Нові технології та сучасне проєктування: як у Чернівцях впроваджують європейські технологічні рішення у системі централізованого постачання

Системи теплопостачання міст є важливою складовою енергетики країни та фактором комфорту мешканців міст з централізованим опаленням та гарячим водопостачанням. За період з 1995 по 2018 рік частка міських абонентів, що підключені до централізованих систем скоротилася з 90 до 55 відсотків і продовжує скорочуватися. Багато міст повністю відмовилися від систем централізованого теплопостачання. З одного боку спостерігається тенденція до системного відключення від центральної системи теплопостачання, а з іншого – зростання заборгованості за сплату комунальних послуг.

Для прикладу, за травень 2021 року, згідно даних Держстату, заборгованість населення України за послуги постачання теплової енергії та гарячої води склала понад 22,5 млн гривень, з них – майже 69 тис гривень у Чернівецькій області. І тут мова також про якість послуг та їхню вартість. На останнє неабияк впливають втрати під час постачання тепла, застарілість та зношеність засобів.

Фото: Фейсбук МКП “Чернівцітеплокомуненерго”

У той же час, сучасні тенденції у країнах ЄС демонструють розвиток міських централізованих систем теплопостачання та охолодження, використання скидного тепла та місцевих відновлюваних енергоресурсів, росту важливості аспекту екологічності в процесі прийняття рішень.

Європейський досвід засвідчує, що централізоване теплопостачання - найбільш ефективна система теплопостачання густонаселених територій. Ефективність сучасної централізованої системи опалення зумовлена її енергозбереженням, а це – якісні послуги та низький екологічний вплив.

Фото: Фейсбук МКП “Чернівцітеплокомуненерго”

За для підтримки якісного та енергоефективного централізованого теплопостачання в Україні працює Програма "Швеція-Україна Підтримка Централізованого Теплопостачання (SUDH)". Вона створена Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO) й Швецією та пропонує фінансування для довгострокових сталих проектів, які позитивно впливатимуть на українські системи централізованого теплопостачання.

Тут варто зазначити, що саме централізоване теплопостачання використовує повний спектр альтернативних та відновлюваних джерел енергії. Це важливо, коли мова йде про відмову від імпортованого газу. Адже сьогодні централізована система теплопостачання є одним з основних споживачів газу в Україні.

Фото: Solarthermalworld

Програма "Швеція-Україна Підтримка Централізованого Теплопостачання (SUDH)" базується на досвіді DemoUkrainaDH, яка працювала в Україні з 2012 року та з 2019 року припинила прийом заявок на фінансування нових проєктів, а підтримані – або завершені, або впроваджуються. DemoUkrainaDH була створена НЕФКО та Швецією спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. DemoUkrainaDH підтримується фондом Східноєвропейського партнерства з питань енергоефективності та екології (E5P).

За останні п’ять років у Чернівцях на реалізацію інфраструктурних проєктів, які стосуються оновлення систем теплопостачання, залучено майже 26 млн євро кредитних та грантових коштів. Найбільшими кредиторами міста у цій сфері є Північна екологічна фінансова корпорація (NEFCO), ЄБРР та Фонд чистих технологій, а грантодавцем - ФондуСхідноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Е5Р).

У місті єдиним постачальником теплової енергії є комунальне підприємство «Чернівцітеплокомуненерго». Воно експлуатує 86 котелень із загальною встановленою виробничою потужністю 500 Гкал/год, а також 100 км мереж централізованого теплопостачання. Як і більшість, якщо не всі, подібних підприємств, «Чернівцітеплокомуненерго» потребує оновлення тепломережі, яка прокладена ще у 60-80-х роках зі сталевих труб та знаходиться у незадовільному стані. Тому для міста важливо інвестувати власні кошти та залучати кошти донорів для оновлення мереж та засобів. Основне обґрунтування – економія палива, перехід на альтернативні джерела енергії та економія бюджетних коштів.

Фото: Фейсбук МКП “Чернівцітеплокомуненерго”

Впровадженням «DemoUkrainaDH у місті Чернівці» передбачалося підвищити ефективність генерації, розподіл та використання централізованого опалення відповідно до енергетичної стратегії України на 2030 рік. Запропонований проєкт включає об’єднання двох житлових мікрорайонів – Залозецького та Салтикова-Щедріна трубопроводом теплопостачання. Модернізація вже сьогодні вплинула на 4,5 тисячі осіб, які стали відчувати переваги кращої системи централізованого опалення.

У рамках проєкту в мікрорайоні Залозецького встановили новий пелетний котел в котельні, що дозволить вивести з експлуатації стару котельню мікрорайону Салтикова-Щедріна. Наявні газові котли в котельні Залозецького слугуватимуть для покриття пікових навантажень об’єднаної системи. Заміна розподільчих мереж на території мікрорайону Салтикова-Щедріна, а також впровадження 18 індивідуальних теплових пунктів у всіх підключених до системи будинках, призведе до подальшого скорочення використання викопного палива та дозволить перетворити цю частину системи центрального опалення на повністю сучасну й керовану попитом.

Фото: Фейсбук МКП “Чернівцітеплокомуненерго”

З метою продовження програми модернізації теплового господарства ще 2015 року був заключений кредитний та грантовий договір з Європейським банком реконструкції та розвитку за для еалізації проекту «Модернізація системи централізованого теплопостачання м. Чернівці» на загальну суму 14 млн. євро, з яких 4 млн. євро – грантові кошти. Вказаним проектом передбачається влаштування близько 300 індивідуальних теплових пунктів в житлових будинках міста, модернізація чотирьох великих котелень міста (питома вага яких з виробництва теплової енергії складає 86%) із заміною трьох газових котлів потужністю 7-10 МВт та будівництво твердопаливного котла потужністю до 10 МВт для котельні «Руська», автоматизація котелень, а також заміна теплових мереж в кількості 7100 погонних метрів. Заміна теплових мереж та встановлення індивідуальних теплових пунктів відбуватиметься разом із встановленням системи дистанційного управління та контролю.

Фото: Фейсбук МКП “Чернівцітеплокомуненерго”

Таким чином, оновлення системи теплопостачання дозволить регулювати подачу тепла споживачам в залежності від температури повітря, рівня енергоефективності будівлі, індивідуальних потреб кожного будинку, а також зменшить втрати теплоносія та кількість аварійних ситуацій на теплотрасах.

«На підприємстві уже відчутне зменшення споживання енергоносіїв. Воно зумовлене запуском біопалевних котелень, а це - відмова від газу, та встановлення економічного електрообладнання з частотним регулюванням», - коментує Вадим Лавус, головний інженер КП «Чернівцітеплокомуненерго». Також він зазначив, що підприємство й саме займається оновленням мереж: 2 ділянки модернізували минулого року та 4 планують цього року.

Обидва проєкти з модернізації системи теплопостачання Чернівців мають на меті скорочення споживання природного газу до 15%, електричної енергії – до 30%, скорочення викидів та NО, оновлення застарілого обладнання, а також стабілізацію тарифів на теплопостачання.

Отже, європейська підтримка оновлення систем теплопостачання в Чернівцях, та Україні загалом, сприяє розвитку сучасного й енергоефективного централізованого теплопостачання, в якому значна частка виробництва базується на відновлюваних джерелах та скидному теплі. Поряд з тим, заміна зношених трубопроводів опалення зменшують втрати тепла, води та витрати на ремонт і технічне обслуговування. Усе в комплексі не лише покращує якість постачання теплової енергії, а змінює сам підхід до її формування й виробництва.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації