Екоінспекція звинувалила Берегометський лісгосп у незаконній рубці 365 дерев. Лісівники кажуть, що це брехня і екологи відпрацьовують замовлення з Києва

ЧИМ ГЛИБШЕ В ЛІС, ТИМ ТОВЩІ "ПАРТИЗАНИ" /

Екологічна інспекція звинуватила Берегометський лісгосп у незаконній рубці 365 дерев (!), ще й у крадіжці 500 м3 деревини. Лісівники кажуть, це суцільна брехня, а екологи відпрацьовують замовлення з Києва.

Якщо екологи не помилилися у своїх заявах про 500 «лівих» кубів з берегометських лісосік, то де ж поділася ця деревина? Представники «Козацької обласної варти», схоже, знають відповідь на це питання.

Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів отримало унікальну можливість продемонструвати свою відданість екологічним принципам в природокористуванні, на чому вчора, 24 лютого, наголосив міністр Роман Абрамовський на нараді у президента з екологічних питань.

Принаймні реакція Романа Абрамовського на конфлікт, що вибухнув в Чернівецькій області між екологами і лісівниками, дасть суспільству і місцевій владі чіткий сигнал, кому міністерство віддає перевагу із структур, які йому підпорядковані: Державній екологічній інспекції Карпатського округу, яка виявила завдану державі шкоду на 3,6 мільйони гривень через незаконні рубки в ДП «Берегометське лісомисливське господарство», чи Чернівецькому обласному управлінню лісового господарства, яке «вбачає в діях державних інспекторів цілеспрямовану, системну та замовну діяльність, направлену на знищення одного з найбільших лісгоспів Буковини та на паплюження усієї галузі краю».

Суть конфлікту полягає у різному трактуванні екологами і лісівниками законності проведення лісозаготівлі під час кінцевого прийому лісовідновних рубок у лісфонді Долішньо-Шепітського, Мигівського, Чемернарського лісництв Берегометського лісгоспу.

«Ми вбачаємо порушення вимог природоохоронного законодавства у тому, що, по-перше, лісовідновну рубку вели на території зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця», по-друге, на стрімких схилах в межах берегозахисних ділянок лісу», – кажуть в екологічній інспекції.

А головне – екоінспектори зафіксували, що посадові особи Берегометського лісгоспу внесли недостовірні дані в матеріали відводу, що дало можливість спилити більше дерев, аніж дозволено лісорубними квитками. В результаті лісівники у документах занизили кубомасу спиляної деревини на 500 метрів кубічних. А це, якщо називати речі своїми іменами, можна вважати крадіжкою державного ресурсу.

За підрахунками спеціалістів Карпатської екологічної інспекції, державі завдано шкоду на загальну суму 3 млн 567 тис 450 грн, не враховуючи ринкової вартості відмінусованих на чорний ринок 500 кубів.

«З метою внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, проведення слідчих дій та подальшого притягнення винних осіб до відповідальності, матеріали перевірки направлено в УСБУ в Чернівецькій області та, відповідно до діючого законодавства, готується претензія про відшкодування завданої державі шкоди», – йдеться в повідомленні держекоінспекції.

У керівників Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства (ЧОУЛМГ) думка протилежна: «Лісівники краю працюють виключно в правовому полі та категорично не згідні з висновками екозахисників. Це вже не перший випадок некваліфікованого і упередженого інспектування господарської діяльності ДП «Берегометське ЛМГ».

Контраргумент лісівників такий: ніякого заказника «Зубровиця» немає на гірських схилах, де провели конфліктну рубку, це вигадки екологів. Ділянки, мовляв, належать до експлуатаційних лісів, а не до природно-заповідного фонду, оскільки так вказано в матеріалах лісопорядкування 2010 року, затверджених Міністерством екології.

Активісти зупинили лісовози з немаркованою деревиною з вижницьких лісів

У відповідь екологи демонструють рішення Чернівецької обласної ради за 7 жовтня 2009 року «Про коригування території зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця» з додатками, де чітко вказані квартали і виділи зазначених лісництв, які набули статусу ПЗФ.

Чому і хто саме намутив в матеріалах лісовпорядкування, в яких територія ПЗФ по зоологічному заказнику не збігається з даними в документах обласної ради?

Чесно кажучи, можна було б закрити очі на ці прорахунки в базовому лісовпорядкуванні і погодитися з лісівниками у тому, що коли у Долішньо-Шепітському чи Мигівському лісництвах ліс досягнув віку стиглості, оптимального для рубки з господарської точки зору, то його треба призначити у лісозаготівлю. Лісозаготівельні бригади мали б роботу, деревопереробні місцеві підприємства мали б кругляк для своїх виробничих потужностей, бюджети отримали б надходження, лісгосп заробив би гроші на свій розвиток.

Але заковика в тому, що ділянки, довкола яких спір, відносяться до берегозахисних. Ліс зростав на крутому схилі більше 30 градусів і був якраз отим захистом від руйнівних дій повеней і селових сходжень. Суцільні рубки там заборонені вимогами закону про охорону гірських ялицево-букових лісів Карпатського регіону, незалежно від породного складу насаджень. Катастрофи від повеней мали б вже чомусь навчити і лісівників, і вижницьку владу, якій, як з’ясувалося, немає аніякого діла до суцільного оголення бензопилами гірських схилів.

Врешті, суперечку довкола вижницьких лісів тепер має вирішити Міндовкілля. Треба розуміти, найближчим часом міністр Абрамовський надішле в Берегомет і в Чернівецьке ОУЛМГ незалежну перевірку, яка професійно і неупереджено з’ясує, зокрема, чи була на проінспектованих екологами ділянках проведена суцільна рубка в трактуванні ст. 2 вже згаданого закону про особливий режим лісокористування в гірських ялицево-букових карпатських лісах. А також дасть відповідь на питання, чи провели екоінспектори на цих ділянках обмір дерев та облік природного поновлення у відповідності до методичних вказівок з відведення та таксації лісосік.

Проте у цій історії є ще одне важливе питання: якщо екологи не помилилися у своїх заявах про 500 «лівих» кубів з берегометських лісосік, то де поділася ця деревина? А це не менше 25 лісовозів, які мали перевозити колоди без бірок, що засвідчують легальність походження лісоматеріалів.

Схоже, ця офіційно не врахована деревина з гірських вижницьких лісів таки знайшлася. Її спокійно перевозили і перевозять досі з верхніх складів, якраз поблизу місць спірної лісозаготівлі.

Тиждень тому представники інформаційного агентства «Журналісти проти корупції» Петро Сологуб та Антон Гура зафіксували вночі на вижницьких дорогах лісовози, завантажені нечіпованими колодами. Активісти викликали поліцію. Правоохоронці традиційно пообіцяли розібратися з нічними перевізниками нелегального лісу.

І от вчора громадське формування «Козацька обласна варта» повідомило в соцмережах про масове вивезення лісовими немаркованої деревини дорогами Вижницького і Сторожинецького районів.

«Зі слів водія зупиненого нами «Уралу», ділова лісодеревина перевозилася зі складу, який знаходиться у 2-х км вище, та вирубана на території Чемернарського лісництва ДП «Берегометський лісгосп», – пишуть активісти на своїй сторінці у ФБ – Про даний факт було повідомлено працівників поліції, які прибули на місце події, задокументували дане порушення. Громадськість Чернівецької області обурена тим, що працівники лісомисливського господарства фактично самі організували злочинну схему викрадення нашого лісового надбання. Зафіксували також на відео завантаження лісовозів колодами без чіпів. У подальшому ми будемо стежити за розвитком подій та ще раз звертаємось до правоохоронних органів з проханням вжити рішучих заходів та притягнути винних до відповідальності».

Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів довго боролося за приєднання до себе Державного агентства лісових ресурсів. Настав час йому поборотися за правду в державних лісах.

Світлана ІСАЧЕНКО, персональна сторінка у Фейсбук


Коментарі:
Більше новин по темі: