Феномен злободенності публікацій тижневика «Самостійність» 80-річної давності

НАША ІСТОРІЯ /


Історична репліка навіяна окремими подіями наших днів.

  

Під час відрядження у Львів, де я мав змогу відвідувати всі філії Львівської національної наукової бібліотеки України імені ім. В. Стефаника, я отримав доступ до досить повної збірки примірників тижневика «Самостійність» та його додатків, які зберігаються там. Наразі вони не «оцифровані». При їх вивченні звернув на себе увагу факт феноменальної, як на мене, злободневності публікацій тижневика «Самостійність» восьмидесятирічної давності. Багато статей хочеться цитувати, настільки вони актуальні. Впевнений, що й деякі інші українські часописи міжвоєнного періоду, які редагувалися талановитими журналістами, витонченими політологами, вмілими аналітиками, обізнаними істориками тощо, можуть при їх ретельному вивченні проявитися з цього боку. Події сьогодення в Україні та світі свідчать, що ці видання ще зарано «списувати» на зберігання в архів.

  

На моє переконання найкраще це може засвідчити передрук статей зі згаданого тижневика в сучасних виданнях з прив’язкою до нинішніх подій та процесів. Позитивний мій досвід в цьому питанні та наявні матеріали, що дивовижно співзвучні сьогодення спонукають робити це і надалі. Беручи до уваги дивовижну співзвучність нашому часові публікацій тижневика «Самостійність», стараюся цікаві статті з минулого та мої супровідні тексти зробити максимально доступними для зацікавлених осіб. Саме тому завжди, як і цього разу, подаю їх і на світлині або фотоколажі, і в текстовому форматі з поясненнями та доповненнями.

Як ілюстрацію до сказаного цього разу пропоную представлену мною нижче коротеньку, але злободневну редакційну статтю-репліку «Святкуємо забагато».


Святкуємо забагато. 
З приводу свята в честь Скоропацкого.

 

Один чеський політик перед своєю смертю так висловився з приводу надмірного святкування живих осіб: «В послідиім часі так дуже поширилося святкування, що аж повстала з того хороба. Люди видумують собі найріжнородніші ювілеї лише на те, щоб чоловік, а частійше чоловічок, вийшов на поле реклями. Хоробливу людську честилюбивість збільшується до неможливости. Чи ж не розуміють люди, що таким способом вбивається правдива пошана? Як забобон вбиває віру, так святкування живих вбиває правдиву, достойну пошану.»

 

Нині вже святкує літерат, що пише десять років, обходять уродини сороклітних, невистачить вже відновлення ювілеїв по десяти роках, але святкуємо вже кожних пять років, а врешті кожного року. Не вистачить уже вік, старість, уродини, але вишукується часто найбільш дивні й смішні претексти, щоб тільки можна святкувати.

 

Хто не бачить у підхліблюванні зло? Тому ж викоріньмо його, а збільшимо нашу публичну мораль. Кілько то в святкованні є фальшу й лицемірности! Святковання живих завсіди є некорисним для правди і для моралі Заслуги переоцінюються, а хиби закриваються. Сьогодні потребуємо ясного, чистого погляду на всі події й особи. В приватнім житті ще можемо собі позволити заспокоювати особисту амбіцію, однак ніколи в публичнім житті. Інтересам народу і держави повинно уступити все інше! «Якраз у осіб публично чинних треба бути гострим при всіх святкуваннях і прославлюваннях.»

(Чернівці (тоді Румунія), тижневик «Самостійність» ч. 23 за 29.07.1934, стор. 1)
 
 
*****
 

Додаткова інформація та пояснення до публікації «Святкуємо забагато»

 

«Самостійність» — націоналістичний тижневик, що виходив у 1934-1937 роки у Чернівцях (тоді Румунія) за редакцією Дениса Квітковського. Максимальний наклад сягав 7000 примірників. Мав великий вплив на молодь. Від його назви націоналістів на Буковині звали «самостійниками». Додатки: «Молода Буковина», сатирично-гумористичний «Чортополох» (1936-1937 роки), «Спортивний листок» та «Літературно-науковий».


Накладом «Самостійності» вийшли два календарі на 1936 і 1937 з багатим літературно-історичним матеріалом до історії західних українських земель (конфісковані, але розповсюджені нелегально). А. Жуковський та Д. Квітковський характеризуючи «Самостійність» відзначали, що «За дуже короткий термін часопис став справді трибуною укранської Буковини. Багато молодих українських журналістів пробували своє перо на сторінках «Самостійності» і тим самим давали газеті багато свіжості й живучості» («Буковина. Її минуле і сучасне», Париж-Філадельфія-Дітройт, Видавництво "Зелена Буковина", 1956, стор. 616-659). «Як розміром, так і змістом ці видання носили на собі тавро неперебірливого румунського терору. Проте й ці прояви нашого культурного життя були доказом, що ми живемо; а що ми хотіли за всяку ціну жити, як самостійна національна одиниця, то прояви цього життєвого бажання були великою заохотою до дальших змагань» (там таки, стор. 639).


Стаття подана без підпису, але по характеру вона явно редакційна. Скоріш за все вона належить перу Осипа Дуди або самого редактора Дениса Квітковського. За формою це стаття-репліка.


В заголовку мається на увазі 60-річний ювілей останнього гетьмана України Павла Петровича Скоропадського (дата народження 3 [15] травня 1873 року).


Найімовірніше в тексті мається на увазі чеський політик Мілан Растіслав Штефаник — словацький астроном, політик, генерал французької армії, перший міністр оборони Чехословаччини, який помер 4 травня 1919 року.


Значення використаних в оригінальному тексті архаїзмів: хороба — хвороба, претекст — привід, підхліблювання — лестощі, підлабузництво.


Репліка (від лат. replico — заперечую або фр. replique — знову, ще прикладаю) — стисле зауваження, підтримка або заперечення, відповідь одного співрозмовника на слова іншого.

 

 

Виявлені грубі помилки набору, що деформують суть думок автора, виправлено. Архаїзми, історизми, скорочення збережено. Зокрема не вжито апостроф, якого в оригінальному тексті нема із-за відсутності тоді повного набору українського шрифту.

Ярослав ОДОВІЧУК, 
Спеціально для БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації