важливу роль у Красноїльську приділяють освіті, адже громада має позитивну демографічну ситуацію: тут щороку народжується більше громадян, аніж помирає.
«Проте, на нашу думку, громада не повністю використовує той потенціал, який має, – продовжує Татарчук. – Насправді, Красноїльська громада є справжнім раєм не лише для шанувальників архітектури, а й для любителів гір та зеленої природи: вкриті заповідними лісами гори починаються одразу за містечком; в околицях селища, серед джерел з мінеральною водою розташовано кілька баз відпочинку. А в мисливському господарстві «Зубравиця» на волі живуть зубри; є на території громади й власний заказник. На південній околиці кута Слатина у витоках річки Солонець є унікальна криниця. Її глибина складає 12 метрів, а концентрація солі – настільки велика, що у воді навіть не тоне куряче яйце. У старі часи за соляною водою приїжджали з усієї Буковини; обмінювали її як на гроші, так і на шкіру, зерно, інші товари. Також Красноїльськ славиться унікальною Маланковою традицією, проводяться тут свята виходу на полонину тощо».
Тетяна Татарчук
Тетяна Татарчук
У 2013 році навіть вийшов документальний фільм про унікальну традицію Маланки в цьому регіоні під назвою «Красна Маланка». Це театралізоване дійство, до якого готуються протягом цілого року і традицію якого передають з покоління в покоління. Усе це варто використовувати для розвитку туристичного потенціалу громади, вважають фахівці.
МАСОВІ ОБШУКИ
Але не Маланкою єдиною «славиться» Красноїльськ на всю країну. Якщо у пересічного буковинця запитати, що вам відомо про Красноїльськ, то у відповідь почуєте не лише про різдвяні святкування чи гарне місце для відпочинку, а й про контрабанду. Оскільки селище — прикордонне, то заробіток багатьох місцевих мешканців так чи інакше пов’язаний із незаконним переміщенням сигарет з України до Румунії.
У Чернівецькому ЦРМС вважають, що своє вдале географічне положення Красноїльська громада могла б використовувати справді з користю для мешканців.
 
«На відстані 8 км від центру громади, на старій «бухарестській дорозі» є пункт пропуску на кордоні з Румунією: Красноїльськ – Вікову де Сус, який сьогодні не працює і роботу якого вже кілька років намагаються відновити. Це дало б громаді інший можливий напрямок розвитку економіки – використання транзитно-логістичного потенціалу», – вважає Тетяна Татарчук.
Проте, нещодавно про Красноїльськ знову заговорили в контексті боротьби з контрабандою. У ДПСУ повідомили, що, у відповідь на зухвалі дії контрабандистів, на Закарпаття та Буковину надсилають додаткові резерви прикордонників. А в 22-х помешканнях Красноїльська провели обшуки.
«Через активізацію порушників і їх зухвалі дії рішенням керівництва Держприкордонслужби на Закарпаття та Буковину направлено додаткові резерви відомства. До посилення також залучені підрозділи мобільного загону «ДОЗОР», кілька прикордонних комендатур та кінологи зі службовими собаками. Дані сили ущільнять державний кордон, аби максимально протидіяти всім протиправним діям до локалізації обстановки. Прикордонники екіпіровані всіма необхідними сучасними засобами і спеціальною технікою», – повідомили у прикордонному відомстві.
 
Крім того, там розповіли, що в межах досудових розслідувань кримінальних справ прикордонники спільно з іншими правоохоронними структурами проводять рейди та обшуки у потенційних контрабандистів.
«У Чернівецькій області правоохоронці провели обшуки у 22 житлових приміщеннях, власники яких можуть бути причетні до незаконного переміщення сигарет через державний кордон. У ході обшуків вилучили ящики з сигаретами, мобільні телефони, радіомодуль керування квадрокоптером, зброю, прилад нічного бачення. Наразі продовжуються слідчі дії», – зазначили прикордонники.
КОРДОН ПОСИЛЕНО
У Чернівецькому прикордонному загоні кореспонденту Укрінформу розповіли, що надіслані резерви уже приступили до посиленого несення служби на гірських ділянках українсько-румунського кордону – відділах «Красноїльськ» і «Селятин». Адже саме на ділянках цих двох відділів із початку року в понад 100 випадках було затримано майже 700 тисяч пачок сигарет на суму більше 13 мільйонів гривень. Це приблизно 80% усіх затримань Чернівецького загону.
 
«До нас приїхали більше півтори сотні військовослужбовців, серед них – і кінологи з собаками, – розповідає керівник прес-служби прикордонного загону Сергій Бровко. – Особовий склад провів бойове злагодження. У межах навчань відпрацьовувалося в тому числі й відбиття нападу умовного ворога. Наразі сили зосереджені на найбільш проблемних ділянках імовірних порушень кордону, у гірських районах – це, в основному Красноїльськ і Селятин».
 
Прикордонники зазначають, що за рахунок збільшення чисельності військових, таким чином вони ущільнюють охорону українсько-румунської ділянки кордону. Крім того, там запевняють, – не виключене і подальше посилення цього відрізка кордону.
«Все буде залежати від ситуації на кордоні з Румунією. Якщо спроби порушення кордону будуть продовжуватися, гадаю, керівництво відомства розгляне можливість додаткового посилення», – сказав Бровко.
БУНТІВНЕ СЕЛИЩЕ
Прикордонне селище Красноїльськ не вперше привертає до себе увагу громадськості через конфлікти місцевих мешканців із правоохоронцями.
Навесні 2016 року група місцевих жителів кілька днів блокувала роботу прикордонників, які намагалися встановити пересувний пункт пропуску ближче до населеного пункту. Головна теза пікетувальників була: «Не заважайте нам працювати».
Фото: storozhynets.info
Фото: storozhynets.info
Адже основне заняття більшості місцевих мешканців тим чи іншим чином залежить від контрабанди сигарет до сусідньої Румунії.
«Місцеві контрабандисти – авторитетні люди в цьому районі, вони є фактично основними роботодавцями для більшості здорових місцевих чоловіків, – пояснює ситуацію чернівецький політолог Михайло Шморгун. – Прибутки навіть найнижчого «верблюда» (людина, яка на плечах переносить сигарети через кордон – ред.) у їхній ієрархії – на кілька порядків більші, ніж у середньостатистичного вчителя або чиновника».
У 2016 році після «бунту контрабандистів» реакція Держприкордонслужби була однозначною – на Буковину, в тому числі й на ділянку відділу «Красноїльськ» приїхало кілька сотень екіпірованих та озброєних спецпризначенців прикордонного відомства. Контрабанда сигарет на цьому напрямку, як і будь-які конфлікти, тоді фактично припинилися.
Але не надовго. Вже цього року час від часу виникали незначні сутички з прикордонниками місцевих мешканців, яких підозрювали в контрабанді сигарет.
 
У червні цього року місцеві мешканці поблизу селища Красноїльськ заблокували прикордонний наряд, який переслідував контрабандистів. Тоді «гарячі» голови блокувальників «остудили» лише постріли прикордонників.
«Близько 20 осіб не лише заблокували рух прикордонному наряду, а й спробували напасти на правоохоронців. Прикордонники змушені були захищатися. У результаті, після попередження та пострілу вгору прикордонний наряд застосував табельну зброю – по ногах одного з правопорушників. Поранений доставлений до місцевої лікарні. Йому надано першочергову медичну допомогу», – повідомляли тоді на сайті ДПСУ.
А наприкінці літа невідомі порізали колеса службового автомобіля прикордонників, що повертався із патрулювання, саморобними «їжаками».
Фото: dpsu.gov.ua
Фото: dpsu.gov.ua
І вже кілька тижнів тому близько 20 невідомих осіб сильно побили прикордонників, які виявили приховані сигарети і хотіли їх конфіскувати. Після побиття правоохоронців контрабандисти забрали сигарети, а самі втекли з місця бійки.
Відомості про ці випадки вносились до ЄРДР в рамках ознак кримінального правопорушення за частиною 2 ст. 345 ККУ «Погроза або насильство щодо працівників правоохоронних органів».
“ПОРТЯНКИ ВІД АРМАНІ”
Політолог Михайло Шморгун не надто оптимістично оцінює нинішні дії правоохоронців у боротьбі з контрабандою на Буковині. За його інформацією, проведені обшуки були не надто успішними.
«Наскільки мені відомо, обшуки відбувались у будинках, які найближче розташовані до зони прикордонного контролю. Тобто прикордонники очікували знайти там логістичні точки. Але там інфраструктура по-іншому діє, тому нічого особливого не знайшли і, по-суті, нічого системно вони не добились цього разу, – розповідає Шморгун. – Місцеві жителі вважають, що це елемент певної відповіді їм за серію нещодавніх конфліктів із прикордонниками».
 
Політолог припустив, що ці обшуки не останні й продовжуватимуться надалі. А конфліктна ситуація на кордоні з Румунією буде тільки наростати.
«Місцеві мешканці, зрозуміло, незадоволені. Тому протягом усього конфлікту прикордонники будуть під тиском. З одного боку – незадоволення місцевих жителів і постійні конфлікти, з іншого – спокуса поїхати зі служби, як то кажуть, у «портянках від Армані». Тобто, – стати частиною корупційної моделі, де все тихо-мирно, і всі задоволені. Саме тому ротації прикордонників на цьому відрізку кордону є такими частими», – зауважив Шморгун.
*  *  *
P.S. За два з половиною роки моєї служби у Чернівецькому прикордонному загоні доводилось виконувати різні завдання на різних ділянках кордону. Приблизно рік тому ніс службу саме на ділянці відділу «Красноїльськ». У мої обов’язки входило перевіряти документи та оглядати транспорт, що проїжджає через контрольний пост, на наявність заборонених предметів. Десь посеред ночі під’їхав джип на іноземній реєстрації (контрабандисти здебільшого їздять на таких позашляховиках). Під час перевірки документів почув від водія пропозицію «хорошо заработать». Одразу ж відмовився, навіть не чекаючи подробиць. Від старших колег чув: хоч раз погодишся на їхню пропозицію «просто не заважати» контрабанді сигарет, одразу будеш у них «на гачку». І коли їм щось не сподобається, «здадуть» правоохоронцям. Саме під таким тиском доводиться служити місцевим прикордонникам.
Віталій ОЛІЙНИК, Чернівці
Фото автора та Сергія Гудака
Джерело: Укрінформ
Переглядів (1699) Коментарів (0) Додати коментар Версія для друку
Інші новини по темі
1. Прикордонники-курсанти допомогли на Буковині затримати порушників-контрабандистів і нелегалів з Пакистану (ФОТО)
2. Чернівецькі митники вилучили старовинні грошові знаки Німеччини (ФОТО)
3. На Порубному заримали викрадений в Італії бус, який розшукував Інтерпол
4. На Буковину прибули військовослужбовці строкової служби, які після первинної підготовки поповняють лави Чернівецького прикордонного загону (ФОТО)
5. Майже 12 тис грн штрафу сплатить молдованин за незаконний перетин державного кордону України
Коментарі
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...