Архівні новини зі старого сайту в процесі переносу, тому тимчасово зображення будуть недоступні. Вибачте за незручності

У Заставні відтворили унікальні спасівські обряди (ФОТО)

  • 2917

СВЯТКОВИЙ ЕКСКЛЮЗИВ /


Театр фольклору та етнографії «Оберіг» під керівництвом Лідії Гайдей зустрів свій перший десятилітній ювілей і напередодні одного з найбільших християнських свят – Преображення Господнього – відтворив унікальні старовинні обряди, приурочені до цього дня. Відбувалося дійство у Заставнівському районному палаці культури.


Помана (обдаровування яблуками та медом), спасівське свічникарство (виготовлення обрядових суканих свічок) та родинне благословення батьківським капелюхом – ці традиції мають глибоке символічне значення і відображають філософію української традиційної культури.

Учасники театру «Оберіг» продемонстрували уважному глядачеві етапи виготовлення спасівської свічки під час традиційної буковинської клаки. Як вчить давній звичай, в третю свічку (крім основи, воску) додавали по одному волоску з голів усіх членів роду, аби цей рід не могли розлучити «ні грім, ні блискавка, ні дурний розум».

Благословення батьківським капелюхом (для хлопчика) та рушником (для дівчинки) – один із тих обрядів, який відображає єдність поколінь. Адже юнака благословляють на добру репутацію (аби батько пишався своїм сином), дочку ж благословляють побажанням вдалого заміжжя (бо вона є окрасою роду).

Театр фольклору та етнографії «Оберіг» із десятиліттям від часу заснування прийшли привітати представники влади району та області, творчі колективи з Герцаївщини, Вижниччини та ін.., і кожен із поважних гостей наголосив на тому, що даний колектив є правдивим оберегом буковинської традиції в усій його самобутності.

Упродовж ювілейної програми глядач мав змогу насолодитися традиційним буковинським танцем, інструментальною музикою та автентичним вокалом, а також дізнатися головний рецепт творчого ентузіазму: постійний рух вперед.
 
 

Іванна СТЕФ’ЮК, спеціально для БукІнфо (с)
Фото автора