В УКРАЇНІ ЗАБОРОНИЛИ ПРОПАГАНДУ КОМУНІЗМУ ТА НАЦИЗМУ

НАРЕШТІ! /

 

Верховна Рада ухвалила Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (№2558). За це рішення сьогодні, 9 квітня, проголосували 254 із 307 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі.


Згідно з ухваленим законом, Верховна Рада засудила комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні як злочинні, заборонила публічне заперечення злочинного характеру цих тоталітарних режимів, публічне використання та пропаганду їхньої символіки.

Автором цього законопроекту виступили 13 народних депутатів, серед яких Юрій Луценко, Олег Ляшко, Юрій-Богдан Шухевич та інші. "Ухвалення законопроекту забезпечить усунення загрози суверенітету, територіальної цілісності та національній безпеці України, зміцнення духу і моралі Української нації", - пояснили автори закону.

"Цей законопроект не забороняє ідеологію, бо це неприйнятно для будь-якої демократичної країни. Цей законопроект забороняє тоталітарний режим, хоч під які б кольори він фарбувався: під фашистські, під комуністичні, під будь-які інші. Тоталітарний режим є заборонений і засуджений Україною", - пояснив Луценко.

Закон спрямований на засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів як злочинних на законодавчому рівні, запровадження заборони на публічне заперечення злочинного характеру цих тоталітарних режимів, заборони публічного використання та пропаганди їхньої символіки, запровадження обов’язку держави здійснювати розслідування та оприлюднення інформації про злочини, здійснені представниками цих тоталітарних режимів з метою недопущення повторення таких злочинів у майбутньому, усунення загрози суверенітету, територіальної цілісності та національній безпеці України, а також встановлення історичної справедливості.

Зазначимо, 24 липня 2014 року тодішній голова Верховної Ради Олександр Турчинов оголосив про розпуск фракції КПУ в українському парламенті.

За результатами позачергових парламентських виборів, КПУ не подолала навіть 5%-й бар'єр і не пройшла до Верховної Ради 8-го скликання.

Відкрито доступ до архівів репресивних органів комуністичного режиму

Рада ухвалила урядовий закон про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років ( №2540). За це рішення проголосував 261 народний депутат із 320 зареєстрованих у сесійній залі.

У законі під репресивними органами маються на увазі, зокрема, Всеросійська надзвичайна комісія по боротьбі з контрреволюцією і саботажем, Всеукраїнська надзвичайна комісія для боротьби з контрреволюцією, спекуляцією, саботажем та службовими злочинами, Верховний Суд, Верховний касаційний суд, Верховний касаційний трибунал. Згідно із законом, держава гарантує право кожного на доступ до архівної інформації репресивних органів. Держава забезпечує оцифрування носіїв архівної інформації репресивних органів і вживає заходів для забезпечення пошуку й отримання архівної інформації репресивних органів, що зберігається у відповідних установах іноземних держав.

Право на доступ до архівної інформації репресивних органів гарантується: обов’язком розпорядників архівної інформації надавати та оприлюднювати архівну інформацію репресивних органів, крім випадків, передбачених цим законом; максимальним спрощенням процедури отримання інформації; вільним вибором форм доступу до архівної інформації; забороною на віднесення архівної інформації репресивних органів до таємної інформації; забороною на віднесення архівної інформації репресивних органів до конфіденційної або службової інформації, крім випадків, передбачених цим законом; встановленням відповідальності за порушення законодавства про доступ до архівної інформації репресивних органів.

Встановлюється, що доступ до архівної інформації репресивних органів забезпечується шляхом, зокрема надання кожному для ознайомлення носія архівної інформації або його копії, створення відповідного довідкового апарату; виготовлення копії носія архівної інформації або його окремих частин; доступу до цифрової копії носія архівної інформації; оприлюдненням на офіційному веб-сайті розпорядника архівної інформації цифрової копії носія архівної інформації; надання копії носія архівної інформації або його окремих частин на запит особи; виготовлення архівних довідок, витягів з документів; публікації, експонування та інших форм популяризації архівної інформації репресивних органів. Архівна інформація репресивних органів є відкритою, крім випадків, визначених цим законом.

Водночас не може бути обмежена в доступі, зокрема архівна інформація репресивних органів, у тому числі про стан навколишнього природного середовища, якість харчових продуктів і предметів побуту; про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні ситуації, що сталися або можуть статися і загрожують безпеці людей; про стан здоров’я населення, його життєвий рівень, включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування та соціальне забезпечення, а також соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти і культури населення; про факти порушення прав і свобод людини і громадянина (вбивства, заподіяння каліцтв, застосування тортур, катування, переслідування, організацію Голодомору або масового голоду, депортацію, політичні репресії або будь-які інші протиправні або злочинні діяння, вчинені представниками тоталітарних режимів); про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб.

Особа, яка є жертвою репресивних органів, має право на обмеження доступу до архівної інформації репресивних органів про себе, крім осіб, зазначених у частині 4 статті 8 цього закону.

Доступ до архівної інформації репресивних органів забезпечують ГДА УІНП (Галузевий державний архів Українського інституту національної пам’яті) та інші розпорядники архівної інформації.

 

БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації