Петро Шевчук: У 1997 році кошти на відновлювальні роботи після зсуву по вулиці Барбюса-Одеської підкреслили лінійкою в бюджеті України! Держава виділила дуже великі гроші, які до нас не дійшли. Де вон

ЕКСКЛЮЗИВ / Після сильних злив, двотижневої негоди з новою силою поповзла багатостраждальна вулиця Барбюса у Чернівцях. Але до цього всі звикли. Тоді зсув вирішив «потоваришувати» ще з однією вулицею – Білоруською, ніби натякаючи владі – треба щось робити. Тепер можна точно сказати: після грудня 1996 року, коли зсув знищив вулицю Одеську, нинішня стихія матиме чи не більшу катастрофічність із самими непередбачуваними наслідками. Кореспондент БукІнфо розмовляє із Директором Чернівецької філії НДІ «Проект-Реконструкція» Петром Шевчуком, який знає справжній стан справ у цій частині міста…

- Петре Івановичу! Чому сталася така катастрофічна ситуація зі зсувом на вулиці Барбюса у Чернівцях? Тепер вже поповзла вулиця Білоруська, трощаться будівлі і приватні споруди. За якихось 200 метрів починаються багатоповерхівки на дотичній з Білоруською вулиці Узбецькій. Зрозуміло, зливи, паводок. Але ж всі давно знали, що таке може рано чи пізно трапитися, однак ніхто нічого не робив, не бив на сполох…

- Яка причина питаєте? Не виконання протизсувних робіт, котрі були передбачені в основних проектах 1997 року. Один з них був розроблений за участю кращих фахівців України з погодження колишнього Держбуду. Їх просто треба було виконувати! А виконано робіт на зсуві не багато – всього відсотків 20% від необхідного. Звісно, до пори до часу, виконані роботи, забиті палі на глибину 36 метрів у діаметрі 1 метр – тримали землю. Якби було сухо, воно може б і ще трохи простояло. Але завдяки цим затяжним дощам набралося стільки води у грунт, до зсув активізувався з великою силою. Коли робився проект у цій частині Барбюса (біля відключеної труби газогону середнього тиску) і внизу на Білоруській було сухо і ніхто тоді не думав, що земля посунеться й тут. Але там роботи не були закінчені, воду не відвели - не стало коштів. Але ж у 1997 році фінансування відновлювальних робіт на зсуві було виділено червоною ниткою і підкреслено лінійкою в бюджеті України! Там були виділені дуже великі гроші, де вони ділися? До нас вони не дійшли. Тому зроблено було лише 20% робіт від загально-запланованих.

- Гаразд. А чим тепер може загрожувати ця ситуація?

- Це класичний природній зсув! Поки його поверхня «не виположиться», не стане рівномірною, до тих пір буде валитися місто.

- Це правда, що зона зсуву поширюється аж до Ратуші?

- Ми колись такі розрахунки, так зване «вишукування» робили але не до Ратуші, а до церкви Св.Параскеви. Це не теперішє явище. Коли будували залізницю сто років тому, то тут зсуви вже були. А у 1996 році під залізничною дорогою у цьому місці ми виявили перевернуті догори земляні пласти. Значить земля тут «їхала» і до цього. Це серйозні речі і щоб це зупинити, потрібне фінансування, великі кошти.

- У даний час будинки на вулиці Барбюса, розміщенні на схилі, всі підлягають виселенню?

- Вони підлягають виселенню у тому випадку, коли буде катастрофічна ситуація. Якщо не виконувати роботи і не зупиняться дощі, то може бути біда.

- Але я щойно там був – там свіжі велетенські тріщини в будинках!

- Тріщини там були завжди. Звичайно будуть свіжі. А як ви хочете? Якщо такий масив землі пішов униз на Білоруську, там підняло догори асвальт. Значить, на це місце зверху має щось прийти. У природі не буває пустоти, вірно? Тут так само – все поступово. Наступною буде ось ця хата (показує рукою двоповерхове колишнє виробниче приміщення на початку вул.Барбюса).

- Ви можете сказати, яка площа нинішнього зсуву?

- Дуже велика, дуже! В загальному десь 600-700 квадратних метрів. Протяжність - від вулиці Гагаріна до Барбюса-Білоруської. Тут буде повзти аж до потічка Мольниці. Це природа. Або кріпи – або вступися…


Записав
Андрій ПОДІЛЬСЬКИЙ, БукІнфо (с)

Фото автора


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації