Ляшко замість Степанова: після Великодня прогнозують зміну очільника МОЗу

Головний санлікар Віктор Ляшко може стати наступником чинного очільника МОЗу. Однак депутати відкладають питання звільнення Степанова на час після Великодня

Максим Степанов перебуває на посаді міністра охорони здоров’я уже рік. За цей час він назбирав чималий багаж критики, який з кожним разом ще більше наближає його до пункту призначення «відставка».

У перші місяці роботи очільнику МОЗу докоряли за закупівлю надто дорогих захисних костюмів для лікарів, можливе призупинення медреформи, конфлікт із держпідприємством «Медичні закупівлі» та проведення малої кількості тестувань на COVID-19 в країні. Зараз головна претензія, яка звучить, зокрема і зі сторони провладної партії, — низькі темпи вакцинації.

Ще у січні джерела НВ у керівництві фракції Слуга народу (СН) говорили: звільнять Степанова, коли збере на себе «побільше негативу». Сьогодні ж у партії стверджують, що час прийшов. Адже постійна критика міністра не допомагає ні рейтингу президента, ні «слуг».

«Куди ми не йдемо, нам цим Степановим і тим, що мало вакцин тицяють постійно носа», — каже наближений до керівництва фракції співрозмовник НВ.

За його даними, питання про відставку очільника МОЗу активізувалось впродовж останніх двох тижнів. Однак наразі це ще не обговорювали всією фракцією. Основні дискусії зараз точаться серед керівництва СН та у профільному комітеті.

Джерело розповідає, що Степанов зараз налаштував проти себе більшість фракції. Його поведінка дратує народних депутатів, адже під час виступу з трибуни в парламенті під час години запитань до уряду «відповідає таким тоном, ніби робить велику послугу, і взагалі все прекрасно, а ви тут мені всі мішаєте». Претензії є також і до того, що міністр, мовляв, не з’являється на роботі. Тому проблем із голосами за його відставку не буде.

Крім того, останні кілька місяців в Степанова «не дуже хороші» стосунки і з прем'єром Денисом Шмигалем. Під питанням також і довіра президента.

«До останнього він міг якось президенту розказати красиво. Але зараз і президент не сильно задоволений», — розповідає співрозмовник у фракції.
Та попри все бажання попрощатись із міністром, цього тижня його не готові відправити у відставку. Інше джерело НВ у керівництві СН пояснило, що зараз основна проблема технічно провести відставку Степанова — це позиція спікера ВР Дмитра Разумкова. Той не бажає робити два позачергових засідання, бо є вірогідність, що не буде достатньо голосів за наступника. А ризик залишитись із виконуючим обов’язки міністра не хочуть брати на себе ні Банкова, ні Разумков. До цього кадрового питання планують повернутись після Великодня.

Одразу три співрозмовники НВ в партії стверджують, що зараз є лише один кандидат на заміну Степанову — головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

У керівництві фракції СН запевняють, що знайдуть голоси за нового міністра, адже тепер Банкова використовує безальтернативний аргумент: якщо не проголосують, то президент, мовляв, погрожує депутатам розпуском парламенту.

В Слузі народу кажуть, що знайдуть голоси для призначення Віктора Ляшка міністром / Фото: Віктор Ляшко via Facebook
«Степанов втомив президента тим, що не виконує того, що той його просив. Наприклад, медичною реформою не займається, знову хоче займатися війною з НСЗУ і призначити свою людину», — додає джерело в керівництві президентської партії.

Складні стосунки Степанова і з парламентським Комітетом з питань здоров’я нації. Член комітету Лада Булах, яка також є нардепом СН, розповіла НВ, що міністр ігнорує засідання. «Він або не хоче синхронно з комітетом працювати, або, мені здається, демонструє свою незалежність. Веде себе ніби це крісло йому гарантовано довічно. Дуже зухвало, він не шукає співпраці», — каже нардеп.

Голова комітету Михайло Радуцький назвав НВ головні претензії, які зараз є до очільника МОЗу:

Є питання до невиконання нового плану вакцинації, який доручив розробити президент. Комітет так і не побачив там чіткого графіку постачання вакцин і заходів, як забезпечити 5−6 млн. вакцинації на місяць.
Немає чіткого графіку згідно з угодами, коли і яка вакцина буде поставлена.
Не розроблені підзаконні акти до закону про електронну торгівлю ліками

Та водночас Радуцький зауважує, що у нього є питання до міністерства і не може сказати, що вони стосуються лише Степанова. «Центральна влада гроші виділяє, президент кожен раз проводить селектор: немає відмов для МОЗу ні по фінансуванню, ні по чому. Хотів би побачити, щоб всі доручення, які видає сьогодні Офіс президента, РНБО, комітет і ВР, виконувались», — підсумовує голова комітету.

НВ також звернулось до Степанова за коментарем щодо його звільнення. Однак за час підготовки матеріалу прес-служба міністра не змогла його надати. Раніше, 27 квітня, він прокоментував цю історію в ефірі одного із телеканалів так: «Щодо моєї відставки — це продовжується понад пів року. Зараз чергову хвилю інформації поширює депутат від „Європейської солідарності“ Гончаренко… Я рік перебуваю на своїй посаді та рік борюся з пандемією COVID-19 в Україні».

Звільнення Степанова в парламенті підтримують фракції Слуга народу, Європейська Солідарність та Голос.

Співголова фракції За майбутнє Тарас Батенко повідомив НВ, що їхня політсила також планує проголосувати за таке рішення. Водночас джерело НВ в групі Довіра, яка складається із мажоритарників, повідомило, що голоси «за» відставку міністра віддадуть не більше 30% їхніх нардепів.

Однозначно проти виступають у Батьківщині. «Ми вважаємо, що в період пандемії змінювати міністра незалежно від прізвища категорично не можна. Нині слід говорити, що не тільки міністр несе відповідальність, хоча ми теж не задоволені його роботою, а нині несе відповідальність за проведення вакцинування прем'єр-міністр і весь уряд», — сказав НВ нардеп політсили Михайло Цимбалюк. На запитання про можливі домовленості Степанова та фракції, він сказав: «Ми не мали зустрічі з міністром. Ми його фахово критикуємо там, де є за що. Мені не відомі про жодні домовленості».

Неоднозначно висловились щодо цього питання також в ОПЗЖ. Співголова фракції Юрій Бойко сказав НВ, що «підтримають із задоволення відставку уряду, бо справа у провалі вакцинації не тільки в Степанові». А щодо відставки лише очільника МОЗу фракція, мовляв, ще не визначилась.


Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації