Із сім’єю та в інклюзії: Досвід виховання дитини із синдромом Дауна будинку сімейного типу з Буковини

У великій родині Венгринюків із Чернівців завжди гамірно. Виховують аж 16 діток: трьох рідних та 13 прийомних. Мама Тетяна - сирота і завжди мріяла про велику сім'ю. Мали із чоловіком двох рідних синів і дуже чекали на донечку. Коли народилася Аніта із синдромом Дауна - Тетяна була шокована, адже не була морально готова виховувати дитину з інвалідністю. Утім відмовлятися від малої батьки не збиралися. Усвідомити і прийняти діагноз жінці допоміг чоловік

“Анітка в нас з'явилася дивом - на той момент ми вже мали шістьох дітей у будинку сімейного типу. Коли народилася - було важко, але ми не опускали руки. Ще у пологовому чоловік взяв її і сказав - вона така гарна дівчинка, все у нас буде добре,” розповідає Тетяна Венгринюк.

За статистикою, майже кожного третього такого малюка лишають у пологовому. А щороку в Україні на світ з’являється близько 300 немовлят із “зайвою” хромосомою.

Після народження дитини із синдромом Дауна - батьки часто почуваються розгубленими і не знають як дати раду собі та немовляті. Так було і у Венгринюків.

Та жінка згуртувалася з іншими мамами. 5 років тому разом заснували громадську організацію “Миле сонечко”. Тепер організація активно працює із родинами з усієї Чернівецької області, в яких є діти із синдромом Дауна.

Аніта відвідує заняття у державному реабілітаційному центрі. Цього року дівчинка із синдромом Дауна пішла у перший клас звичайної приватної школи, демонструє успіхи в навчанні.

Відома чернівецька волонтерка Марта Левченко, котра давно допомагає родині Венгринюків, наголошує - ось такі будинки сімейного типу та інклюзивна освіта є важливою частиною реабілітації дітей з інвалідністю

“Інклюзія - це основне право дитини: на освіту, на виховання в колективі, з друзями. З нашої практики - є діти які завжди навчалися інклюзивно, а є і ті, котрі раніше ніколи не ходили до школи. Були в інтернатних закладах. Це діти, які могли навчатися, але їх позбавляли цієї можливості,” каже Марта Левченко.

Право на освіту - не єдине право дитини з інвалідністю. У рамках реформи деінституалізації, яка стартувала у 2017 році, родини дітей з особливими освітніми потребами мають можливість отримати низку послуг.

Які саме послуги дивіться нижче в слайдах:


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації