Медреформа: хто і що має зробити для її ефективної реалізації

ЗМІНИ ЙДУТЬ! /


В рамках проекту «Реформи зблизька» медики, громадські активісти та експерти говорили про те, яких змін в системі охорони здоров'я очікувати після впровадження медичної реформи. Захід відбувся за ініціативи ГО «Лабораторія демократичних трансформацій» спільно із Чернівецьким громадським ТБ «InfoKey».


Як підкреслює запрошений експерт Реанімаційного Пакету реформ Олександр Ябчанка: «Ухвалення Радою законопроектів, це ще далеко не реформа, а лише можливість її реалізувати. Впровадження буде залежати від ефективної взаємодії органів місцевого самоврядування, обласних і районних державних адміністрацій, керівників медичних закладів, медпрацівників та громадських організацій.»

Експерта підтримує місцева активістка Наталія Гусак: «Важливим є вибір свого лікаря і побудова з ним партнерських відносини. Надалі пацієнтам також відводиться важлива роль у формуванні місцевих політик у сфері охорони здоров‘я від програм профілактики до діяльності наглядових рад у медичних установах. Місцевій владі ця реформа надає можливість переглянути вплив медичного ринку на економічний розвиток регіону. Я впевнена, що наше місто має всі шанси перетворити цю галузь в одну з найбільш пріоритетних.».
 

Що саме мають робити учасники процесу аби реформувати медицину, детальніше розповів Олександр Ябчанка:

 

 

«У 2018 році реформа розпочнеться з первинної ланки надання медичної допомоги. Для цього потрібно, щоб кожен з учасників процесу просто виконав свою частину роботи:

- Міністерство охорони здоров'я України має розгорнути масштабну кампанію з імплементації реформ і розробити критерії динаміки впровадження реформи на місцях.

При цьому не забуваючи про полісі процес, який з початку цього року реалізовує разом з NGO Centre UA аби підготувати спеціалізовану і високоспеціалізовану ланки до реформи з 2020 року;

- Кабінет Міністрів України має розробити рекомендації для регіонів і закласти у бюджеті достатньо коштів, аби дати регіонам фінансові стимули реформуватись. «Спустити» по кабмінівській вертикалі необхідні вказівки для ОДА, РДА;

- Президент України Петро Порошенко: має проадвокатувати ухвалення законопроекту 7117 (про сільську медицину) у парламенті. Ухвалення цього законопроекту створить фінансові стимули для регіонів, про котрі йшлося вище. Продублювати кабмінівські вказівки для ОДА і РДА, наприклад, у вигляді публічного звернення чи публічного заходу з тими ж таки представниками місцевих адміністрацій. Навіщо? Бо вертикаль хоч кабмінівська, та призначає її Президент;

- політичні сили, що підтримали реформу у парламенті: Блок Петра Порошенка, Народний фронт Об'єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка сказавши таким чином «реформі бути», мають рекомендувати такі ж рішення і своїм партійним осередкам на місцях (автономізація медичних закладів, реорганізація мережі);

- органи місцевого самоврядування повинні ухвалити необхідні рішення для реалізації реформи;

- лікарі мають розпочати приписну кампанію, укладаючи декларації з пацієнтами і вносячи їх у єдиний реєстр;

- головні лікарі разом з органами місцевого самоврядування мають розробити і реалізувати план реорганізації закладу (автономізація, технічна модернізація, щоб розпочати приписну кампанію). Нагадаю, що гроші на технічну модернізацію кабміном передбачені.

- пацієнти мають обрати собі лікаря і виконувати його рекомендації;

- здорові громадяни мають пам’ятати, що усі ми, рано чи пізно стаємо пацієнтами. Тому, потрібно обрати собі лікаря і виконувати його рекомендації;

- місцеві громадські організації: за цей рік Реанімаційний Пакет Реформ - РПР проїхав усі області з метою ініціювати утворення регіональних коаліцій ГО. Вони і мають стати драйверами змін на місцях.

- медіа просимо висвітлювати медичну реформу як захоплюючу історію, паралельно пояснюючи учасникам їхню роль і місце в ній. Поясніть мені, ну чому суспільству має бути цікава передача «міняю жінку», а «міняю медицину» - ні?

Врешті, успіх реформи залежить від розуміння і бажання усіх учасників процесу. Розуміння можна досягти простою і цікавою комунікацією, а бажання - порівнюючи регіони між собою. Попереду багато всього: і зради і перемоги. Чого буде більше, вирішувати нам!» - підсумовує експерт.
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації