Як це стало можливим? Повідомляємо подробиці першої трансплантації нирки на Буковині

Сьогодні в Чернівецькій обласній клінічній лікарні відбулася пресконференція щодо проведення першої трансплантації нирки від родинного донора. Операцію провели вчора і тривала вона близько 5 годин. Трансплантацію проводили лікарі Першого територіального медичного об’єднання зі Львова та фахівці Чернівецької обласної клінічної лікарні.

Пацієнтові 42 роки і він перебував на діалізі 8 років. Мамі, яка виступила донором нирки – 62 роки. Вони із Закарпатської області. Їх обрали за Єдиним реєстром для трансплантації. Згідно з законом пацієнти мають право оперуватися у будь-якому трансплантаційному центрі України.

Фото ОКЛ

– Ідея трансплантації не нова і весь світ досить давно займається трансплантацією органів. У мене особисто ця думка виникла ще у 2011 році, після докторантури у Києві. Тоді спілкуючись у Києві з трансплантологами, хірургами обговорювали, що це потрібно робити і в Чернівецькій області. Тоді ми ввели Чернівецьку обласну клінічну лікарню у перелік установ, яким дозволено проводити трансплантацію. З часом це питання ставало все активніше.

З січня 2021 року обласна клінічна лікарня увійшла до пілотного проєкту МОЗ з трансплантації органів в Україні. Було досить багато проблем та запитань, зокрема юридичних. Також стосувалося питання обладнання.

З липня 2021 року розпочалася активна робота за підтримки Чернівецької обласної ради та її голови Олексія Бойка та Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА. Відтак всі юридичні моменти були узгоджені, оформлені, проведені всі необхідні закупівлі необхідного обладнання. Виникли інші проблеми, зокрема пошук донора та реципієнта.

На щастя, це питання зрушилося після візиту голови обласної ради Олексія Бойка до Львова, де була чітка домовленість з головним лікарем ЛШМД Олегом Самчуком про серйозну підтримку процесу трансплантації органів безпосередньо у Чернівецькій обласній клінічній лікарні. Так завдяки спільній роботі і підтримці вдалося розпочати трансплантацію органів у обласній клінічній лікарні, – розповів в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» Дмитро Домбровський.

За словами керівника після операції пацієнти почуваються непогано і є всі шанси на повноцінне життя.

– Справді надзвичайно приємно говорити ці слова – вперше! Якщо ви пам’ятаєте близько 1,5 року тому ми вперше виконали операцію на відкритому серці. І сьогодні дуже приємно говорити, що вперше на території Чернівецької області виконана родинна трансплантація. Дякую всім, хто докладав титанічні зусилля для того, щоб це стало можливим. Актуальність трансплантації надзвичайно серйозна. На території Чернівецької області є 65 пацієнтів, яким проведена трансплантація органів: печінки (11 пацієнтів), серця (1) та нирок (53). Частина з них проводили операції за кордоном. Собівартість такої трансплантації для держбюджету складала 75-90 тис. доларів. На сьогодні це відбувається на Буковині. Думаю через рік-два це стане вже рутиною для наших спеціалістів. Коли я став директором Департаменту охорони здоров’я чітко сказав, що буковинці мають лікуватися на Буковині. Повірте мені, ми маємо класних спеціалістів, розумних лікарів, маємо тих лікарів, у яких є вогонь в очах, які готові допомагати нашим пацієнтам. Нам не потрібно їхати у Київ, чи закордон. Крок за кроком на Буковині – сучасна, якісна, медична допомога, – зазначив директор Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Олег Чорний.

Посадовець зауважив, що трансплантація нирки проведена безкоштовно. Як для пацієнта, так і для його родичів: «Всі трансплантації органів, які будуть виконуватися у обласній клінічній лікарні будуть проводитися безкоштовно. За це платить держава».

Лікар-трансплантолог, в. о. медичного директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» Сергія Бродовський зазначив, що потреба трансплантації органів є надзвичайно високою: «В Україні щорічно близько 5000 пацієнтів потребують трансплантації органів. І дуже добре, що протягом останніх двох років стрімко розвивається цей напрям. Я сподіваюся, що ми активно будемо продовжувати нашу роботу та впроваджувати нові трансплантації. Це стосується й серця, й печінки, підшлункової залози».

Перший заступник голови Чернівецької обласної ради Микола Гуйтор повідомив, що питання запуску трансплантації на Буковині відбувалося під чітким керівництвом обласної ради: «Всі щоденні наради під керівництвом голови Олексія Бойка розпочиналися із питання трансплантації. Голова обласної ради провів чимало зустрічей, підписав велику кількість договорів, щоб розпочати цей процес. Також була зорганізована процедура тендерних закупівель необхідного обладнання. На певному етапі нам допомогли народні депутати України Оксана Дмітрієва, Валерій Божик, які допомогли вивести на фінішну пряму цей процес».

Фото ОКЛ

Лікар-трансплант-координатор ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» Галина Шкіопу висловила велику подяку від хворих, які перебувають на гемодіалізі: «Пацієнти дуже цього чекали і мають надію, що все у нас буде проходити успішно. Адже вони потребують якіснішого продовження життя, ніж це може дати процедура гемодіалізу. Кожен, хто потребує трансплантації органів може звертатися до нас, отримати перелік обстежень, консультацію і стати на лист очікування».

В.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» Дмитро Домбровський зауважив, що наразі у Чернівецькій області 113 пацієнтів, які знаходяться на діалізі. Тобто потенційно ці люди потребують трансплантації нирки.

Альона ЧОРНА, для БукІнфо (с)
Фото авторки, ОКЛ та Чернівецької облради


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації